V Belgii se otevřely obchody. Nizozemí zavedlo roušky uvnitř, vláda je dříve nedoporučovala

V Belgii se dnes po měsíci otevřelo na 43.000 obchodů, které nabízejí i jiné než základní zboží. Otevřela také muzea a bazény. Nadále však zůstávají uzavřené restaurace, divadla, kina nebo posilovny. Platí i mnohá další omezení, včetně nočního zákazu vycházení.

Aktuální opatření proti šíření koronaviru budou platit nejméně do 15. ledna, píše belgický server RTBF.

Obchodní centra musí zajistit deset metrů čtverečních na každého zákazníka, všude musí lidé dodržovat rozestupy 1,5 metru a v jednom obchodě nesmí strávit víc než 30 minut. Nově jsou od 1. prosince povolené také farmářské trhy, prodejci ale musí nosit roušky a platí zákaz konzumace potravin a nápojů přímo na místě.

Belgické restaurace a kavárny, zavřené od 19. října, se rozhodně neotevřou dříve než 15. ledna. Firmy z potravinářského sektoru, kde utrpěli zejména dodavatelé do restaurací a jídelen a vývozci, varují před propadem letošního obratu o sedm procent a rizikem propouštění až tisíců lidí, píše RTBF.

Belgičané nadále nesmí bezdůvodně vycházet na ulici mezi půlnocí a šestou ranní, v Bruselu a Valonsku musí být doma dokonce už od 22:00. Všichni starší 12 let musí nosit roušky, za nerespektování nařízení hrozí pokuta 250 euro (6550 korun).

V Belgii s 11,5 miliony obyvatel se počet hospitalizovaných v posledním týdnu pohybuje okolo 4000 osob a má dlouhodobě mírně klesající tendenci. V týdnu od 21. do 27. listopadu bylo v zemi diagnostikováno průměrně 2322 případů covidu-19 denně, což je pokles o 32 procent ve srovnání s předchozím sedmidenním obdobím.

Před měsícem patřila Belgie společně s Českou republikou k epidemií nejhůře postiženým zemím. Omezení vlády obou zemí uvolňují ve stejném týdnu. Markantní rozdíl je však v přístupu k restauracím, jež se v ČR mají otevřít ve čtvrtek. V pondělí leželo v českých nemocnicích 4504 pacientů s covidem, nových případů se objevilo 3572.

Nizozemsko zavedlo roušky uvnitř, vláda je dříve nedoporučovala

V Nizozemsku dnes vstoupil v platnost zákon zavádějící povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Informuje o tom agentura Reuters, která připomíná, že vláda v Haagu jejich nošení původně nedoporučovala, svůj přístup ale postupně změnila.

Lidé si musejí ochranu nosu a úst nasazovat při vstupu do veřejných budov, včetně škol nebo obchodů. Tato povinnost prozatím platí na tři měsíce a tomu, kdo ji nedodrží, hrozí pokuta až 95 eur (skoro 2500 korun).

Om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan, is vanaf 1 december het dragen van een mondkapje in winkels, musea, bij de kapper en op veel andere plekken verplicht. Dit geldt voor iedereen van 13 jaar en ouder.Meer informatie ⤵️https://t.co/Dgz3P8UFZX#AlleenSamen pic.twitter.com/zbQNcZZ4L9

— Mark Rutte (@MinPres) November 30, 2020

Nizozemská vláda přitom od začátku pandemie covidu-19 až do září lidem nosit roušky s výjimkou veřejné dopravy nedoporučovala. Řídila se při tom radami Národního zdravotního ústavu (RIVM). Nicméně koncem září svoje stanovisko změnila a naléhavě doporučila, aby se roušky nosily v místech, kde se shlukuje velké množství lidí. Reuters ale uvádí, že obyvatelé Nizozemska se tímto doporučením příliš neřídili. Kvůli zavedení povinnosti používat roušky musel parlament přijmout zvláštní zákon.

Světová zdravotnická organizace (WHO) používání roušek nebo podobných ochranných pomůcek doporučila nosit v místech, kde je hodně lidí najednou, v červnu. Nicméně ředitel RIVM Jaap van Dissel tvrdil, že neexistují přesvědčivé vědecké důkazy dokládající jejich účinnost a rozvíjel teorie o tom, že pokud je lidé používají, zapomenou spíše na důležitější nutnost dodržování bezpečných rozestupů. RIVM na svých internetových stránkách uvádí, že přínos nošení látkových roušek je "pravděpodobně relativně nízký".

V Nizozemsku kvůli šíření koronaviru platí od poloviny října řada opatření, zavřeny jsou například bary, restaurace a kavárny, konat se nebudou vánoční trhy, alkohol se smí prodávat do 20:00 hodin, lidé smějí doma přijímat jen tři návštěvníky a venku se smějí sejít maximálně čtyři osoby. Úřady také nadále doporučují, aby lidé, pokud to není nezbytně nutné, nejezdili do zahraničí.

Za poslední týden přibylo v zemi asi 33.950 nových případů nákazy koronavirem, o týden dříve to bylo 36.931. Nizozemsko, kde žije přibližně 17,3 milionu lidí, eviduje od začátku současné pandemie celkem 535.980 infikovaných, 9515 pacientů s koronavirem zemřelo.

Související

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Více souvisejících

Belgie Nizozemí Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy