V Dánsku se po uvolnění restrikcí nezrychlilo šíření koronaviru

Dánsko po nedávném uvolnění restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii covidu-19 nezaznamenalo opětovné zrychlení šíření nákazy. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Země začala s otevíráním své ekonomiky v polovině dubna jako první neasijský stát.

Dánsko nejprve před dvěma týdny znovu otevřelo školky a první stupeň základních škol. Od 20. dubna pak mohly obnovit provoz kadeřnictví a další malé podniky.

"Nejsou žádné náznaky, že by se epidemie covidu-19 zrychlovala," uvedl ve vyjádření dánský úřad zodpovědný za ochranu obyvatelstva před infekčními nemocemi.

Takzvaný index nakažlivosti, který udává, na kolik dalších lidí přenese chorobu jeden nakažený, zůstává v zemi menší než jedna. To značí, že je epidemie na ústupu. Tento ukazatel přitom sleduje řada vlád a odvozuje od něj připravenost země na uvolnění restrikcí. V Německu, které zrušilo část omezení minulý týden, se od té doby index znovu vrátil na hranici jedné, což je situace, kdy nakažených v podstatě neubývá.

Zhruba šestimilionové Dánsko zavedlo ochranná opatření jako jedna z prvních zemí v Evropě. Dosud zaznamenalo 452 úmrtí spojených s covidem-19, počet lidí vyžadujících hospitalizaci po nákaze koronavirem tam však postupně klesá celý duben.

"Nevidím vůbec žádné známky toho, že by částečné znovuotevření způsobilo větší rozmach nákazy," řekl Christian Wejse, vědec z ústavu infekčních chorob na univerzitě v Aarhusu. "Minimálně není žádný náznak toho, že bychom směřovali do další vlny (epidemie). Obávali jsme se toho, ale vůbec to nevidím," dodal.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová ve středu prohlásila, že šíření nákazy v zemi je pod kontrolou a že do 10. května představí plán dalšího uvolňování. "Nejsme rozhodně za vodou, ale máme velice dobrou výchozí pozici pro to, abychom dostali počet nakažených ještě níže," řekl vědec Wejse.

Související

Více souvisejících

dánsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy