NÁZOR: V Německu může dojít k radikálnímu přepsání politické mapy, soudí sociolog

Nikdy v historii Německa nevycházela Křesťansko-demokratická unii (CDU) z předvolebních průzkumů tak špatně, zdůrazňuje historik a sociolog Reiner Zitelmann. V komentáři pro server National Interest připomíná, že ještě v dubnu loňského roku strana současné kancléřky Angely Merkelové vedla s osmatřicetiprocentní podporou, avšak dnes se odhad jejího výsledku pohybuje jen mezi jednadvaceti a čtyřiadvaceti procenty.

Umírnění, nebo radikálové?

Za jeden z důvodů klesající podpory CDU označuje autor komentáře slabého kandidáta na kancléře, jelikož ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Porýní-Vestfálsko Armin Laschet zatím nedokázal strhnout vlastní stranu, ani širší elektorát.

"Především se ale zdá, že středo-levicová sociálně demokratická strana (SPD) úspěšně klame voliče v míře, která nemá v dějinách spolkového Německa obdoby," píše historik. Poukazuje, že sociální demokraté v posledních průzkumech posílili o 10 %, především díky svému lídrovi Olafu Scholzovi, který je obecně považován za relativně umírněného politika.  

Scholz ale ve své straně nikdy nebyl příliš oblíben, upozorňuje odborník. Domnívá se, že SPD se naopak v posledních letech stále více posouvá doleva, což dokládá na tom, že na předních místech její kandidátky se nacházejí Saskia Eskenová, Norbert Walter-Borjans a Kevin Kühnert, kteří reprezentují levici ve stylu americké demokratky Alexadrie Ocasio-Cortezové.

Ve stranických primárkách členská základna SPD jasně upřednostňovala tyto silně levicové kandidáty před Scholzem, uvádí Zitelmann. Důvod, proč si strana jako volebního lídra nakonec zvolila umírněného Scholze, je podle něj stejný jako v případě amerických demokratů, kteří do prezidentských voleb vyslali Joe Bidena. "Věří, že Olaf Scholz mobilizuje umírněné voliče, kteří nejsou tak silně vlevo jako tradiční stranická základna," vysvětluje historik.

Stávající průzkumy naznačují vznik vládní koalice SPD, environmentálních Zelených a levicového uskupení Die Linke, konstatuje autor komentáře. Připomíná, že ještě před pár lety přitom SPD vládní spolupráci s Die Linke na spolkové úrovni odmítala, jelikož strana stojí příliš radikálně vlevo.

Die Linke považuje historik za prozatím posledního pokračovatele někdejší Jednotné socialistické strany Německa, vládnoucí strany v NDR, která se po sjednocení země několikrát přejmenovala. Die Linke prosazuje rozsáhlé znárodnění, progresivní zdanění až do výše 75 % nebo vystoupení z NATO, nastiňuje Zitelmann. Dodává, že ještě před několika měsíci byla nová lídryně strany Janine Wisslerová členkou radikální trockistické skupiny.

Zlomové volby

Základní agendou levicových Zelených je pak ochrana životního prostředí a boj s klimatickou změnou, v čemž je podporuje značná část německých médií, včetně fakticky státní televize, přičemž značná část novinářů své sympatie ke straně neskrývá, uvádí autor komentáře. Poukazuje, že v Berlíně již vládne koalice SPD, Zelených a Die Linke a poslední uvedená strana se postavila za kampaň usilující o vyvlastnění realitních společností, které ve městě vlastní přes tři tisíce nájemních bytů.

Lídři zelených Robert Habeck a Annalena Baerbocková takovou možnost také připouštějí, byť jako "poslední možnost", zdůrazňuje Zitelmann. Dodává, že všechny tři uvedené strany ale podporují obnovení majetkové daně, která byla v Německu zrušena v roce 1997.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"SPD a Zelení nyní prosazují politiku, kterou lze popsat jen jako klamání voličů," tvrdí autor komentáře. Konstatuje, že představitelé obou stran dostávají denně otázku, zda by utvořili spolkovou vládu s Die Linke, a přestože takovou možnost nevylučují, pečlivě se brání přiznání, že ve skutečnosti jde o jeden z jejich cílů, jelikož vědí, že by je to stálo tisíce, ne-li miliony hlasů.

Historik soudí, že uvedená trojčlenná koalice by Německo radikálně změnila. Všechny zmíněné strany prosazují omezení německých výdajů na obranu, přestože ty v přepočtu na HDP patří k nejnižším v NATO a urychlily by přechod země z tržní v regulovanou ekonomiku, který ovšem započala již Angela Merkelová, myslí si Zitelmann. Obává se, že zkušenost s vládou SPD, Zelených a Die Linke v Berlíně naznačuje, že Německo by čelilo opakovanému porušování ústavy.

V Berlíně byli například pronajímatelé bytů zákonem nuceni snížit nájem i u již existujících smluv, což se podle autora komentáře víceméně rovnalo částečnému vyvlastnění realitních vlastníků. Německý nejvyšší soud takový zákon označil za neústavní, ale SPD a Die Linke se netají záměrem zavést podobný zákon na spolkové úrovni, kritizuje Zitelmann.

Také politická svoboda v německé metropoli se ocitá pod tlakem, tvrdí sociolog. Zmiňuje především právo demonstrovat, jelikož souběžně se zákazy a tvrdým policejním rozháněním shromáždění odpůrců vládních protikoronavirových restrikcí jsou běžně povolovány levicová shromáždění.

"To, co se děje v Berlíně, nabízí předzvěst toho, jak by se změnilo celé Německo, pokud se k moci dostanou SPD, Die Linke a Zelení," píše Zitelmann. Domnívá se tak, že zářijové volby v Německu mohou být momentem, který pro příští roky radikálně změní politickou mapu v zemi.

Související

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.
Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie řeší pobodání dvojice školaček, jedna z nich zemřela

Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v Illerkirchbergu na jihozápadě Německa. Podezřelého, který zaútočil, když šly dívky do školy, podle agentury DPA policie zadržela. Je jím 27letý žadatel o azyl z Eritreje. Motiv činu policie zjišťuje.

Více souvisejících

Německo CDU Die Linke Grüne (němečtí Zelení) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Írán už letos nechal popravit stovky lidí

V Íránu bylo v tomto roce popraveno už více než 500 lidí. Uvedla to dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Norsku. Upozornila, že je to výrazně víc než v roce 2021 a posiluje to obavy ze zvýšeného používání trestu smrti v islámské republice.

včera

Pavel Nedvěd

Bývalý fotbalista Nedvěd se porval se stalkerem v domě zpěvačky Rolins. Vše řešila policie

Kolem bývalého českého fotbalového reprezentanta a držitele Zlatého míče z roku 2003 se toho v posledních dnech děje skutečně hodně. Pavel Nedvěd už není součástí vedení Juventusu Turín poté, co vyšlo najevo podezření z falšování účetnictví a mezd. Nyní řešil potíže i ve svém soukromém životě. V domě zpěvačky Dary Rolins, se kterou je momentálně ve vztahu, se totiž popral s cizím mužem. Řešit vše nakonec musela i policie.

včera

Jordan Henderson slaví úvodní gól Anglie do sítě Senegalu. (4.12.2022)

Nuda na začátek, pak udeřil Henderson. S Kanem a Sakou se postaral o výhru Anglie nad Senegalem

Jakkoli úvod v pořadí čtvrtého osmifinále letošního světového šampionátu ve fotbale v Kataru mnoho vzruchu ze strany favorizované Anglie nepřinesl, nakonec to přeci jenom byli svěřenci kouče Garetha Southgatea, kteří duel se Senegalem jasně ovládli. Všechno to načal Jordan Henderson, přičemž se k němu do střelecké listiny ještě před přestávkou přidal kapitán Harry Kane. Když pak třetí gól vstřelil ve druhé půle Bukayo Saka, Afričané už definitivně rezignovali na jakékoli myšlenky na obrat.

Aktualizováno včera

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.

včera

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové

Harry a Meghan zveřejnili další ukázku z dokumentu. Hrály se prý špinavé hry

Princ Harry prohlásil, že britská královská rodina o sobě pravidelně vypouští historky do médií. V nové upoutávce na očekávaný dokumentární seriál společnosti Netflix o něm a jeho manželce Meghan, která byla zveřejněna dnes, to označil za "špinavou hru". První tři díly seriálu budou k dispozici ve čtvrtek, oznámila dnes streamovací služba uprostřed rozsáhlých spekulací o tom, co pár řekne o ostatních členech královské rodiny.

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie řeší pobodání dvojice školaček, jedna z nich zemřela

Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v Illerkirchbergu na jihozápadě Německa. Podezřelého, který zaútočil, když šly dívky do školy, podle agentury DPA policie zadržela. Je jím 27letý žadatel o azyl z Eritreje. Motiv činu policie zjišťuje.

včera

Vučić nakonec pojede na summit s EU, který chtěl bojkotovat

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se zúčastní úterního summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu v albánské Tiraně. Informovala o tom srbská média. Původně Vučić tvrdil, že vrcholnou schůzku vynechá na protest proti přístupu EU k otázce Kosova.

Zdroj: ČTK

Další zprávy