Škůdce z Ameriky decimuje římské pinie

Nejsou věčné jako Město: majestátní borovice pinie v Římě, které jsou symbolem italské metropole, ohrožuje maličká puklice, která se sem dostala z Ameriky. Píše o tom agentura AFP.

"Když nic neuděláme, tisíce římských pinií uhynou," předpovídá římský agronom Franco Milito. Odhaduje, že ve městě je na 60.000 pinií ve veřejném prostoru a dalších 30.000 na soukromých pozemcích. "Je to římský strom, který zdobí panorama, je třeba o něj pečovat," říká.

Jak uvádějí experti, šíření tohoto hmyzu (Toumeyella parvicornis) může vést v rozmezí dvou či tří let k úhynu stromů, které jsou již tak zasaženy městským prostředím.

"V prvním roce se pinie stává křehkou, druhý rok je už tvrdě zasažena," uvádí Patrizio Zucca, předseda sdružení agronomů v Římě. "Na jaře, když byla v Itálii vyhlášena karanténa kvůli koronaviru, se o tom ještě málo mluvilo, ale nyní je třeba bezodkladně jednat," soudí.

Krunýř puklice, který je hnědočervený a oválný, se podobá miniaturní želvě o velikosti tří milimetrů. Toumeyella parvicornis byla ještě před pěti lety v Itálii neznámá, ale poté, co řádila v oblasti Neapole, rozšířila se podél pobřeží směrem na sever až do italské metropole.

Puklice je jako malý upír, saje mízu stromu, prokousává jehlice, ale také kůru stromu. Produkuje bílé sladké výkaly, na nichž se usazují houby, a následně vzniká černá sněť, která pokrývá větve a kmen a brání fotosyntéze.

Profesor entomologie (studium hmyzu) na univerzitě Fridricha II. v Neapoli Antonio Pietro Garonna vysvětluje, že reprodukční cyklus samiček je přímo ďábelský: každá může snést 500 až 600 vajíček.

Samičky přežijí již oplodněné zimu a v únoru se živí mízou borovice. Koncem dubna kladou vajíčka a pak uhynou. To je první generace. Mladé puklice, tmavě oranžové a s nožičkami, se vydávají hodovat na borovicích. V tomto stádiu se už nemohou hýbat a bez deště je jejich úmrtnost velmi nízká.

Koncem srpna nastupuje třetí generace, a je-li počasí příznivé, narodí se na podzim čtvrtá generace, takže na jednom stromě je v listopadu obrovské množství puklic, vysvětluje profesor.

V Kampánii mnoho křehkých stromů uhynulo, ale jiné odolávají. "Puklice působí jako faktory přirozeného výběru. Možná je rozptylují vysoké teploty nad 35 stupňů Celsia. Změny klimatu s růstem letních teplot způsobují, že puklice budou trpět," říká profesor Garonna.

Zatím dochází k "masakru", říká agronom Vincenzo Topa a připomíná útok puklic na historický park se 1200 piniemi nad Neapolským zálivem, který v roce 1931 otevřel Benito Mussolini.

Fašistický vůdce rozšiřoval výsadbu borovic, zejména v Římě. Borovice pinie se staly symbolem Itálie a jejich latinský název pinus pinea byl nahrazen výrazem pino italico.

V Neapoli uhynula ze 10.000 borovic nejméně polovina, uvádí Vincenzo Topa.

V místě jejich původu, v Severní Americe, je soužití puklic s borovicemi poměrně dobré. Útoky puklic se především soustřeďují na školky vánočních stromků.

"V Evropě se naše borovice s tímto hmyzem nikdy nesetkaly a nemají obranný mechanismus," uvádí profesor Garonna. Hmyz přicestoval až do Karibské oblasti, kde zdecimoval až 90 procent borovic. V Kanadě puklice produkují jednu generaci za rok, ale na ostrovech se stálým klimatem se vystřídá pět až šest generací.

Regionální činitel Amadio Lancia chce být optimistou: situace v Římě a v Kampánii podle něho není nezvratná a postup puklice se na některých místech sám od sebe zastavil.

Související

lesy

Životní prostředí v Česku je jedním z nejhorších v Evropské unii

Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Česku patří v této oblasti v letošním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví 22. místo z 27 členských států, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku. Zemi se sice podařilo mírně zvýšit podíl recyklovaného odpadu, čím dál víc ale zaostává v omezování emisí. Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků.

Více souvisejících

Příroda Řím (město) Itálie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy