Španělsko má novou vládu, složila přísahu u krále. Pedro Sánchez opět premiérem

Ve Španělsku dnes složila přísahu nová vláda šéfa socialistů Pedra Sáncheze, která je první koaliční vládou v zemi od občanské války ve 30. letech minulého století. Podle místních médií je také druhou nejpočetnější vládou v demokratické historii Španělska, tedy od pádu diktatury Franciska Franka v roce 1975. V nové španělské vládě je 11 žen a 12 mužů, včetně Sáncheze.

Nová španělská vláda ukončila zhruba osmiměsíční období úřadující vlády, kterou vedl rovněž Sánchez, a vzešla z listopadových předčasných voleb. Sedmačtyřicetiletý šéf socialistů získal důvěru parlamentu minulý týden jen velmi těsnou většinou poslanců (rozdílem dvou hlasů) a díky tomu, že se hlasování zdrželi baskičtí nacionalisté a jedna ze stran katalánských separatistů. Právě tento těsný rozdíl vyvolává spekulace, že vláda by nemusela vydržet celé funkční období.

Podpora části katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku pravicových stran a o víkendu se proto konaly v některých městech demonstrace několika tisíců lidí. Před asi 4000 účastníků jedné z nich, v Madridu, vystoupil lídr parlamentní, krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal, který označil Sáncheze za "zrádce".

V Barceloně musela zasahovat policie, aby oddělila příznivce strany Vox, nesoucí frankistické symboly, od skupiny, která na ně volala fašisté.

Ministři Sánchezovy vlády dnes složili přísahu u krále Felipeho VI. pouze na ústavu, na stole nebyla bible a kříž jako za dřívějších vlád. Poprvé přísahal pouze na ústavu v červnu 2018 Sánchez, když se stal premiérem po vyslovení nedůvěry pravicové vládě Mariana Rajoye.

Jedním z prvních úkolů nové vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů by měla také vláda zahájit dialog s vedením Katalánska, jak slíbili socialisté straně Republikánská levice Katalánska (ERC) v dohodě před hlasováním o důvěře. Jednání ale budou složitá, protože druhá ze stran katalánské regionální vlády, též separatistická, hlasovala v parlamentu proti důvěře Sánchezovi.

V nové vládě zůstali někteří ministři předchozí Sánchezovy vlády, například ministrem vnitra bude dál Fernando Grande-Marlaska, ministryní obrany zůstala Margarita Roblesová a ministryní financí je opět María Jesús Monterová. Naopak ministryní zahraničí je nově ekonomka Arancha Gonzálezová, která dosud působila jako šéfka Mezinárodního obchodního centra (ITC) v Ženevě a která je původem z Baskicka.

Ministerstvo spravedlnosti povede Juan Carlos Campo, který střídá Dolores Delgadovou, jež se má stát novou generální prokurátorkou. Vedení ministerstva pro teritoriální otázky, jež má na starost komunikaci s autonomními regiony, převezme politička z Kanárských ostrovů Carolina Dariasová a ministrem zdravotnictví bude Katalánec Salvador Illa ze socialistické strany, který vyjednal podporu ERC pro Sáncheze a má pomoci k dialogu s katalánskou separatistickou vládou.

Novinkou jsou též čtyři místopředsedové vlády (dosud byli tři), jedním z nich je radiální levicový politik Pablo Iglesias, šéf vládní koaliční formace Unidas Podemos, a tři místopředsednické posty zaujaly ženy.

Související

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

Více souvisejících

Pedro Sánchez Španělsko Vox (krajně pravicová strana) Král Felipe VI. (Španělsko) Španělsko Barcelona Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy