"Supersobota" v Británii. Projde brexitová dohoda? Johnson čelí novému problému

Členové dolní komory britského parlamentu dnes dostanou čtvrtou možnost zpečetit více než tři roky starý výsledek referenda o brexitu. Vláda premiéra Borise Johnsona jim předloží ke schválení upravené podmínky odchodu z Evropské unie ve snaze zrealizovat brexit v jeho aktuálním termínu na konci měsíce.

V Dolní sněmovně ale vládní Konzervativní strana nemá většinu a nová úmluva tak může ztroskotat stejně jako její původní verze.

Mimořádné zasedání začne v 10:30 SELČ a "supersobota", jak je dnešní dění ve Westminsteru označované v britských médiích, se může protáhnout až do pozdního odpoledne. V sobotu naposledy britští zákonodárci zasedli do svých lavic před 37 lety, kdy byla důvodem argentinská invaze na Falklandských ostrovech v jižním Atlantiku.

Na úvod dnešního programu představí upravenou brexitovou dohodu premiér Boris Johnson, který pak bude možná i několik hodin odpovídat na otázky poslanců. Následovat bude hlavní rozprava, přičemž ze všeho nejdřív oznámí předseda Dolní sněmovny John Bercow oznámí, o kterých pozměňovacích návrzích bude možné hlasovat. Trvání debaty nebylo předem omezeno a podle zpravodajské společnosti BBC hlasovací blok nejspíše nezačne dříve než ve 14:30 (15:30 SELČ).

Johnson potřebuje pro schválení brexitové dohody podporu 320 poslanců, jeho konzervativci ale mají pouze 288 křesel. Proti jeho návrhu se kromě opozice postavila i severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která donedávna svými deseti hlasy vládě zajišťovala hlasovací většinu. Dohodě ovšem vyjádřilo podporu deset zástupců Labouristické strany a s jejich hlasy by podle propočtů deníku Financial Times mohla vláda těsně zvítězit.

Watch the aerial footage of an anti-#Brexit message being carved into a field https://t.co/DOhhqa9HRu pic.twitter.com/u1ld6QxRSK

— Reuters Top News (@Reuters) October 19, 2019

Johnson ale čelí ještě jednomu problému, který se objevil v pátek večer v podobě pozměňovacího návrhu donedávna ještě konzervativního poslance Olivera Letwina. Ten by stanovil, že vláda by i v případě vítězství dostala "plnohodnotný" souhlas s brexitovou dohodou až po prosazení příslušného ratifikačního zákona. Londýn by tedy musel požádat o další odklad brexitu, jak ukládá zákon z minulého měsíce.

Autoři dodatku uvádí, že jejich cílem je zabránit možnosti, že by Británie nakonec stejně 31. října opustila EU bez "rozvodové" dohody, protože zákon o podmínkách brexitu by se do té doby nestihl schválit. Návrh má podle všeho značnou šanci na úspěch a podle televize Sky News může celou nadcházející parlamentní bitvu "postavit na hlavu".

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie Parlament Velké Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy