Slovensko zahájilo sčítání lidu, poprvé probíhá elektronicky

Na Slovensku dnes začalo sčítání lidu, které poprvé proběhne plně elektronicky. Na rozdíl od minulosti dotazník obsahuje méně otázek, další údaje úřady zjišťují z jiných registrů. Dopoledne se do sčítání zapojila prezidentka Zuzana Čaputová a obyvatele země vybídla k účasti na projektu.

Lidem, kteří z různých důvodů nemohou použít elektronickou formu sčítání, pomohou sčítacích komisařů. Tato fáze kvůli pandemii potrvá déle, než se původně plánováno.

Formulář obsahuje 14 otázek, například o pobytu, rodinném stavu, vzdělání, národnosti a náboženském vyznání. Lidé mohou zadat až dvě národnosti, což krátce před startem sčítání vyvolalo debatu a návrh k přehodnocení takového postupu; statistici nakonec možnost dvojí národnosti ponechali.

Do sčítání by se měli zapojit lidé s trvalým, přechodným a obdobným pobytem v zemi, tedy i cizinci s bydlištěm na Slovensku. Rozhodující je stav k 1. lednu letošního roku. Získané údaje budou důležité také pro přerozdělování takzvaných podílových daní mezi samosprávu, mohou ovlivnit rovněž dotace pro církve a používání jazyků národnostních menšin v úředním styku.

"Sčítání obyvatel má konkrétní dopady na náš život. Trvá to krátce, možná do pěti minut. Bylo to rychlé a jednoduché," řekla Čaputová, které vyplnění formuláře před novináři krátce zkomplikovaly problémy s připojením k internetu.

Sčítání lidu se koná jednou za deset let, letos na Slovensku jeho hlavní fáze potrvá do konce března. Účast je povinná, podle statistického úřadu jeho zájmem ale není ukládat pokuty těm, kteří se nezapojí.

"Svůj klik budeme realizovat bezpečně doma, byť na pozadí pandemie. Elektronické sčítání lidu je maximálně bezpečné, v bezpečí jsou i osobní údaje," řekl šéf statistického úřadu Alexander Ballek. Při jednom ze způsobů přihlášení do systému sčítání lidu musí obyvatel zadat rodné číslo a jméno; rodné číslo podle statistiků umožňuje získat další data z jiných zdrojů.

První obyvatelé vyplnili formulář už krátce po půlnoci. Před polednem slovenský statistický úřad ohlásil, že v pětimilionové zemi se sčítání zúčastnilo již přes 100.000 lidí.

Základní údaje ze sčítání by měly být k dispozici na začátku příštího roku, tedy později oproti původním plánům. Podle statistického úřadu důvodem je posunutí služby asistovaného sčítání za pomoci komisařů na období od dubna do konce října, a to kvůli covidu-19. Očekává se, že asistovaného sčítání využijí hlavně důchodci, zdravotně postižení a osoby s nedostatečnými digitálními zručnostmi.

V Česku se on-line fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Sčítání lidu

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 27 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy