V Litvě se konaly parlamentní volby. Vede opozice, ukazují předběžné výsledky

V nedělních litevských parlamentních volbách vede podle předběžných výsledků s 23,7 procenty hlasů opoziční konzervativní Vlastenecký svaz - křesťanští demokraté Litvy. Na druhém místě skončila vládní Unie rolníků a zelených (LVŽS) s 18,1 procenty hlasů. Po sečtení 97 procent hlasovacích lístků to dnes oznámila litevská volební komise.

Bezmála deset procent hlasů od voličů získaly populistická Strana práce (DP) a Sociálnědemokratická strana Litvy (LSDP). Tři další strany, které společně s LVŽS tvoří vládní koalici, podle agentury DPA patrně nepřekročí pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu a po oznámení oficiálních výsledků se tak očekávají náročná koaliční vyjednávání.

Volební místnosti se uzavřely v neděli 17:00 hodin místního času (16:00 SELČ). Podle volební komise byla účast 47.2 procenta, což je o tři procenta méně než před čtyřmi lety. Agentura AP už před zveřejněním výsledků podotkla, že volební účast může ovlivnit pandemie koronaviru a nová opatření, která vláda zavedla s cílem zbrzdit šíření nákazy.

Volby se konaly v době, kdy se země potýká se stoupajícím počtem nových případů nemoci covid-19 a kdy vládní kabinet premiéra Sauliuse Skvernelise čelí silné kritice kvůli růstu nezaměstnanosti souvisejícímu s koronavirovou krizí.

Pobaltská země zaznamenala podle tamního ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie 6122 potvrzených případů nákazy koronavirem, přičemž 103 lidí s covidem-19 zemřelo.

Litevští voliči v neděli volili polovinu členů parlamentu v poměrném hlasování, druhou část zákonodárců vyberou ve většinovém hlasování, které je naplánováno na 25. října.

Související

Více souvisejících

Litva Volby Saulius Skvernelis

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy