Slovenský ministr požádal Česko o pomoc při ochraně slovenského vzdušného prostoru

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď při dnešní návštěvě Prahy požádal Česko o pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. Po jednání se svou českou kolegyní Janou Černochovou (ODS) řekl, že jde o projekt, do něhož se vedle Čechů zapojí také Poláci. Česko nyní bude jednat o podmínkách této pomoci, uvedla Černochová v tiskové zprávě.

Po ruské invazi na Ukrajinu začala Bratislava připravovat předčasné ukončení provozu bitevníků ruské výroby MiG-29, zatímco objednané americké stíhačky země podle dostupných informací dostane až za dva roky.

"Ministr Naď mi předal dopis, žádost, abychom po nějakou dočasnou dobu byli schopni zajistit ochranu vzdušného prostoru Slovenské republiky. Nyní budeme jednat o podmínkách," uvedla Černochová.

Naď dodal, že půjde o společný projekt Česka, Slovenska a Polska. "Jsem velmi vděčný, že se Češi a Poláci rozhodli pomoci převzít zodpovědnost za náš vzdušný prostor," dodal.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v dubnu při návštěvě Slovenska řekl, že polské stíhačky F-16 budou při ochraně slovenského vzdušného prostoru startovat ze základny v Polsku a pro případ potřeby budou letadla umístěna na Slovensku. Slovenské ministerstvo obrany začátkem června uvedlo, že s Polskem ve zmíněné záležitosti jednají experti a že podobná jednání úřad plánuje také s Českem.

Slovensko si před čtyřmi lety objednalo od Spojených států 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Původně se počítalo s tím, že první stroje Bratislava dostane už letos a zbytek o rok později. Zpoždění dodávek slovenské ministerstvo obrany letos v březnu zdůvodnilo problémy se subdodávkami způsobené epidemií covidu-19 i nedostatkem čipů na světovém trhu.

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Na začátku letošního dubna české gripeny převzaly dohled nad vzdušným prostorem pobaltských zemí.

Ministři obrany Česka a Slovenska si dnes v Praze spolu s dalšími politiky, vojáky, pamětníky, historiky a dalšími hosty připomněli památku sedmi československých výsadkářů, kteří se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ukrývali v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Přesně před 80 lety po boji s nacistickou převahou v kostele po mnohahodinovém boji všichni zemřeli. "Těší mě, že se nezapomíná, že šlo o společnou operaci Čechů, Slováků a Britů," uvedl Naď. Operace Anthropoid podle něj měla zásadní význam pro další generace a znamenala povzbuzení i pro účastníky Slovenského národního povstání.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy