SPD si upevňuje postavení v čele průzkumů před německými volbami

Němečtí sociální demokraté (SPD) v posledním průzkumu společnosti Insa upevnili vedení nad konzervativní unií (CDU/CSU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Roste tak šance na vytvoření koaliční vlády levého středu po zářijových volbách do Spolkového sněmu, poznamenala dnes agentura Reuters.

Podle průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Bild, by nyní volilo SPD 25 procent občanů, což je o dvě procenta více než před týdnem a zároveň nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Tato další vzpruha pro Sociálnědemokratickou stranu Německa přichází den poté, co volební lídr SPD a její kandidát na kancléře Olaf Scholz podle bleskového průzkumu zvítězil i v nedělní debatě se svými vyzyvateli z CDU/CSU Arminem Laschetem a Zelených Annalenu Baerbockovou.

Konzervativní blok oproti předchozímu průzkumu Insa ztratil tři procenta a je nyní na rekordně nízkých 20 procentech. Zelené by nyní volilo 16,5 procenta Němců, liberální FDP 13,5 procenta, protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) 11 procent a krajně levicovou Levici sedm procent oprávněných voličů.

Šéf Insa Hermann Binkert poznamenal, že Laschet by se nyní mohl stát kancléřem pouze v případě vytvoření takzvané "jamajské" koalice složené z "černých" konzervativců, Zelených a "žlutých" liberálů.

"Olaf Scholz by měl čtyři možnosti, jak stanout v čele vlády," řekl Binkert na adresu nynějšího ministra financí. Mezi těmito možnostmi je i "semaforová" koalice se Zelenými a FDP nebo ještě levicovější kombinace se Zelenými a Levicí. Dalšími možnostmi jsou pak vytvoření koaliční vlády SPD se Zelenými a CDU/CSU nebo s konzervativci a FPD.

Konzervativní politici se dnes postavili za Lascheta, jemuž se v nedělní televizní debatě nepodařilo oživit kampaň ve prospěch CDU/CSU. Předseda CDU je přitom pod palbou kritiky od chvíle, kdy kamery zachytily jeho smích při návštěvě oblastí zasažených katastrofálními červencovými povodněmi.

"Musíme v příštích čtyřech týdnech zabojovat," připustil dnes ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) v rozhovoru s televizí deníku Bild. Odmítl přitom spekulace, že by ještě konzervativní aliance mohla svého volebního lídra vystřídat a do boje o kancléřství nasadit šéfa CSU a bavorského premiéra Markuse Södera. "Trenér se nemění během hry," zdůraznil Spahn.

CDU v poslední době zaznamenává pozoruhodný pokles preferencí poté, co byla v uplynulých 16 letech pod vedením Merkelové nejsilnější vládní stranou. Merkelová ve volbách plánovaných na 26. září nekandiduje a hodlá odejít do ústraní.

Související

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Olaf Scholz Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo průzkumy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 19 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy