Téměř 10 let od tragédie na technoparty Loveparade: Soud definitivně skončil

Téměř deset let po tragédii na technoparty Loveparade dnes soud v německém Duisburgu definitivně zastavil proces s posledními třemi obžalovanými. Jedno z nejnákladnějších trestních řízení v německých dějinách tak končí bez rozsudku, uvedla dnes agentura DPA.

V tlačenici na technoparty v západoněmeckém městě Duisburgu 24. července 2010 zahynulo 21 lidí a dalších 650 utrpělo zranění.

Neštěstí na Loveparade se odehrálo v okamžiku, kdy se několik desítek tisíc lidí snažilo dostat do areálu bývalého nákladového nádraží, kde se hudební akce konala. Na místo však vedla pouze jedna přístupová cesta, na kterou bylo možné se dostat jen dvěma podzemními tunely.

Kvůli obrovskému množství lidí, kteří ve stejnou dobu na místo směřovali, se vytvořila tlačenice a v davu propukla panika. Za oběť jí padlo 21 lidí. Dalších více než 650 lidí utrpělo zranění. Oběti pocházely nejen z Německa, ale i ze Španělska, Itálie, Nizozemska, Austrálie nebo Číny.

V únoru 2014 státní zastupitelství obvinilo deset lidí ze zabití z nedbalosti a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Čtyři zaměstnanci pořadatelské agentury podle prokuratury při plánování podcenili přípravu bezpečnostních opatření. Šest pracovníků radnice se mělo provinit tím, že schválilo uspořádání akce, přestože v plánu byly závažné bezpečnostní nedostatky.

Proces se sedmi z deseti obžalovaných soud zastavil již loni v únoru. Zdůvodnil to tehdy tím, že individuální vina obžalovaných je malá nebo nanejvýš středně těžká. Tři obžalovaní - zaměstnanci pořadatelské firmy Lopavent - tehdy zastavení procesu odmítli.

Znovu zastavení procesu s posledními třemi obžalovanými soud navrhl na počátku dubna. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že kvůli pandemii covidu-19 lze očekávat další zdržení v procesu. Na konci letošního července by přitom uplynula promlčecí lhůta, která činí v případě zabití z nedbalosti v Německu deset let. Proti zastavení procesu protestovali rodinní příslušníci obětí tragédie i někteří zranění, kteří si dodnes nesou následky.

Původně bylo nyní v plánu představit u soudu posudek, který je hotový již od konce roku 2018 a celkem má 3800 stran. Odborník na dopravu Jürgen Gerlach v něm podle DPA uvádí, že neštěstí na Loveparade bylo možné zabránit již v době plánování akce.

V Německu dnes podle agentury DPA skončilo jedno z nejnákladnějších trestních řízení v poválečných dějinách. Proces měl 184 jednacích dní. Vedlejších účastníků bylo tolik, že se líčení konala v poslední době ve velkém sále kongresového centra v Düsseldorfu. Přesto skončil soud bez rozsudku.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo technoparty soudy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy