V Německu se demonstrovalo: Dorazili extremisté a konspirátoři, covid-19 prý neexistuje

Tisíce lidí dnes v Německu protestovaly proti opatřením, která vláda přijala v boji s koronavirem. Nejvíce se jich sešlo ve Stuttgartu, nespokojenost ale Němci v ulicích vyjadřovali také v Mnichově, Berlíně či Frankfurtu nad Mohanem, informovala tisková agentura DPA. Podle ní se demonstrací účastnili i pravicoví extremisté, odpůrci očkování a lidé, kteří věří konspiračním teoriím.

Ve Stuttgartu úřady povolily demonstraci jen s omezením počtu účastníků na 5000. Podle DPA se ale odpůrců koronavirových opatření sešlo mnohem více, a někteří lidé tak museli zůstat před branami areálu, v němž se akce konala. Stížnost na omezení počtu účastníků, kterou podal organizátor demonstrace, správní soud tento týden odmítl.

Podle DPA přišlo na stuttgartský protest jen málo lidí se zakrytými ústy a nosem. Na jednom z transparentů byl nápis, podle kterého rouška je "moderním otroctvím".

V Mnichově vyhradili pro demonstraci pozemek na Tereziánské louce, kde se každoročně koná pivní festival Oktoberfest. Po naplnění kapacity tisíce protestujících policie na ohrazený pozemek nikoho dalšího nepustila. Některé z těch, kteří se do areálu nevešli a přesto odmítali odejít, policisté odnesli. Mnichovská radnice povolila demonstraci jen na dvě hodiny. Po celém Bavorsku, jehož je Mnichov metropolí, bylo na dnešek ohlášeno sedm desítek podobných shromáždění.

Odpůrci pandemických opatření se sešli také v Berlíně. Podle DPA jich bylo několik stovek, další lidé s nimi přišli vyjádřit nesouhlas. Akce se odehrály bez incidentů.

16:40 Uhr: Die Polizei räumt die Wiese vor dem Reichstagsgebäude, während #AttilaHildmann spricht. Diejenigen, die nicht freiwillig gehen, werden gegangen. #b1605 #corona. Mehr gleich @WELT pic.twitter.com/Jqkn6ePTxL

— Martin Heller (@Ma_Heller) May 16, 2020

Ve spolkové zemi Hesensko se největší protest uskutečnil ve Frankfurtu nad Mohanem. Také zde se shromáždili i odpůrci protestů, kteří demonstranty obviňovali z "nacistické propagandy". Policie měla problém udržet oba tábory oddělené.

Stovky lidí se sešly na demonstracích v Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu, Brémách či Lipsku. Ve městě Prenzlau nedaleko Berlína se protestu zúčastnil i bývalý předseda braniborské organizace Alternativy pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz, kterého strana v pátek kvůli extremismu vyloučila. Demonstraci v Postupimi svolala známá léčitelka.

V saském Halle demonstranti podle policie slovně napadli tým veřejnoprávní televize ZDF. V Drážďanech přišel do parku nedaleko centra s protestujícími debatovat i saský premiér Michael Kretschmer. Podle agentury DPA po něm lidé požadovali okamžité zrušení všech opatření a popírali dokonce existenci viru jako takového.

Kromě Německa se dnes proti opatřením přijatým v boji s pandemií covidu-19 protestovalo i ve Švýcarsku. Demonstraci u sídla vlády v Bernu policisté rozehnali a desítky jejích účastníků zadrželi. Podobně zasáhla policie také v Curychu a Basileji. V alpské konfederaci jsou zakázaná všechna shromáždění s více než pěti lidmi - i ta zdánlivě spontánní.

Související

Více souvisejících

demonstrace v Německu Německo Švýcarsko Alternativa pro Německo (AfD) extremismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy