Španělská strana požaduje referendum o Západní Sahaře, v oblasti roste napětí

Menší španělská vládní strana žádá, aby se Madrid výrazněji zasadil o uspořádání referenda o sebeurčení africké Západní Sahary v souladu s rezolucí OSN z počátku 90. let minulého století. Koaliční Unidas Podemos (UP) také španělskou vládu vyzvala k účinnější snaze zabránit vypuknutí nových bojů v této oblasti na severozápadě Afriky.

Madrid ale nyní potřebuje podporu Maroka, které ovládá větší část Západní Sahary, včetně pobřeží, odkud připlouvají tisíce migrantů na španělské Kanárské ostrovy.

Před několika dny navíc fronta Polisario usilující o nezávislost Západní Sahary přerušila příměří s Marokem, dohodnuté v roce 1991. Informoval o tom dnes deník ABC.

"Španělská vláda musí v OSN usilovat o to, aby mise MINURSO splnila rezoluci č. 690 Rady bezpečnosti z 29. dubna 1991, která jí ukládá uspořádat referendum," uvádí se ve výzvě strany UP.

MINURSO je Mise OSN pro referendum v Západní Sahaře a byla zřízena v roce 1991. Tehdy se také Maroko a fronta Polisario dohodly na příměří a na budoucím referendu o sebeurčení Západní Sahary. To se ale kvůli zatím uspořádat nepodařilo.

Západní Sahara bývala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo na základě dohody z roku 1975 s Marokem a Mauritánií. Mauritánie se v roce 1979 nároků na území vzdala a většinu oblasti tak ovládlo Maroko. V roce 1976 ale vyhlásila osvobozenecká fronta Polisario vznik Saharské arabské demokratické republiky (SADR) a bojuje za nezávislost celého území Západní Sahary. SADR je od roku 1982 členem Africké unie (AU), OSN ani EU ji ale neuznává.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Velká část z jejích zhruba půl milionu obyvatel ovšem žije v uprchlických táborech v Alžírsku, zejména u města Tindúf. Polisario má pod kontrolou východní část území Západní Sahary, kterou Maroko rozdělilo ze severu na jih ochranným valem, v němž využilo členitost terénu i miny.

Minulý víkend vyhlásila fronta Polisario konec příměří, což zdůvodnila marockým zásahem proti protestům jejích příznivců u hranice s Mauritánií. Maroko tvrdí, že se pouze snažilo zprůjezdnit silnici u obce Karkarát, kterou protestující blokovali.

Kvůli migrační vlně na Kanárské ostrovy se v pátek do Maroka opět chystá španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který tento týden slíbil domácí opozici jednat s marockou vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Spolupráce Madridu s Rabatem vedla v posledním roce ke snížení migrace na jižní pobřeží Španělska i do jeho afrických enkláv Ceuta a Melilla hraničících s Marokem, na Kanárské ostrovy v Atlantiku se naopak migrace zvýšila oproti loňsku desetkrát.

Mnozí migranti k tomuto souostroví vyplouvají právě z oblasti Západní Sahary kontrolované Marokem, kde se nachází také tábory pro migranty. Z nich v posledních týdnech marocká vláda deportuje větší množství lidí do zemí jejich původu, napsal ve středu španělský server eldiario.es.

Související

Isak Andic

Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu

Zakladatel módního řetězce Mango a miliardář Isak Andic tragicky zahynul během túry nedaleko Barcelony. Podle španělské policie 71letý podnikatel uklouzl a spadl z útesu vysokého 150 metrů v oblasti jeskyní Montserrat, kde byl na túře se svými příbuznými. Rodina přivolala záchranné složky kolem 12:30 místního času, ale lékaři, kteří dorazili na místo helikoptérou a sanitkou, mohli pouze potvrdit jeho úmrtí. 
Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Maroko afrika uprchlíci Ceuta (enkláva) Melilla (enkláva) OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy