Slovenská koalice urovnala krizi, ministr zdravotnictví rezignuje

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí dnes před novináři ohlásil demisi. Výměna Krajčího, kterou v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací požadovaly dvě nejmenší vládní strany, je součástí dohody o urovnání krize uvnitř čtyřčlenné koalice. Vyvolaly ji návrhy na rekonstrukci vlády a kritika způsobu, jakým premiér Igor Matovič řídí kabinet a vládne zemi. Ohlášená rezignace Krajčího bude první změnou v Matovičově vládě, která nastoupila do úřadu loni v březnu.

Matovič na tiskové konferenci za účasti Krajčího řekl, že výměna ministra zdravotnictví potrvá několik týdnů, a to kvůli koronavirové krizi. Premiér, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Krajčího do ministerského křesla nominovalo, přitom odstupujícího ministra znovu obhajoval. Sám Krajčí v uplynulých týdnech, kdy byla země v přírůstku úmrtí na covid-19 v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě, demisi odmítal s odůvodněním, že z bojiště se neutíká.

"Velmi si vážím toho, co udělal. Jsem na něj mimořádně hrdý a velmi mě mrzí, že lidé, kteří mu za rok ani jednou nepomohli, z něj chtěli mít rituální oběť," řekl Matovič o Krajčím. Jméno nového ministra zdravotnictví předseda vlády neoznámil.

Slovenská média označila Krajčího za nevýrazného ministra, který například nedokázal včas prosadit přísnější karanténní opatření v zájmu zpomalení šíření koronaviru. V uplynulých dnech zase ministerstvo zdravotnictví čelilo kritice kvůli problémům s registrací zájemců o očkování proti covidu-19.

Rezignaci Krajčího požadovaly koaliční strany Za lidi a Svoboda a solidarita (SaS), které minulý týden navrhly rekonstrukci vlády. SaS během koaliční krize také chtěla otevřít debatu o výměně premiéra, který se opakovaně se šéfem SaS Richardem Sulíkem dostal do sporů a slovních přestřelek. Později SaS ale oznámila, že odchod Matoviče z čela vlády požadovat nebude.

Krize v koalici navenek propukla poté, co Matovič a Krajčí bez souhlasu celé koalice zajistili nákup ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 a oba politici se na začátku března zúčastnili dovozu první zásilky. SaS i Za lidi prosazovaly, aby země vyčkala na registraci Sputniku V u unijní lékové agentury EMA. Matovič dnes řekl, že by uvítal, pokud by Krajčí podal demisi až poté, co země začne očkovat ruskou vakcínou. To se podle dřívějších odhadů očekává za několik týdnů po kontrole Sputniku V.

Vládní koalice si v parlamentu udržuje až ústavní většinu, byť ji na znamení nesouhlasu s politikou Matoviče dříve opustili dva poslanci.

Předseda slovenské vlády se v uplynulých měsících dostal do křížku nejen s částí kolegů v koalici, když například Sulíka veřejně nazval idiotem, ale také s vědci a prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kteří upozornili na pochybení vlády v souvislosti s pandemií.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Marek Krajčí (ministr SR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy