O tom, že se migranti pokoušejí dostat do Evropy po moři, svědčí mnohé statistiky. Tyto cesty sice nejsou bezpečné, mnohem horší jsou ale pokusy dostat se do Evropy na podvozku letadla.
Někteří lidé se tak zoufale snaží opustit svou domovskou zemi, že se pokoušejí cestovat napříč zeměmi a dokonce i kontinenty v letadlech. Nekupují si letenky, ale většinou se ukrývají v nákladním prostoru nebo v prostoru podvozku, I když jsou tyto pokusy spíše vzácné, zejména při zvýšených bezpečnostních opatřeních na letištích po celém světě, existují desítky takových případů.
Tyto extrémně nebezpečné přežije asi jen jeden ze čtyř migrantů. Jejich životy totiž závisejí na řadě náhod. Když letadlo stoupá do horních úrovní troposféry, teplota výrazně klesá. Většina strojů létá ve 32 až 35 tisících stopách - to je zhruba 10 kilometrů nad zemí. Teploty v této nadmořské výšce se pohybují od -40 °C do 60 °. Pro srovnání: průměrná zimní teplota v Antarktidě je obvykle kolem -34,5 °C, vysvětluje server Info Migrant.
To vede k závažné podchlazení a omrzlinám. Ti, kteří by přežili cestu v podvozku letadla, by pak s největší pravděpodobností museli podstoupit amputace omrzlých končetin. nemluvě o hrozbě vážného poškození orgánů. Kromě teploty ovšem ve výšce výrazně klesá i tlak. Plíce doslova těžce bojují o kyslík – a člověk kvůli jeho nedostatku minimálně omdlí. „V delším časovém období mohou být hypoxie a hypotermie smrtelné - a obvykle smrtelné skutečně jsou. Jinými slovy, čím delší je cesta letadla, tím je pravděpodobnější, že zemřete,“ píše server.
Další riziko představuje samotný podvozek – respektive kola. Ty se při vzletu výrazně zahřívají a mohou způsobit ukrytému migrantovi vážné popáleniny. Tyto prostory jsou navíc velmi prostory, dlouhodobé sezení zde tedy není jen nepohodlné, ale může mít také za následek vážné zdravotní komplikace, jako jsou sraženiny, které mohou vést k trombóze, mrtvicí, srdečnímu záchvatu a dalším problémům.
Související
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
Aktuálně se děje
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
24. srpna 2026 17:06
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
24. srpna 2026 15:45
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
Bývalý americký viceprezident Mike Pence po své návštěvě Kyjeva uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Spojené státy o poskytnutí přibližně pěti procent z jejich zbývajících zásob systémů protivzdušné obrany Patriot. Ukrajinská hlava státu se obává nadcházejícího zimního období a očekává, že Ruská federace obnoví masivní útoky na energetickou infrastrukturu země.
Zdroj: Libor Novák