Slovenská vláda chystá reformu justice, změna se dotkne i ústavního soudu

Zavedení prověrek majetkových poměrů soudců a jejich spolehlivosti, změny při obsazování členů ústavního soudu a jeho fungování či zřízení nejvyššího správního soudu navrhlo slovenské ministerstvo spravedlnosti v rámci rozsáhlých změn ve fungování justice.

Právě reforma soudnictví s cílem dosáhnout obnovu důvěru lidí v právní stát patří k hlavním záměrům nové vlády premiéra Igora Matoviče, která nastoupila do úřadu po únorových parlamentních volbách.

"Je to klíčová změna, která znamená reformu důležitých justičních institucí pro zavedení systémových opatření, abychom udělali očistu justice," řekla dnes novinářům o připravovaných změnách ministryně spravedlnosti Mária Kolíková. Koalice má ve sněmovně potřebnou většinu, aby prosadila návrh reformy, která si vyžádá změny ústavních zákonů.

Změny se dotknou také soudní rady, která například volí šéfa nejvyššího soudu a podává návrhy na jmenování soudců. Soudní rada bude podle Kolíkové prověřovat majetková přiznání soudců včetně jejich účtů. V případě pochybností by mohla zahájit prověrku obecné spolehlivosti soudce.

Prověrky soudců dříve zrušil ústavní soud, podle Kolíkové ale oproti předchozí právní úpravě došlo ke změnám, nově by se na prověrkách například neměl podílet Národní bezpečnostní úřad.

Ústavní soud zase bude muset v projednávaných případech zaujmout jednoznačný postoj. Opakovat by se tak neměla situace, že ústavní soud nerozhodne, zda je zákon v souladu s ústavou nebo nikoliv, protože žádný z návrhů na rozhodnutí nezíská potřebnou většinu. S tímto výsledkem skončilo například hlasování ústavních soudců v roce 2014 ve věci zákona ohledně zákazu dvojího občanství.

Reforma justice počítá také s tím, že v jednom volebním období by nemělo dojít k obměně většiny ústavních soudců. V případě, že by parlament zase nezvolil kandidáty na ústavní soudce, o nových soudcích ústavního soudu by rozhodovala hlava státu z navržených kandidátů. Loni byla činnost slovenského ústavního soudu zhruba dva měsíce paralyzovaná, protože sněmovna nezvolila potřebný počet kandidátů na soudce.

Nově by ústavní soud již neměl posuzovat, zda obecné soudy mohou rozhodovat o uvalení vazby na obviněné soudce. Například v největší korupční kauze v historii slovenského soudnictví, ve které policie letos v březnu obvinila 13 soudců, ústavní soud nepovolil následné rozhodování Specializovaného trestního soudu o návrhu prokurátora vazebně stíhat většinu ze zmíněného počtu obviněných.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá také prosadit zřízení nejvyššího správního soudu, který by kromě jiného místo ústavního soudu posuzoval některé volební stížnosti.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko justice vláda SR Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy