Slovensko chystá nová opatření proti šíření afrického moru prasat

Slovensko připravuje nový soubor opatření proti šíření afrického moru prasat, který byl v zemi poprvé potvrzen před dvěma lety a letos v červnu zasáhl jeden z velkochovů. Ministerstvo zemědělství v materiálu vyčíslilo náklady na potírání zmíněného vysoce nakažlivého virového onemocnění na více než 12 milionů eur (přes 300 milionů Kč).

Africký mor prasat zabíjí nejen divočáky, ale i domácí vepře. Vakcína proti němu neexistuje, v ohnisku nákazy se prasata utrácejí a úřady nařídí zákaz nebo omezení obchodování s nimi, s vepřovým masem i s výrobky z něj. Pro lidi virus nebezpečný není. Nákaza se v minulosti objevila i v České republice. Na Slovensko byla nákaza podle tamních úřadů zavlečena patrně z Polska, Maďarska a z Ukrajiny.

Opatření na potlačení afrického moru prasat na Slovensku počítají prakticky s úplným odstřelem divočáků v okresech, kde nákaza nebyla ještě potvrzena - včetně oblastí, jež sousedí s lokalitami s prokázaným výskytem onemocnění. Tento postup je podle ministerstva jediným účinným opatřením, které pomůže zamezit dalšímu šíření viru. Zatímco loni v červenci byl africký mor prasat potvrzen u divočáků, kteří jsou zdrojem nákazy, v pěti okresech na Slovensku, nyní to je už ve 26 okresech.

Kromě toho ministerstvo zemědělství předpokládá intenzivnější kontroly například dodržování opatření k zamezení kontaktu chovaných a divoce žijících zvířat, stejně jako možnost nařízení mimořádných dezinfekcí areálů s chovem většího počtu prasat. Ve velkochovu na středním Slovensku, kde byl potvrzen africký mor prasat, bylo utraceno 7000 prasat.

Odhadované náklady na opatření proti šíření afrického moru prasat zahrnují například výdaje na chladicí boxy pro myslivce, dále na odebírání a na laboratorní vyšetření vzorků odstřelených a uhynulých divočáků.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko africký mor prasat Vepři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy