Teroristy může opilecké najetí do davu inspirovat. Spojitost s Hepnarovou nevidím, říká Mareš

Nabádá k opatrnosti, i když si myslí, že tragédie v německém Trevíru, při níž řidič se svým vozem najel do davu lidí a pět z nich usmrtil, nesouvisí s terorismem. Expert na něj Miroslav Mareš však upozorňuje, že některého radikála čerstvé neštěstí může k ataku inspirovat. „Teroristé jsou si moc dobře vědomi, že auto jako zbraň mohou využít. Bohužel někoho úterní událost může utvrdit v jeho přesvědčení, že pokud bude chtít zabít větší počet lidí, tak se jedná o velmi efektivní způsob,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Odmítá spojitost s masovou vražedkyní Olgou Hepnarovou, která 10. července 1973 najela nákladním vozem do lidí čekajících na tramvajové zastávce Strossmayerovo náměstí a osm jich na dřívější třídě Obránců míru, dnes Milady Horákové, usmrtila. Specialista na terorismus Miroslav Mareš se domnívá, že mezi Hepnarovou, která 12. března 1975 skončila na popravišti, a činem v Trevíru, není žádné pojítko, i když řidič Land Roveru rovněž na západě Německa najížděl do davu. „Olga Hepnarová svůj čin udělala s rozmyslem a dokonce snahou vyslat jakési poselství o tom, že je na tomto světě nespokojená.“

Svůj útok podle experta na pravicový i levicový extremismus vražedkyně tehdy cíleně plánovala, zatímco řidičův čin byl zřejmě ovlivněn opilstvím, když měl v krvi 1,4 promile alkoholu v krvi. „Což je poměrně dost. Proto si myslím, že neštěstí v Trevíru není úplným ekvivalentem skutku, jaký spáchala Olga Hepnarová,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Mareš.

Brněnský profesor politologie však stále upozorňuje, že vše je v šetření, a proto nelze nic tvrdit s určitostí. „Zatím se k události nedá nic detailnějšího říci. Jeví se mně to zatím jako akt opilce, který mohl mít psychické problémy.“ Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se obává, že i když čerstvý incident neměl ideologický podtext, může některé radikály inspirovat. „Nemyslím si, že by se tak stalo okamžitě, ale historie jasně ukazuje, že teroristických útoků pomocí automobilů už byla celá řada.“ A případní útočníci si moc dobře uvědomují, že takto vedený atak může způsobit tragické následky. „ Auto se navíc nabízí jako ideální zbraň. Někdo se v této souvislosti může utvrdit ve svém přesvědčení, že pokud bude chtít zabít větší počet lidí, tak se bohužel jedná o efektivní způsob,“ varuje muž, který se specializuje i na fotbalové chuligánství.

Vedoucí Oddělení bezpečnostních a strategických studií katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kterou absolvoval a kde i přednáší, apeluje, že musíme počítat s variantou, podle níž může terorismus současnou koronavirovou situaci využít k atakům. „Bojím se, aby pro některé nebyl vzorem terorista, který nedávno provedl útok ve Vídni. Svým činem totiž zcela opanoval televizní zpravodajství, které jinak patři výhradně monitorování koronavirové pandemie. Nicméně událost z Trevíru na terorismus nevztahuji a zatím ho s ním nespojuji.“

Specialista na terorismus připouští, že za najetím vozu do davu na pěší zóně v rodišti Karla Marxe může stát řidičova osobní frustrace. „Mohla ji i způsobit koronavirová karanténa, během níž se mohl cítit osamocený, anebo jej zneklidňovalo, že ztrácí svoji pozici. Ale to jsou zatím jen dohady a musíme počkat na prošetření celého případu, abychom znali motiv činu.

Bývalým soudním znalcem na extremismus úterní případ obrovsky otřásl, když při něm přišla o život i teprve devítitýdenní holčička. „Jsem ze své profese zvyklý na ledacos, ale úmrtí tak malého dítěte neštěstí ještě zdvojnásobí. Jedná se o obrovský šok a tragédii, na níž nese vinu lidská bezohlednosti, opilství a zřejmě za neštěstím možná stojí i psychická porucha,“ pokouší se predikovat Miroslav Mareš.

Související

Lenka Tarabová s připnutou Davidovou hvězdou.

Odpůrci očkování se připnutím Davidovy hvězdy trestného činu nedopustili, shodují se experti

Jejich chování považují za nevkusné, ale neoznačují je jako protiprávní. Advokát Ronald Němec a právní expert na extremismus Miroslav Mareš se shodují, že demonstranti, kteří si v pátek připnuli na bundy Davidovu hvězdu na protest proti očkování na covid-19, se nedopustili trestného činu. „Protestující se jen symbolicky pasovali do role Židů. Netvrdili, že jsou Židé špatní,“ říká pro EuroZprávy.cz Němec. Aby se aktivisté podle Mareše dostali do konfliktu se zákonem, museli by popírat holocaust, hanobit Židy, podněcovat k nim nenávist či něco podobného. „A k tomu nedošlo,“ tvrdí.
Policisté zasahují při teroristickém útoku ve Vídni. (2.11.2020)

Islamistické vlivy z Rakouska působily i na českém území, říká expert na terorismus

Expert na terorismus Miroslav Mareš tvrdí, že Česká republika ani další země v Evropě nemohou podcenit teroristický čin, který se v pondělí večer odehrál v centru Vídně. Útočníka, který má kořeny ze Severní Makedonie, poté co zastřelil čtyři lidi, zneškodnila policie. „Je třeba mít na paměti, že některé islamistické vlivy z Rakouska v minulosti působily na českém území a Islámský stát si stále dokáže získávat své příznivce,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Více souvisejících

Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) auto vjelo do davu v Trevíru (1.12.2020) Německo Terorismus Olga Hepnarová

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 55 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 9 hodinami

včera

Izrael by kvůli humanitární pomoci mohl otevřít další hraniční přechod s Pásmem Gazy

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths ve čtvrtek uvedl, že by už brzy mohl být otevřen hraniční přechod Kerem Šalam mezi Izraelem a Pásmem Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy