Slovensko chce být mezi státy, které nejlépe zvládly COVID-19. Opatření jsou nevyhnutelná

Slovensko očekává, že díky zavedení přísných omezení se zařadí mezi pětici států, kterým se nejlépe podaří zvládnout pandemii způsobenou koronavirem. Vyplývá to z nejnovější studie státního Institutu zdravotní politiky, jejíž závěry dnes novinářům představil jeho šéf Martin Smatana.

Podle premiéra Igora Matoviče by zdravotnictví mělo zvládnout nápor pacientů při vrcholu pandemie nemoci COVID-19. Za jednu z možností, jak porazit pandemii, označil zastavení veškeré činnosti v zemi kromě například kritické infrastruktury na dobu asi tří týdnů.

"Opatření jsou nevyhnutelná. Pokud se nám to podaří udržet, tak věříme, že budeme mezi pěti nejlepšími zeměmi, jako je například Singapur, Tchaj-wan nebo Jižní Korea, kterým se to podaří efektivně zvládat," uvedl Smatana. Vyjádřil přesvědčení, že Slovensku se prakticky podařilo vyhnout se situaci, jaká nastala ve Španělsku či Itálii, které se potýkají se značným počtem nemocných a úmrtí.

Slovensko v polovině března například zavřelo školy, řadu různých prodejen, poskytovatelů služeb a zakázalo pořádat hromadné sportovní, kulturní a společenské akce. Později zavedlo povinné nošení roušek nebo jiného způsobu překrytí nosu a úst na veřejnosti. Úřady od začátku tohoto týdne sice rozšířily okruh maloobchodních prodejen, které mohou mít otevřeno, zároveň ale zpřísnily pravidla jejich provozu. Například stanovily limit na počet zákazníků, kteří mohou být v jednom okamžiku v prodejně. Toto opatření v pondělí způsobilo fronty před prodejnami.

"Opatření mají reálný smysl. Opatření jsou proto, abychom se chránili vzájemně, abychom chránili důchodce, abychom eliminovali v první řadě škody na našich životech," řekl Matovič na tiskové konferenci se Smatanou.

Pětimilionové Slovensko zaznamenalo dosud 363 potvrzených případů infekce. Země zároveň začala zvyšovat počty testů, ve kterých v přepočtu na obyvatele zaostávala i za Českem. Podle Matoviče při očekávaném vrcholu pandemie za zhruba čtyři měsíce by Slovensko mohlo zvládnout odhadovaný počet vážně nemocných, kteří budou kvůli nemoci COVID-19 potřebovat napojení na umělou plicní ventilaci. V té době by země měla mít asi 1000 plicních ventilátorů, tedy zhruba dvojnásobek stávající kapacity. Stát hodlá dokoupit technické vybavení i vyškolit potřebný personál.

Předseda vlády nastínil různé možnosti opatření proti šíření pandemie. Nejtvrdší z nich by bylo "vypnutí" veškeré činnosti v zemi s výjimkou provozu základní infrastruktury na dobu asi tří týdnů, což by si podle něj ale vyžadovalo celospolečenskou shodu. Jinou možností je zavedení povinné karantény pro rizikové skupiny obyvatel, například seniory. Bez nových opatření by stávající omezení mohla podle něj trvat dlouhou dobu, naznačil například až roční přerušení výuky na školách.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Igor Matovič (OLaNO) vláda SR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy