Slovensko se chce zbavit závislosti na ruském palivu do jaderných elektráren

Slovensko se chce zbavit závislosti na ruském palivu do jaderných elektráren. Při dnešní návštěvě Rakouska to uvedl slovenský premiér Eduard Heger. Vláda podle něj již několik měsíců vyjednává s alternativními dodavateli, informovala agentura APA.

"Nevíme, jak dlouho to bude trvat. Ale pracujeme na tom, protože nám velmi záleží na tom, abychom se zbavili závislosti na ruských palivech," řekl Heger po jednání s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem ve Vídni. Podle předsedy slovenské vlády přechod na palivo jiného dodavatele obvykle trvá tři až šest let, doba krize však státy nutí hledat jiná řešení.

Nehammer zopakoval odmítavý postoj své země vůči jaderné energii. Jeho kabinet se v programovém prohlášení zavázal, že se pokusí zabránit spuštění třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, připomněla APA. Po schůzce s Hegerem podle rakouských médií uvedl, že je nezbytné "držet bezpečnostní standardy v jaderných elektrárnách na nejvyšší možné úrovni".

Oba činitelé jednali také o válce na Ukrajině. Rakousko podle Nehammera nehodlá následovat Švédsko a Finsko, které v souvislosti s ruskou invazí přehodnotily svou vojenskou neutralitu a usilují o vstup do NATO. Taková debata se v alpské zemi "nevede", řekl kancléř s tím, že Rakousko se hlásí ke společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie a plánuje také více investovat do vlastní obrany.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy