Slovenská vláda loví voliče. Po daňových úlevách přichází reforma nemocnic

Slovenská vláda pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami schválila návrh velké reformy nemocnic, od které si slibuje zlepšení péče o pacienty. Prosazení změn ve sněmovně není jisté, ministryně zdravotnictví Andrey Kalavské se v této záležitosti dříve nezastala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která ji do funkce navrhla.

Slovensko v parametrech kvality poskytování zdravotní péče zaostává za vyspělými státy západní Evropy. Řadí se například mezi země, kde je nejvyšší počet úmrtí, kterým by bylo možné předejít včasnými a efektivními zdravotnickými postupy.

"Zdraví občanů nezná volby. Pacient od nás očekává reálné kroky. Jsme svědky největších investic do zdravotnictví. Když jsme se už takto rozběhli, je důležité, abychom se nezastavili," řekl k chystaným změnám premiér a místopředseda Směr-SD Peter Pellegrini.

Vládou schválený materiál počítá s vytvořením různých typů nemocnic, které budou mít předepsány jistý okruh výkonů. Zároveň budou podle Kalavské stanoveny časové lhůty na operace, aby pacient na ně dlouho nečekal. Ministryně také řekla, že nejvážnější onemocnění nemohou být léčena v lokálních zdravotnických zařízeních. Pokud nemocnice nedosáhnou stanoveného počtu minimálních výkonů, nedostanou za ně zaplaceno. Parametry poskytované péče stanoví stát a nikoliv zdravotní pojišťovny, které z vybraných povinných odvodů platí náklady na péči o pacienty.

Reforma by po jejím schválení sněmovnou měla být uvedena do praxe v průběhu několika let.

Kritici navrhovaných změn vyslovili obavy, že reforma povede k zavírání nemocnic. Podle Kalavské Slovensko má velký počet zdravotnických zařízení a ne všechny mají dostatek personálu a potřebné technické vybavení.

Sám Pellegrini sice reformu nemocnic podpořil, podpora poslanců jeho mateřské strany zatím ale není jistá. Předseda Směru-SD Robert Fico dříve podmínil podporu návrhu tím, že bude předložen v podobě ústavního zákona. To by znamenalo, že ke schválení základních parametrů politicky citlivých změn ve zdravotnictví by byl při hlasování ve sněmovně potřebný i souhlas opozice.

Předseda slovenské vlády také řekl, že je spolu s Kalavskou připraven reformu z jednání sněmovny stáhnout, pokud by poslanci při projednávání a hlasování o návrhu změnili parametry záměru.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Peter Pellegrini nemocnice vláda SR Smer SD pacienti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy