Slovenská vláda loví voliče. Po daňových úlevách přichází reforma nemocnic

Slovenská vláda pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami schválila návrh velké reformy nemocnic, od které si slibuje zlepšení péče o pacienty. Prosazení změn ve sněmovně není jisté, ministryně zdravotnictví Andrey Kalavské se v této záležitosti dříve nezastala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která ji do funkce navrhla.

Slovensko v parametrech kvality poskytování zdravotní péče zaostává za vyspělými státy západní Evropy. Řadí se například mezi země, kde je nejvyšší počet úmrtí, kterým by bylo možné předejít včasnými a efektivními zdravotnickými postupy.

"Zdraví občanů nezná volby. Pacient od nás očekává reálné kroky. Jsme svědky největších investic do zdravotnictví. Když jsme se už takto rozběhli, je důležité, abychom se nezastavili," řekl k chystaným změnám premiér a místopředseda Směr-SD Peter Pellegrini.

Vládou schválený materiál počítá s vytvořením různých typů nemocnic, které budou mít předepsány jistý okruh výkonů. Zároveň budou podle Kalavské stanoveny časové lhůty na operace, aby pacient na ně dlouho nečekal. Ministryně také řekla, že nejvážnější onemocnění nemohou být léčena v lokálních zdravotnických zařízeních. Pokud nemocnice nedosáhnou stanoveného počtu minimálních výkonů, nedostanou za ně zaplaceno. Parametry poskytované péče stanoví stát a nikoliv zdravotní pojišťovny, které z vybraných povinných odvodů platí náklady na péči o pacienty.

Reforma by po jejím schválení sněmovnou měla být uvedena do praxe v průběhu několika let.

Kritici navrhovaných změn vyslovili obavy, že reforma povede k zavírání nemocnic. Podle Kalavské Slovensko má velký počet zdravotnických zařízení a ne všechny mají dostatek personálu a potřebné technické vybavení.

Sám Pellegrini sice reformu nemocnic podpořil, podpora poslanců jeho mateřské strany zatím ale není jistá. Předseda Směru-SD Robert Fico dříve podmínil podporu návrhu tím, že bude předložen v podobě ústavního zákona. To by znamenalo, že ke schválení základních parametrů politicky citlivých změn ve zdravotnictví by byl při hlasování ve sněmovně potřebný i souhlas opozice.

Předseda slovenské vlády také řekl, že je spolu s Kalavskou připraven reformu z jednání sněmovny stáhnout, pokud by poslanci při projednávání a hlasování o návrhu změnili parametry záměru.

Související

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 
Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Michal Šimečka byl odvolán z postu místopředsedy slovenského parlamentu

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka byl na mimořádné schůzi parlamentu odvolán z postu místopředsedy Národní rady SR. Hlasování koaličních poslanců, z nichž 76 podpořilo jeho odvolání, proběhlo tajně. Opozice se odmítla hlasování zúčastnit. 

Více souvisejících

Slovensko Peter Pellegrini nemocnice vláda SR Smer SD pacienti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy