Svoboda médií v Maďarsku ohrožena. Web index.hu po konci šéfredaktora opouští další novináři

Tři vedoucí pracovníci a zhruba šest desítek novinářů odchází z předního maďarského zpravodajského webu index.hu kvůli nedávnému odvolání šéfredaktora Szabolcse Dulla. Ten server, který zůstával jedním z mála maďarských médií kritických vůči premiérovi Viktoru Orbánovi, hájil před pokusy o nátlak.

Noviny, ilustrační foto

Novináři nyní uvedli, že odcházejí, protože vedení portálu nevyhovělo jejich požadavku, aby šéfredaktora povolalo zpět do funkce.

László Bodolai jako předseda nadace, která vlastní vydavatele portálu, ve středu oznámil, že šéfredaktor nebyl schopen kontrolovat napětí v redakci. To se prý projevilo také v poklesu příjmů, a proto byl Dull odvolán. V dopise redakci vyzval Bodolai redaktory k sebekázni a ujistil, že "politická nezávislost Indexu není ohrožena".

"Kvůli vnějším vlivům" hrozí, že index.hu ztratí svou nezávislost, varoval šéfredaktor Dull už před měsícem. "Jsme zasaženi vnějším vlivem, což by mohlo vést až k zániku redakce," napsal Dull v prohlášení, které podepsalo téměř 90 zaměstnanců serveru index.hu. Po svém odvolání Dull tvrdil, že byl vyhozen právě kvůli této aktivitě.

Novináři pracující pro portál si už od roku 2018 stěžují, že po změně majitele společnosti, která má na serveru na starosti prodej reklamního prostoru, začala být ohrožena jejich schopnost informovat o dění v zemi nezávisle. Poloviční podíl ve firmě kontrolující reklamní příjmy portálu totiž tehdy získal Miklós Vaszily, podnikatel s blízkými vazbami na vládní stranu Fidesz, který již řídí provládní televizi TV2.

Orbán podle svých kritiků už od nastoupení do úřadu premiéra v roce 2010 usiluje o rozšíření vlivu na média prostřednictvím právních nástrojů, změn vlastnictví i směřování peněžních toků z reklamy k loajálním médiím. Kvůli obavám z porušování principů demokracie i právního státu čelí Orbánova vláda dlouhodobě kritice ze strany Evropské unie i Rady Evropy.

Ke změnám v redakci index.hu dochází poté, co Orbán v úterý ohlásil, že na summitu v Bruselu Maďarsko a Polsko nejenže dokázaly vyjednat velkou sumu peněz, ale i uhájily národní čest, když "zmařily pokusy" vázat čerpání z fondů Evropské unie na dodržování pravidel právního státu.

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

Související:

Právě se děje