V Německu přibylo 19 600 nakažených. Ministr Spahn naznačil, jak dlouho potrvají restrikce

V Německu v úterý přibylo 19.600 případů nákazy koronavirem, o den dříve to bylo 12.802 infekcí. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 42.637 obětí, z toho 1060 za poslední den. Celkem Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,95 milionu nakažených. Vakcínu proti covidu-19 dostalo v Německu už více než 750.000 lidí.

Nejvíce zemřelých v souvislosti s nákazou v Německu zaznamenali minulý čtvrtek - 1188. Rekord v počtu nových nákaz je 33.777 z 18. prosince, z toho ale 3500 byly případy nahlášené se zpožděním, uvedla agentura DPA.

Německo už 24. prosince informovalo, že se v zemi poprvé prokázala přítomnost mutace koronaviru, která se objevila v prosinci na jihu Anglie. Dnes ministerstva zdravotnictví spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko oznámily, že se prokázala i přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 původem z Jihoafrické republiky.

Kvůli zhoršené epidemické situaci německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden po jednání s premiéry spolkových zemí mimo jiné oznámila prodloužení karanténních omezení nejméně do 31. ledna a omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova pro okresy a města, kde počet nových případů nákazy přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes rádiu Deutschlandfunk řekl, že nelze očekávat zrušení všech opatření na začátku února. Podle něj bude nutné vydržet s restrikcemi ještě "dva, tři měsíce", než začne působit efekt očkování.

Hier finden Sie das vollständige Interview: https://t.co/KVYUTip3KD

— Deutschlandfunk (@DLF) January 13, 2021

Bulvární list Bild už v úterý s odvoláním na své zdroje uvedl, že podle kancléřky Angely Merkelové bude muset v Německu současná plošná uzávěra platit až do začátku dubna.

Spahn dnes v rozhovoru s rádiem Deutschlandfunk také jasně odmítl návrhy na povinné očkování. "Dal jsem ve Spolkovém sněmu své slovo: V této pandemii nebude očkovací povinnost. A to platí," řekl. Vláda chce podle něj vsadit spíše na osvětu, informace a důvěru ve vakcínu. O možnosti povinného očkování zaměstnanců domovů pro seniory v úterý hovořil bavorský premiér Markus Söder.

Spahn později v proslovu k parlamentu odmítl kritiku, že se vláda kancléřky Angely Merkelové při nákupu vakcíny příliš spoléhá na Evropskou unii. Podle ministra je "evropská cesta" v národním zájmu Německa, které potřebuje z hospodářských důvodů otevřené hranice. "Je to otázka ekonomického rozumu, abychom neočkovali jednotlivé národy, ale v celé Evropě," uvedl.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo Jens Spahn (CDU) Angela Merkelová očkování

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy