Slovensko pozdě zavedlo omezení a čelí silné nákaze, říká lékař z krizového štábu

Slovensko čelí silné druhé vlně nákazy koronavirem podle šéfa tamních lékařských odborů a člena ústředního krizového štábu Petera Visolajského i kvůli tomu, že včas a v potřebném rozsahu nezavedlo podobná opatření jako po propuknutí epidemie loni na jaře a že se spolehlo hlavně na testování prostřednictvím méně přesných antigenních testů.

Země také nedostatečně kontroluje dodržování karantény a selhává při vyhledávání kontaktů infikovaných. Visolajský to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Během první vlny koronavirové krize se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nízkým počtem nakažených i úmrtí pacientů. Situace v zemi pod Tatrami se výrazně zhoršila v závěru loňska a Slovensko se při srovnání přírůstku úmrtí na infekci koronavirem v přepočtu na obyvatele postupně dostalo na přední příčky v EU. Od začátku letošního roku do středy tohoto týdne byla na pětimilionovém Slovensku hlavní příčinou úmrtí v 3379 případech. Počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko zaznamenalo ve zmíněném období přes 5900 úmrtí v souvislosti s koronavirem; ČR na rozdíl od Slovenska do této statistiky zahrnuje nakažené bez ohledu na příčinu smrti.

"Neudělali jsme taková opatření jako na jaře. Poslední lockdown přišel pozdě a nebyl tak intenzivní. Platíme vysokou daň za to, že naše zdravotnictví funguje špatně," řekl Visolajský k důvodům a dopadům druhé vlny koronavirové nákazy na Slovensku.

Slovenská vláda a úřady zavedly zákaz vycházení s výjimkami a uzavřely většinu prodejen až krátce před Vánoci. Následně kabinet karanténní opatření zpřísnil, opatření ale zatím nevedla k výraznějšímu snížení počtu pacientů s koronavirem v nemocnicích.

"Boj s pandemií nelze vyhrát v nemocnicích, ale před nemocnicemi," řekl Visolajský. Důležité jsou podle něj kroky s cílem předcházet hospitalizaci pacientů.

Visolajský řekl, že Slovensko udělalo chybu, když se spolehlo hlavně na testování na koronavirus prostřednictvím méně přesných antigenních testů. Ty by se podle něj měly využívat cíleně a spíše v epidemii nejvíce zasažených oblastech nebo tam, kde je lidé mohou absolvovat častěji.

Plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus se z iniciativy premiéra Igora Matoviče uskutečnilo poprvé loni na podzim. Po něm se situace ohledně nákazy zlepšila jen přechodně. Další plošné testování se konalo v lednu a podle zavedeného protiepidemického systému i v současnosti potřebují Slováci negativní test na koronavirus například na cestu do práce.

Podle Visolajského slovenské úřady řádně nekontrolují, zda nakažení koronavirem dodržují karanténu. Dodal, že v zemi také selhává vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s infikovaným. S ohledem na šíření nakažlivějších mutací koronaviru se šéf lékařských odborů vyslovil za větší kontrolu na hranicích. Od příštího týdne Slovensko podle dřívějšího oznámení ministra zdravotnictví Marka Krajčího zavede až na výjimky povinnou karanténu pro lidi, kteří přijedou do země ze zahraničí.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Marek Krajčí (ministr SR) Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy