Soudní dvůr EU podpořil unijní pravidlo o síťové neutralitě

Soudní dvůr Evropské unie se v kauze týkající se maďarského mobilního operátora Telenor Magyarország z české investiční skupiny PPF dnes přiklonil na stranu unijních pravidel kolem takzvané síťové neutrality.

Poskytovatelé internetového připojení podle něj nesmějí svými tarify podporovat využívání určitých služeb na úkor jiných. Agentura Reuters rozhodnutí označuje za ránu pro telekomunikační firmy, které usilují o větší volnost při účtování poplatků.

Dnešní stanovisko představuje první verdikt nejvyššího unijního soudu na téma pravidel kolem síťové neutrality, která EU přijala v roce 2015. Příslušné nařízení požaduje, aby operátoři nedělali rozdíly mezi různými datovými toky na internetu, a zakazuje jim cílené blokování či zpomalování provozu a nabízení zpoplatněných výhod.

O stanovisko Soudního dvora EU požádal maďarský soud v souvislosti s kauzou společnosti Telenor Magyarország. Spory se vedou o to, zda operátor může zákazníkům nabízet balíčky datových služeb, u nichž se do spotřeby dat nepočítá provoz spojený s používáním vybraných aplikací. Maďarský regulační orgán to v roce 2017 označil za porušení unijních pravidel a nařídil dané nabídky zrušit. Společnost Telenor Magyarország pak rozhodnutí soudně napadla.

"Požadavky ohledně ochrany uživatelů internetu a přistupování k provozu nediskriminačním způsobem znemožňují poskytovateli internetového připojení, aby upřednostňoval určité aplikace a služby prostřednictvím balíčků, které těmto aplikacím a službám dávají výhodu 'nulového tarifu', a uvalil na používání jiných aplikací a služeb opatření blokující nebo zpomalující provoz," komentovali záležitost soudci Soudního dvora EU.

Agentura Reuters uvádí, že telekomunikační firmy v této souvislosti usilují o zmírnění pravidel ve snaze zvýšit si příjmy ze speciálních služeb včetně internetového připojení pro automobily a další zařízení. Současný režim EU ale má silnou podporu ze strany velkých technologických společností a spotřebitelských sdružení.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Soudní dvůr EU

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy