V Itálii budou od pátku povinné covidové pasy na pracovišti, hrozí protesty

V Itálii hrozí v pátek protesty i chaos v dopravě, protože začne platit povinnost covidových pasů pro všechny zaměstnance veřejného sektoru i soukromých firem. Zaměstnanci v Terstu a dalších italských přístavech hrozí stávkou, pokud vláda tuto povinnost neodloží. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Způsob kontroly potvrzení o bezinfekčnosti či o očkování proti covidu-19 si stanoví každá organizace či firma sama, může být namátková či při vstupu na pracoviště a za nedodržení nové povinnosti hrozí pokuty zaměstnancům i zaměstnavatelům.

Například italští poslanci budou od pátku smět do práce jen s covidovým certifikátem, rozhodlo ve středu vedení dolní komory parlamentu. Pokud poslanci a jejich asistenti certifikát nepředloží, nebude jim umožněn vstup do areálu sněmovny. Poslancům navíc hrozí vyloučení ze zasedání po dobu dvou až 15 dnů, čímž by přišli i o část platu.

Takzvaný zelený pas, jímž se v Itálii už musí lidé prokazovat například při vstupu do vnitřních prostorů restaurací či kin a musí už ho mít například učitelé, dostanou lidé, kteří mají alespoň dva týdny po první dávce očkování, nebo mají negativní test na covid nejvýše dva dny starý, nebo nemoc prodělali v předchozích šesti měsících. Povinnost covidpasů platí nejméně do konce roku, dokdy zatím trvá nouzový stav vyhlášený v souvislosti s pandemií. Nouzový stav ale může být opět prodloužen.

Oznámení povinnosti covidových pasů i pro pracoviště vyvolalo v Itálii rozsáhlé protesty. V sobotu tisíce lidí vyšly do ulic v Římě, Miláně a dalších větších městech. Největší pozornost ale vyvolal protest v hlavním městě, kde část demonstrantů napadla sídlo největší italské odborové centrály CGIL. Podle policie a tisku se jednalo mimo jiné o členy a příznivce neofašistických organizací. Po útoku vláda zvažuje jejich rozpuštění.

Další protesty jsou plánovány na sobotu v Miláně a už v pátek se podle agentury ANSA očekávají protesty či problémy v dopravě. Například zaměstnanci v přístavu Terstu, kde je proočkovanost méně než poloviční, hrozí v pátek stávkou, pokud vláda povinnost covidpasů neodloží. Podle nich se chystají protesty i v dalších italských přístavech.

Pokud zaměstnanci nebudou mít covidový pas, pošle je zaměstnavatel na neplacenou dovolenou a hrozí jim rovněž pokuta stejně jako zaměstnavatelům. Lidé, kteří vyrazí bez zeleného pasu do práce, mohou dostat pokutu 600 až 1500 eur (15.200 až 38.000 korun).

V Itálii podobně jako v dalších evropských zemích je dosud nutné se prokázat covidovým certifikátem při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací či kin. Covidový certifikát je povinný také při nástupu na dálkové spoje. Musí se jím prokazovat učitelé a další pracovníci na školách. Očkování proti covidu-19 má v Itálii dokončené na 70 procent obyvatel, čímž se země řadí v EU ke skupině s vysokou proočkovaností.

Související

Více souvisejících

Itálie covid pasy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy