Teroristy může opilecké najetí do davu inspirovat. Spojitost s Hepnarovou nevidím, říká Mareš

Nabádá k opatrnosti, i když si myslí, že tragédie v německém Trevíru, při níž řidič se svým vozem najel do davu lidí a pět z nich usmrtil, nesouvisí s terorismem. Expert na něj Miroslav Mareš však upozorňuje, že některého radikála čerstvé neštěstí může k ataku inspirovat. „Teroristé jsou si moc dobře vědomi, že auto jako zbraň mohou využít. Bohužel někoho úterní událost může utvrdit v jeho přesvědčení, že pokud bude chtít zabít větší počet lidí, tak se jedná o velmi efektivní způsob,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Odmítá spojitost s masovou vražedkyní Olgou Hepnarovou, která 10. července 1973 najela nákladním vozem do lidí čekajících na tramvajové zastávce Strossmayerovo náměstí a osm jich na dřívější třídě Obránců míru, dnes Milady Horákové, usmrtila. Specialista na terorismus Miroslav Mareš se domnívá, že mezi Hepnarovou, která 12. března 1975 skončila na popravišti, a činem v Trevíru, není žádné pojítko, i když řidič Land Roveru rovněž na západě Německa najížděl do davu. „Olga Hepnarová svůj čin udělala s rozmyslem a dokonce snahou vyslat jakési poselství o tom, že je na tomto světě nespokojená.“

Svůj útok podle experta na pravicový i levicový extremismus vražedkyně tehdy cíleně plánovala, zatímco řidičův čin byl zřejmě ovlivněn opilstvím, když měl v krvi 1,4 promile alkoholu v krvi. „Což je poměrně dost. Proto si myslím, že neštěstí v Trevíru není úplným ekvivalentem skutku, jaký spáchala Olga Hepnarová,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Mareš.

Brněnský profesor politologie však stále upozorňuje, že vše je v šetření, a proto nelze nic tvrdit s určitostí. „Zatím se k události nedá nic detailnějšího říci. Jeví se mně to zatím jako akt opilce, který mohl mít psychické problémy.“ Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se obává, že i když čerstvý incident neměl ideologický podtext, může některé radikály inspirovat. „Nemyslím si, že by se tak stalo okamžitě, ale historie jasně ukazuje, že teroristických útoků pomocí automobilů už byla celá řada.“ A případní útočníci si moc dobře uvědomují, že takto vedený atak může způsobit tragické následky. „ Auto se navíc nabízí jako ideální zbraň. Někdo se v této souvislosti může utvrdit ve svém přesvědčení, že pokud bude chtít zabít větší počet lidí, tak se bohužel jedná o efektivní způsob,“ varuje muž, který se specializuje i na fotbalové chuligánství.

Vedoucí Oddělení bezpečnostních a strategických studií katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kterou absolvoval a kde i přednáší, apeluje, že musíme počítat s variantou, podle níž může terorismus současnou koronavirovou situaci využít k atakům. „Bojím se, aby pro některé nebyl vzorem terorista, který nedávno provedl útok ve Vídni. Svým činem totiž zcela opanoval televizní zpravodajství, které jinak patři výhradně monitorování koronavirové pandemie. Nicméně událost z Trevíru na terorismus nevztahuji a zatím ho s ním nespojuji.“

Specialista na terorismus připouští, že za najetím vozu do davu na pěší zóně v rodišti Karla Marxe může stát řidičova osobní frustrace. „Mohla ji i způsobit koronavirová karanténa, během níž se mohl cítit osamocený, anebo jej zneklidňovalo, že ztrácí svoji pozici. Ale to jsou zatím jen dohady a musíme počkat na prošetření celého případu, abychom znali motiv činu.

Bývalým soudním znalcem na extremismus úterní případ obrovsky otřásl, když při něm přišla o život i teprve devítitýdenní holčička. „Jsem ze své profese zvyklý na ledacos, ale úmrtí tak malého dítěte neštěstí ještě zdvojnásobí. Jedná se o obrovský šok a tragédii, na níž nese vinu lidská bezohlednosti, opilství a zřejmě za neštěstím možná stojí i psychická porucha,“ pokouší se predikovat Miroslav Mareš.

Související

Lenka Tarabová s připnutou Davidovou hvězdou.

Odpůrci očkování se připnutím Davidovy hvězdy trestného činu nedopustili, shodují se experti

Jejich chování považují za nevkusné, ale neoznačují je jako protiprávní. Advokát Ronald Němec a právní expert na extremismus Miroslav Mareš se shodují, že demonstranti, kteří si v pátek připnuli na bundy Davidovu hvězdu na protest proti očkování na covid-19, se nedopustili trestného činu. „Protestující se jen symbolicky pasovali do role Židů. Netvrdili, že jsou Židé špatní,“ říká pro EuroZprávy.cz Němec. Aby se aktivisté podle Mareše dostali do konfliktu se zákonem, museli by popírat holocaust, hanobit Židy, podněcovat k nim nenávist či něco podobného. „A k tomu nedošlo,“ tvrdí.
Policisté zasahují při teroristickém útoku ve Vídni. (2.11.2020)

Islamistické vlivy z Rakouska působily i na českém území, říká expert na terorismus

Expert na terorismus Miroslav Mareš tvrdí, že Česká republika ani další země v Evropě nemohou podcenit teroristický čin, který se v pondělí večer odehrál v centru Vídně. Útočníka, který má kořeny ze Severní Makedonie, poté co zastřelil čtyři lidi, zneškodnila policie. „Je třeba mít na paměti, že některé islamistické vlivy z Rakouska v minulosti působily na českém území a Islámský stát si stále dokáže získávat své příznivce,“ říká pro EuroZprávy.cz Miroslav Mareš.

Více souvisejících

Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) auto vjelo do davu v Trevíru (1.12.2020) Německo Terorismus Olga Hepnarová

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy