Státy EU se shodly na nutnosti zlepšit obranu před kyberútoky

Evropská unie se musí lépe chránit před kybernetickými útoky a musí vytvořit bezpečnější informační prostor pro občany i podniky. Po dnešním schválení strategie pro kybernetickou bezpečnost to v prohlášení uvedla Rada EU, tedy členské státy.

"Bezpečnost informačních technologií je rozhodující pro vybudování odolné, zelené a digitální Evropy," konstatuje prohlášení. EU má podle něj dosáhnout strategické autonomie, tedy být schopna činit na tomto poli vlastní rozhodnutí.

Strategii pro kybernetickou bezpečnost EU představila v prosinci Evropská komise spolu se dvěma návrhy zákonů, které by měly mimo jiné zlepšit ochranu kritické infrastruktury, jako je energetická soustava. Jednání mezi členskými státy o příslušných legislativních návrzích pokračují, uvedla agentura DPA.

Dnes schválená strategie stanovuje oblasti, kam by měla EU napřít své úsilí. Vzniknout má například společná jednotka proti kybernetickým útokům, která bude pověřená zvládáním krizí. EU by rovněž měla vytvořit vlastní systém šifrování komunikace, který by dokázal ochránit základní práva občanů.

Státy se přijetím strategie dále přihlásily k používání společných nástrojů pro zajištění bezpečnosti sítí páté generace (5G), které v prosinci navrhla komise. V praxi by měly vlády vyhodnotit možná nebezpečí vyplývající z účasti firem z rizikových zemí na budování 5G sítí a případně tyto aktéry předem vyloučit.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Kybernetická bezpečnost Hackeři

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy