Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Prokuratura, která předložila soudu nové důkazy, chce zejména zvrátit dva osvobozující verdikty v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země. Už dříve byli v kauze po přiznání viny odsouzeni dva muži, jedním z nich je vrah zmíněné dvojice Miroslav Marček.
Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Soud první instance uznal vinným Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře, při které byla zavražděna i Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele. Ani verdikt vůči Szabóovi není pravomocný.
Nejvyšší soud může například potvrdit zmíněné rozhodnutí Specializovaného trestního soudu. Podle zákona ale nesmí sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými, a to z důvodu, že je obžaloby zprostil soud první instance. Tomu by nejvyšší soud obžalobu vůči této dvojici mohl ovšem vrátit k novému projednání.
Prokuratura podle slovenských médií předložila soudu nové důkazy, které se týkají kromě jiného komunikace Kočnera a Zsuzsové, dále analýzy jejich pohybu po vraždě, jež prý odporuje dřívějším prohlášením obou obžalovaných. Znalecký posudek zase analyzoval komunikaci zmíněné dvojice, kterou vyšetřovatelé získali z podnikatelova telefonu. Z přepisů, které již dříve unikly do médií, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou byla spíše v šifrách. Soud první instance odmítl přihlížet k možnýému skutečnému významu komunikace a šéfka trestního senátu tvrdila, že nebyl předložen žádný přímý důkaz, který by Kočnera usvědčoval z objednání Kuciakovy vraždy.
Podle záznamů Kočner například krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Slovenský tisk dříve psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,27 milionu korun) a dal je Zsuzsové, což prý byla součást odměny za vraždu. Kočner a Zsuzsová před soudem odmítli, že se jejich komunikace týkala přípravy reportérovy vraždy.
Prokuratura tvrdila, že Kočner si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky.
Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest za padělání směnek. Zsuzsovou zase loni v prosinci Specializovaný trestní soud uznal vinnou ze zprostředkování jiné vraždy a za to jí vyměřil trest 21 let vězení, tento rozsudek ale není pravomocný.
V případu Kuciakovy vraždy kromě Marčeka dříve přiznal vinu i zprostředkovatel zločinu Zoltán Andruskó, který při vyšetřování spolupracoval s policií a nakonec vyvázl s trestem 15 let vězení. Marček dostal 25 let.
Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, která vedla k odstoupení tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie po porážce v loňských parlamentních volbách skončila v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ji opustila část poslanců v čele s někdejším ministerským předsedou Peterem Pellegrinim. Ten založil novou stranu Hlas-sociální demokracie, která je podle průzkumů s odstupem nejpopulárnější stranou v zemi.
Související
V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil
Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
Ján Kuciak , Slovensko , vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák