Tři roky od teroru v Berlíně: Manželé mají dodnes záchvaty paniky, bojí se mezi lidi

Teroristický útok na vánoční trh v Berlíně před třemi lety převrátil život naruby desítkám lidí. Patří mezi ně i manželé Sieglinde a Uwe Heinemannovi, kteří dodnes trpí psychickými následky činu radikálního islamisty - nemohou pracovat, bojí se chodit mezi lidi a museli se odstěhovat z rodného Berlína.

Jejich příběh v den třetího výročí útoku kamionem, který si vyžádal 12 obětí a desítky zraněných, přinesl server veřejnoprávní televize ARD.

"Běžný život je pro mě těžký. Nakupovat bez obav, jít do kina nebo jet příměstským vlakem. Všechno to už nejde. Je to na mě prostě moc lidí, dostávám panické ataky," říká vyučená prodavačka, jejíž život k nepoznání změnilo pár vteřin večer 19. prosince 2016.

Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru německé metropole si Heinemannová krátce po 20:00 zrovna chtěla objednat svařené víno, když ji zasáhl kamion řízený teroristou Anisem Amrim. Ztratila vědomí a když znovu přišla k sobě, byla dočasně ochrnutá na polovině těla. Nalomené krční obratle sice časem srostly, následky útoku, a to zejména ty psychické, si ale nese dodnes.

Lékaři jí diagnostikovali depresi a posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli nimž už nemůže pracovat. Není schopná ani číst knihy. "Je pro mě těžké se na cokoliv delší dobu koncentrovat. Je ve mě pořád jistý neklid," vysvětluje.

Na podobné problémy si stěžuje i její manžel Uwe, který sice při útoku neutrpěl fyzické zranění, ale trauma z toho, co tehdy prožil, má doteď. Ani on nemůže pracovat, často je velmi napjatý, nervózní a hodně zapomíná. Strach má především, když je mezi lidmi. "Vždy si hledím toho, abych se co nejrychleji dostal zády ke zdi, abych měl přehled, co se okolo děje," říká.

Letos v dubnu s manželkou opustili německou metropoli a přestěhovali se do vesnice poblíž východoněmeckého Wittenbergu. "Na vesnici není žádné metro, tam můžu chodit nakupovat uvolněněji, avšak jen dokud je ještě světlo," líčí Sieglinde Heinemannová. Když jede jednou týdně na terapii do Berlína, je to pro ni velká zátěž. "Když je příměstský vlak moc plný, musím vystoupit a počkat, než přijede jiný, který je prázdnější. Je to všechno hrozně namáhavé," konstatuje.

Práci jí navíc přidává handrkování s úřady o množství peněz, které bude kvůli přetrvávajícím následkům pobírat. "Mám dojem, že se pro úřady stáváme moc drahými," poznamenává se slzami v očích. "My jsme ale ten kamion neřídili, my jsme oběti," zdůrazňuje.

Jednou z dalších je pětapadesátiletý Gerhard Zawatzki, který sice útok přežil nezraněn, hluboké stopy v něm ale zanechalo to, co zažil bezprostředně po něm, když pomáhal zraněným. V jeho rukou zemřela mladá žena, pak se staral o muže s těžkým zraněním hlavy: "Můj úkol spočíval v tom toho muže přes hodinu udržet vzhůru, než mohl být sanitkou odvezen. Kdyby usnul, zemřel by, řekl mi později ošetřující lékař."

Protože byl Zawatzki hned po útoku schopen pomáhat ostatním, nepokládají jej teď německé úřady za oběť teroristického činu, i když také on dodnes trpí jeho následky. "Už jenom opustit byt se pro mě stalo výzvou. Člověk se vyhýbá tomu chodit na veřejnosti," líčí. "V noci mám problém usnout a přes den mě trápí obrázky, které by vůbec neměly patřit k životu," říká.

Přes všechny potíže jsou ale i okamžiky, které mu udělají radost. Tak jako když začátkem loňského roku potkal muže, kterému po útoku pomohl zachránit život. "To mne neuvěřitelně zasáhlo, byl to neuvěřitelný okamžik toho muže znovu vidět stát na vlastních nohou," dodává.

Související

Při teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo devět lidí (19.12.2016).

Teroristickému útoku v Berlíně předcházela série chyb. Zemřela při něm Češka

Teroristickému útoku na adventní trh v centru Berlína v prosinci 2016 nepředcházelo jediné pochybení, ale celá řada selhání německých bezpečnostních úřadů. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda vyšetřovacího výboru berlínské Poslanecké sněmovny Stephan Lenz, který novinářům představil závěrečnou zprávu o pozadí útoku, jehož jednou z 12 obětí byla Češka.

Více souvisejících

teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Berlín Německo Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy