Skandál na Slovensku: Novinář se zeptal premiéra na sexuální orientaci, šéfredaktorka skončila

Vydavatel jednoho z nejčtenějších slovenských týdeníků Plus 7 dní odmítl v časopisu otisknout část rozhovoru s premiérem Peterem Pellegrinim o jeho sexuální orientaci.

Šéfredaktorka magazínu v reakci dala výpověď a nařkla Pellegriniho mateřskou stranu z toho, že vystupuje proti lidem jiné než heterosexuální orientace. Podle vydavatele News and Media Holding (NMH), který patří do skupiny Penta, nezveřejnění části rozhovoru o intimních otázkách žádal premiér. Informovala o tom dnes slovenská média.

Redaktor Plus 7 dní se během rozhovoru ptal premiéra a volebního lídra nejsilnější strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) kromě jiného na satirický portál Zomri, na kterém lidé označují Pellegriniho za loutku v rukou šéfa Směru a expremiéra Roberta Fica a také si utahují z jeho údajně homosexuální orientace. Na dotaz reportéra, zda jsou narážky na jeho orientaci pravdivé, odpověděl Pellegrini "ne".

Slovensko čekají parlamentní volby již 29. února.

Zmíněná pasáž rozhovoru s premiérem se do nejnovějšího vydání časopisu nedostala. Vydavatel NMH v reakci uvedl, že rozhovor byl součástí seriálu s politiky a že sexuální orientace politického lídra nijak nesouvisí s jeho schopností vykonávat profesi ani s veřejným zájmem.

"Všechny rozhovory s politickými lídry podléhaly autorizaci, včetně rozhovoru s předsedou vlády. Respondent rovněž vyjádřil nesouhlas s tím, aby byla zveřejněna ta část rozhovoru, která obsahovala intimní otázky," uvedlo NMH podle listu Denník N.

Podle tiskového odboru úřadu slovenské vlády Pellegrini navrhl vypustit otázku ohledně zmíněného portálu Zomri, aby mu nedělal reklamu a na svůj návrh úřad odpověď nedostal.

Směr-SD se na katolickém Slovensku spíše vymezuje vůči LGBT komunitě sexuálních menšin a postavil se také proti případnému zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

Odstupující šéfredaktorka týdeníku Katarína Šelestiaková napsala, že lídr strany, která bojuje proti LGBT, by měl zvládnout otázky ohledně své orientace. "Pokud není na konfrontaci s takovým dotazem připraven a následně propadne panice, je to jen důkaz, že jsme trefili hřebík na hlavičku," dodala k postupu Pellegriniho.

Portál Aktuality.sk k případu uvedl, že otázka, zda je předseda vlády homosexuál nebo nikoliv, je legitimním tématem například tehdy, pokud vede do kampaně stranu, jejíž představitelé útočí na homosexuály.

"Voliči Směru jsou velmi konzervativní a byť prominuli ´směrákům´ množství korupčních kauz, homosexuál v čele kandidátní listiny by byl problém. Existenční. Může to fakticky znamenat absolutní porážku Směru," napsal v komentáři šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. Společnost by podle něj už měla přijmout, že homosexuálové existují.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Peter Pellegrini novináři Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy