Slovenští poslanci mohou do práce i s koronavirem, nová vyhláška je terčem kritiky

Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR.

Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu ústavního zákona, podle něhož může vláda prodlužovat nouzový stav vždy o 40 dní. Zároveň musí kabinet do 20. dne od vyhlášení nouzového stavu požádat o souhlas parlament, podotkl server Pravda, podle něhož poslanci o novele nediskutovali, pouze hlasovali.

Zákonodárci v souvislosti s novelou ústavního zákona o bezpečnosti státu rovněž schválili novelu zákona o ústavním soudu. Jeho cílem je doplnit možnosti přezkoumání rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu ústavním soudem, píše TASR.

Větší rozruch než samotná novela ústavního zákona však způsobila nová vyhláška, která umožnila dnešní hlasování i poslancům s koronavirem nebo těm, kteří by měli být v karanténě. Nový předpis totiž umožňuje poslancům a dalším činitelům vykonávat práci v případě, kdy by jejich absence na pracovišti "vážně ohrozila zabezpečení chodu státu anebo řešení mimořádných úkolů".

Slovenská média v této souvislosti připomněla, že hlasování o novelách zákonů, které týkají dalšího prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, se už dvakrát odložilo - kvůli tomu, že vládní koalice neměla dostatek poslanců, které vyřadila nákaza.

Na schválení ústavního zákona je zapotřebí 90 hlasů, přičemž vládní koalice jich má v parlamentu 95, napsal server aktuality.sk s tím, že nouzový stav by bez dalšího prodloužení na Slovensku skončil v úterý 29. prosince. Vláda však chce podle něj zachovat současná omezení, včetně zákazu vycházení, přinejmenším do 10. ledna. Otázka dalšího prodlužování nouzového stavu dosud podle médií nebyla zcela jasná, jelikož dosavadní zákon tuto možnost nespecifikoval. Situaci řeší novela.

Dnes měli pozitivní zákonodárci v Národní radě fólií oddělené místo, kde mohli hlasovat, a měli i zabezpečený samostatný vchod.

Vyhlášku a možnost hlasování na místě i pro pozitivním poslance však kritizovala řada slovenských politiků, jak z řad opozice, tak z vládní koalice.

"Mám zásadní problém s tím, že hygienik udělil parlamentu výjimku, aby se hlasování mohli zúčastnit i poslanci pozitivní na covid. Když do každého jiného zaměstnání přijde nakažený člověk, hrozí mu (správní) stíhání - a poslanci mohou? Když se politici budou chtít napříště ohradit proti porušením karantény, proč by je lidé měli brát vážně?" uvedl například Tomáš Valášek, poslanec strany Za lidi, která je součástí vládní koalice. Podle něj neobstojí ani argument, že parlament je kritickou infrastrukturou státu. Už na jaře navrhl, aby po vzoru Evropského parlamentu bylo možné hlasovat na dálku.

Opoziční strana Smer-SD dokonce zvažuje podání trestního oznámení na poslance, kteří na dnešní mimořádní jednání dorazili, ačkoli mají koronavirus. "Porušují paragraf o šíření nebezpečné nakažlivé lidské nemoci či paragraf o všeobecném ohrožení," prohlásil na tiskové konferenci místopředseda strany Ľuboš Blaha s tím, že Smer-SD plánuje oslovit i ústavní soud a generální prokuraturu.

Mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví (ÚVZ), což je instituce, jež vyhlášku vydala, uvedla, že se předpis netýká jen státních činitelů, ale i zdravotníků nebo pracovníků v energetice. "Speciální režim mají také hasiči, policisté či silničáři anebo osoby zabezpečující svoz odpadu," upřesnila Daša Račková z ÚVZ.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Slovensko Za lidi (Kiskova strana) Smer SD

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy