Slovensko pozdě zavedlo omezení a čelí silné nákaze, říká lékař z krizového štábu

Slovensko čelí silné druhé vlně nákazy koronavirem podle šéfa tamních lékařských odborů a člena ústředního krizového štábu Petera Visolajského i kvůli tomu, že včas a v potřebném rozsahu nezavedlo podobná opatření jako po propuknutí epidemie loni na jaře a že se spolehlo hlavně na testování prostřednictvím méně přesných antigenních testů.

Země také nedostatečně kontroluje dodržování karantény a selhává při vyhledávání kontaktů infikovaných. Visolajský to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Během první vlny koronavirové krize se Slovensko řadilo v Evropě k zemím s nízkým počtem nakažených i úmrtí pacientů. Situace v zemi pod Tatrami se výrazně zhoršila v závěru loňska a Slovensko se při srovnání přírůstku úmrtí na infekci koronavirem v přepočtu na obyvatele postupně dostalo na přední příčky v EU. Od začátku letošního roku do středy tohoto týdne byla na pětimilionovém Slovensku hlavní příčinou úmrtí v 3379 případech. Počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko zaznamenalo ve zmíněném období přes 5900 úmrtí v souvislosti s koronavirem; ČR na rozdíl od Slovenska do této statistiky zahrnuje nakažené bez ohledu na příčinu smrti.

"Neudělali jsme taková opatření jako na jaře. Poslední lockdown přišel pozdě a nebyl tak intenzivní. Platíme vysokou daň za to, že naše zdravotnictví funguje špatně," řekl Visolajský k důvodům a dopadům druhé vlny koronavirové nákazy na Slovensku.

Slovenská vláda a úřady zavedly zákaz vycházení s výjimkami a uzavřely většinu prodejen až krátce před Vánoci. Následně kabinet karanténní opatření zpřísnil, opatření ale zatím nevedla k výraznějšímu snížení počtu pacientů s koronavirem v nemocnicích.

"Boj s pandemií nelze vyhrát v nemocnicích, ale před nemocnicemi," řekl Visolajský. Důležité jsou podle něj kroky s cílem předcházet hospitalizaci pacientů.

Visolajský řekl, že Slovensko udělalo chybu, když se spolehlo hlavně na testování na koronavirus prostřednictvím méně přesných antigenních testů. Ty by se podle něj měly využívat cíleně a spíše v epidemii nejvíce zasažených oblastech nebo tam, kde je lidé mohou absolvovat častěji.

Plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus se z iniciativy premiéra Igora Matoviče uskutečnilo poprvé loni na podzim. Po něm se situace ohledně nákazy zlepšila jen přechodně. Další plošné testování se konalo v lednu a podle zavedeného protiepidemického systému i v současnosti potřebují Slováci negativní test na koronavirus například na cestu do práce.

Podle Visolajského slovenské úřady řádně nekontrolují, zda nakažení koronavirem dodržují karanténu. Dodal, že v zemi také selhává vyhledávání lidí, kteří přišli do kontaktu s infikovaným. S ohledem na šíření nakažlivějších mutací koronaviru se šéf lékařských odborů vyslovil za větší kontrolu na hranicích. Od příštího týdne Slovensko podle dřívějšího oznámení ministra zdravotnictví Marka Krajčího zavede až na výjimky povinnou karanténu pro lidi, kteří přijedou do země ze zahraničí.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Marek Krajčí (ministr SR) Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy