Slovensko ohlásilo reformy ve zdravotnictví, justici a vysokém školství

Zahájení reforem ve zdravotnictví, justici a vysokém školství na Slovensku, které bude země financovat z unijního mimořádného fondu obnovy, dnes ohlásil premiér Eduard Heger. Některé z připravovaných změn ale zatím nezískaly podporu celé vládní koalice nebo je kritizovali odborníci či samospráva.

Slovensko bude moci z fondu obnovy čerpat ve formě grantů přibližně šest miliard eur (152 miliard korun), první balík peněz v hodnotě 822 milionů eur (20,8 miliardy Kč) očekává Bratislava v nejbližších týdnech.

"Jdeme dát Slovensko do formy. Máme před sebou reformní podzim, plnění prvních milníků a cílů. Situace v oblastech jako zdravotnictví, justice a vysoké školství je mimořádně vážná a změny jsou nevyhnutelné," uvedl Heger před novináři. Dodal, že jeho cílem je najít shodu na reformách, aby se země posunula kupředu.

Ze zmíněných tří oblastí by nejvíce peněz mělo směřovat do zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká kromě jiného s nedostatkem personálu a se zastaralými budovami. "Chceme zlepšit zdravotní péči, je to nejvyšší hodnota. Postavíme nové nemocnice a zrekonstruujeme současné. Nemocnice se budou specializovat," uvedl Heger.

Plán na specializaci nemocnic, tedy koncentraci některých zákroků do menšího počtu zdravotnických zařízení, zatím nepodpořilo jedno z hnutí čtyřčlenné koalice- Chce záruky, že změny nepovedou k rušení nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví sice rušení zdravotnických zařízení odmítlo, reforma ale počítá s tím, že některé nemocnice se zaměří na chronicky nemocné pacienty na úkor poskytování akutní péče nebo vykonávání některých zákroků.

Plán vytvořit novou soudní mapu a zavést novou specializaci soudů zase kritizovala část soudců i samospráva. Návrh počítá kromě jiného se snížením počtu okresních i krajských soudů a s vytvořením samostatného správního soudnictví.

Změny ohlásil premiér i v oblasti vysokého školství, a to s cílem zvýšení kvality vzdělávání a přilákání studentů ze zahraničí na Slovensko. V minulosti tisíce Slováků využily možnost studovat v zahraničí, mnoho z nich se přihlásilo na univerzity v Česku.

Slovenský plán obnovy počítá se změnami v pěti základních oblastech, a to ve vzdělávání, dále konkurenceschopnosti a inovací, takzvané zelené ekonomice, zdravotnictví a digitalizaci.

Související

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy