V jakém stavu je světová ekonomika? Analytik rozebral predikce MMF

NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nemá dobrou minulost, co se týká předvídání globálních ekonomických krizí, poukazuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute připomíná, že v roce 2008 byl MMF zcela zaskočen prasknutím americké realitní a úvěrové bubliny, která vyvolala velkou hospodářskou recesi, aby byl o dva roky později opět přichycen "spící za volantem" při vypnutí dluhové krize v eurozóně, která se posléze přelila do zbytku světové ekonomiky.

Nejde jen o závod s koronavirem

Lachman se na základě poslední úpravy výhledu světové ekonomiky ze strany MMF obává, že instituce bude opět zaskočena příchodem další světové ekonomické a finanční krize. MMF totiž zvýšil očekávaný růst světové ekonomiky v letošním roce na 4,3 %, čímž podle autora komentáře zůstává lhostejný vůči podstatným rizikům.

"Ve skutečnosti je jediným rizikem propadu, které (MMF) zdůrazňuje, stávající závod mezi očkováním proti covidu-19 a mutacemi covidu-19," píše analytik. Nastiňuje, že podle MMF by hrozilo značné riziko ekonomického propadu, pokud by tento závod vyhrály právě mutace.

MMF ale již nezmiňuje další rizika, mezi něž Lachman řadí především velkou dluhovou krizi rozvíjejících se ekonomik, které nyní tvoří zhruba polovinu objemu ekonomiky světové. Toto opomenutí je podle experta o to překvapivější, vezmeme-li v úvahu, že v důsledku pandemie je stav veřejných financí a míry zadlužení těchto zemí znepokojivější než kdy předtím a že i Světová banka neustále varuje, že je pouze otázkou času, kdy se objeví velká vlna restrukturalizací dluhů rozvíjejících se ekonomik.

"Zdá se, že MMF se také příliš nepoučil z dluhové krize v eurozóně v roce 2010 a mlčí o rizicích další podobné dluhové krize," pokračuje analytik. To považuje za překvapivé s ohledem na stávající hospodářské i politické potíže Itálie, země s desetinásobnou ekonomikou oproti řecké a třetím nejvyšším státním dluhem světa.

Základní otázka, kterou MMF zjevně nepokládá, podle Lachmana zní, proč by se Itálie měla v nadcházejících letech vyhnout nové dluhové krizi, když je její aktuální situace výrazně horší než v roce 2010. Země je více zadlužená, má větší rozpočtový schodek a nachází se v hlubší ekonomické recesi, navíc nadále používá euro, díky čemuž nemůže sáhnout k devalvaci měny, kterou by kompenzovala negativní dopady rozpočtových škrtů.

Riziko bublin

Za ještě větší riziko, které MMF nezmiňuje, považuje analytik velké cenové bubliny na akciových a úvěrových trzích, které dnes charakterizují světovou ekonomiku a které pramení z let velmi volné měnové politiky.

Ceny amerických akcií se například nacházejí v astronomických výškách, které připomínají situaci z roku 1929, kdy došlo k velkému krachu na newyorské burze, poukazuje odborník. Dodává, že mnoho rizikových hráčů po celém světě si nyní může půjčovat za úrok, který se příliš neliší od úroku pro Spojené státy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za další základní otázku, kterou MMF nepokládá, označuje autor komentáře to, zda je růžová ekonomická předpověď v souladu s možností vyvarovat se prasknutí stávajících akciových a úvěrových bublin.

"Jeden by si myslel, že pokud se má světová ekonomika zotavit po linii, kterou MMF očekává, světové úrokové sazby budou tlačeny vzhůru, jak se centrální banky začnou obávat přehřátí ekonomiky," píše Lachman. Vysvětluje, že vyšší úrokové sazby by ale riziko prasknutí zmíněných bublin přiblížily, jelikož bubliny vznikají právě díky nekonečnému udržování nízkých úrokových sazeb.

Analytik nerozporuje, že ve snaze podpořit zotavení světové ekonomiky předložil MMF pravděpodobně správně optimistickou předpověď. Tím, že v této předpovědi ani nezmiňuje velká rizika ekonomického propadu, která jsou zjevná, ovšem instituce ohrožuje další věrohodnost a spolehlivost svých predikcí, uzavírá Lachman.   

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Itálie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy