Slovensko požádá Frontex o pomoc při ochraně hranic s Ukrajinou, odstaví ruské stíhačky

Slovensko požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí EU a schengenského prostoru volného prostoru osob. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo vnitra.

Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici. Část ze zmíněného počtu příslušníků ozbrojených sil Slovenska už byla vyslána do příhraničních oblastí s Ukrajinou.

Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30.000 Ukrajinců. Tyto počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně.

Slovenský premiér Eduard Heger v diskusní relaci Rádia Expres řekl, že ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není velký zájem o ubytování na Slovensku a že většina z nich po vstupu na Slovensko pokračuje za rodinou.

Ministerstvo vnitra informovalo, že v azylových zařízeních a dalších objektech mohou slovenské úřady ubytovat 40.000 lidí. Další ubytovací kapacity nabízejí nejen obyvatelé Slovenska, ale i podnikatelé, samospráva a další organizace či instituce.

Slovensko chce předčasně ukončit provoz ruských stíhaček

Slovensko připravuje předčasné ukončení provozu vojenských stíhaček MiG-29, jejichž funkčnost je závislá na ruských firmách a jejich technicích, kteří pracují na slovenské vojenské základně Sliač. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera by ochranu nebe mohlo dočasně zajistit Polsko. O odstavení migů začali slovenští politici hovořit poté, co ruská armáda minulý týden zaútočila na Ukrajinu.

"Přirozeně podle mě přichází v úvahu Polsko. Mají techniku, kterou i my nakupujeme," řekl Heger v dnešním diskusním pořadu Rádia Expres o tom, kdo by mohl zajistit ochranu vzdušného prostoru země, než Slovensko dostane nové americké stíhačky F-16. Dodal, že jejich dodávku země očekává v příštím roce.

Heger uvedl, že provoz migů stojí zemi 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ročně a že zajištění ochrany slovenského nebe některou spojeneckou zemí bude levnější.

V roce 2019 tehdejší slovenská vláda rozhodla, že prodlouží životnost dosluhujících stíhaček MiG-29. Souhlasila s pokračováním smlouvy s ruskou společností RSK MiG ohledně zajištění technické podpory pro migy slovenské armády do konce roku 2023 s opcí na další rok. Pokračování kontraktu s ruskou firmou ministerstvo obrany tehdy upřednostnilo před spoluprací s partnerskými státy NATO.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Frontex

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 10 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy