Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Prokuratura, která předložila soudu nové důkazy, chce zejména zvrátit dva osvobozující verdikty v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země. Už dříve byli v kauze po přiznání viny odsouzeni dva muži, jedním z nich je vrah zmíněné dvojice Miroslav Marček.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Soud první instance uznal vinným Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře, při které byla zavražděna i Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele. Ani verdikt vůči Szabóovi není pravomocný.

Nejvyšší soud může například potvrdit zmíněné rozhodnutí Specializovaného trestního soudu. Podle zákona ale nesmí sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými, a to z důvodu, že je obžaloby zprostil soud první instance. Tomu by nejvyšší soud obžalobu vůči této dvojici mohl ovšem vrátit k novému projednání.

Prokuratura podle slovenských médií předložila soudu nové důkazy, které se týkají kromě jiného komunikace Kočnera a Zsuzsové, dále analýzy jejich pohybu po vraždě, jež prý odporuje dřívějším prohlášením obou obžalovaných. Znalecký posudek zase analyzoval komunikaci zmíněné dvojice, kterou vyšetřovatelé získali z podnikatelova telefonu. Z přepisů, které již dříve unikly do médií, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou byla spíše v šifrách. Soud první instance odmítl přihlížet k možnýému skutečnému významu komunikace a šéfka trestního senátu tvrdila, že nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval z objednání Kuciakovy vraždy.

Podle záznamů Kočner například krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Slovenský tisk dříve psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,27 milionu korun) a dal je Zsuzsové, což prý byla součást odměny za vraždu. Kočner a Zsuzsová před soudem odmítli, že se jejich komunikace týkala přípravy reportérovy vraždy.

Prokuratura tvrdila, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.

Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest za padělání směnek. Zsuzsovou zase loni v prosinci Specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a za to jí vyměřil trest 21 let vězení, tento rozsudek ale není pravomocný.

V případu Kuciakovy vraždy kromě Marčeka dříve přiznal vinu i zprostředkovatel zločinu Zoltán Andruskó, který při vyšetřování spolupracoval s policií a nakonec vyvázl s trestem 15 let vězení. Marček dostal 25 let.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, která vedla k odstoupení tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie po porážce v loňských parlamentních volbách skončila v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ji opustila část poslanců v čele s někdejším ministerským předsedou Peterem Pellegrinim. Ten založil novou stranu Hlas-sociální demokracie, která je podle průzkumů s odstupem nejpopulárnější stranou v zemi.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak Slovensko vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy