Nejsou věčné jako Město: majestátní borovice pinie v Římě, které jsou symbolem italské metropole, ohrožuje maličká puklice, která se sem dostala z Ameriky. Píše o tom agentura AFP.
"Když nic neuděláme, tisíce římských pinií uhynou," předpovídá římský agronom Franco Milito. Odhaduje, že ve městě je na 60.000 pinií ve veřejném prostoru a dalších 30.000 na soukromých pozemcích. "Je to římský strom, který zdobí panorama, je třeba o něj pečovat," říká.
Jak uvádějí experti, šíření tohoto hmyzu (Toumeyella parvicornis) může vést v rozmezí dvou či tří let k úhynu stromů, které jsou již tak zasaženy městským prostředím.
"V prvním roce se pinie stává křehkou, druhý rok je už tvrdě zasažena," uvádí Patrizio Zucca, předseda sdružení agronomů v Římě. "Na jaře, když byla v Itálii vyhlášena karanténa kvůli koronaviru, se o tom ještě málo mluvilo, ale nyní je třeba bezodkladně jednat," soudí.
Krunýř puklice, který je hnědočervený a oválný, se podobá miniaturní želvě o velikosti tří milimetrů. Toumeyella parvicornis byla ještě před pěti lety v Itálii neznámá, ale poté, co řádila v oblasti Neapole, rozšířila se podél pobřeží směrem na sever až do italské metropole.
Puklice je jako malý upír, saje mízu stromu, prokousává jehlice, ale také kůru stromu. Produkuje bílé sladké výkaly, na nichž se usazují houby, a následně vzniká černá sněť, která pokrývá větve a kmen a brání fotosyntéze.
Profesor entomologie (studium hmyzu) na univerzitě Fridricha II. v Neapoli Antonio Pietro Garonna vysvětluje, že reprodukční cyklus samiček je přímo ďábelský: každá může snést 500 až 600 vajíček.
Samičky přežijí již oplodněné zimu a v únoru se živí mízou borovice. Koncem dubna kladou vajíčka a pak uhynou. To je první generace. Mladé puklice, tmavě oranžové a s nožičkami, se vydávají hodovat na borovicích. V tomto stádiu se už nemohou hýbat a bez deště je jejich úmrtnost velmi nízká.
Koncem srpna nastupuje třetí generace, a je-li počasí příznivé, narodí se na podzim čtvrtá generace, takže na jednom stromě je v listopadu obrovské množství puklic, vysvětluje profesor.
V Kampánii mnoho křehkých stromů uhynulo, ale jiné odolávají. "Puklice působí jako faktory přirozeného výběru. Možná je rozptylují vysoké teploty nad 35 stupňů Celsia. Změny klimatu s růstem letních teplot způsobují, že puklice budou trpět," říká profesor Garonna.
Zatím dochází k "masakru", říká agronom Vincenzo Topa a připomíná útok puklic na historický park se 1200 piniemi nad Neapolským zálivem, který v roce 1931 otevřel Benito Mussolini.
Fašistický vůdce rozšiřoval výsadbu borovic, zejména v Římě. Borovice pinie se staly symbolem Itálie a jejich latinský název pinus pinea byl nahrazen výrazem pino italico.
V Neapoli uhynula ze 10.000 borovic nejméně polovina, uvádí Vincenzo Topa.
V místě jejich původu, v Severní Americe, je soužití puklic s borovicemi poměrně dobré. Útoky puklic se především soustřeďují na školky vánočních stromků.
"V Evropě se naše borovice s tímto hmyzem nikdy nesetkaly a nemají obranný mechanismus," uvádí profesor Garonna. Hmyz přicestoval až do Karibské oblasti, kde zdecimoval až 90 procent borovic. V Kanadě puklice produkují jednu generaci za rok, ale na ostrovech se stálým klimatem se vystřídá pět až šest generací.
Regionální činitel Amadio Lancia chce být optimistou: situace v Římě a v Kampánii podle něho není nezvratná a postup puklice se na některých místech sám od sebe zastavil.
Související

Mix jedů a karcinogenních látek, škodí zdraví i přírodě. Vědci vyrazili do boje proti ohňostrojům

Svět zažívá "globální hmyzí apokalypsu". Příroda se rozpadá, hmyz vymírá neuvěřitelně rychle
Příroda , Řím (město) , Itálie
Aktuálně se děje
včera

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
včera

Německé státní zastupitelství neví kdo útočil na Nord Stream
včera

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel
včera

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
včera

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní
včera

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců
včera

Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá podobu období od zvolení prezidenta po inauguraci
Aktualizováno včera

EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize
včera

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů
včera

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců
včera

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese
včera

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily
včera

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce
včera

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje
včera

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu
včera

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy
včera

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků
Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna
včera

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance
včera
Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala
Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.
Zdroj: ČTK