V Německu se protestovalo proti válce na Ukrajině, vystoupila i manželka Klička

Tisíce lidí v několika německých městech dnes opět protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. V Berlíně, kde se konalo hudební shromáždění na podporu Ukrajinců, bylo odpoledne na 15.000 protestujících, v Hamburku kolem 3000 a ve Frankfurtu nad Mohanem až 700. Uvedla to agentura DPA, podle které na koncertě v německé metropoli vystoupila i manželka kyjevského starosty a bývalého profesionálního boxera Vitalije Klička.

Solidaritu válkou zasažené zemi vyjádřili před Braniborskou bránou v Berlíně příznivci kultury. Organizátoři hudební akce Sound of Peace očekávali zhruba 20.000 účastníků. Podle policie bylo v odpoledne na místě asi 15.000 lidí. Mezi vystupujícími byli mimo jiné rocker Marius Müller-Westernhagen, houslista německo-amerického původu David Garrett, populární hudebník Peter Maffay nebo zpěvačka Sarah Connorová.

Na koncertě promluvila i zazpívala zpěvačka Natalija Kličková, která zde poděkovala za mezinárodní podporu. "To, co se nyní děje s mou zemí, je strašné. Je důležité, že se zde scházejí davy lidí. Je důležité vidět, že celý svět stojí za Ukrajinou," uvedla Kličková.

Dodala, že jí jde o co nejrychlejší ukončení války. "Když budeme soudržní a všichni se tomu postavíme, dosáhneme toho. Ukrajina v současnosti bojuje za všechny a za mír po celém světě," vzkázala účastníkům hudebního vystoupení. Kličková poté představila a zazpívala novou píseň, kterou složila pro Ukrajinu.

"Hudba překonává všechny hranice, spojuje lidi. Hudba dává naději, dává sílu proti těm, kteří přinášejí nenávist a násilí, vraždu a smrt," prohlásila na akci zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Rothová. Dodala, že pro ni bylo důležité, aby na akci vystoupili i ruští umělci.

Několik tisíc lidí dnes protestovalo také v Hamburku. Organizátoři odpoledne očekávali zhruba 5000 účastníků, policie na začátku uvedla, že na místě jsou asi 3000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se podle policistů sešlo asi 600 až 700 demonstrantů, což je výrazně méně, než se očekávalo.

V sobotu se konala hudební akce na podporu Ukrajiny i v sousedním Rakousku. V hlavním městě Vídni vystoupily bez nároku na honorář desítky hudebníků před zhruba 40.000 diváky. Vstupenky se prodávaly za symbolickou cenu 19,91 eur (496 Kč), což odkazovalo na rok 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Organizátorům se podařilo vybrat 810.000 eur (20,1 milionu korun) na pomoc Ukrajině.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen poděkoval všem za ochotu pomoci. "Společně vysíláme silný signál pro mír," řekl ve svém projevu. Obrátil se také přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož armáda vtrhla 24. února na Ukrajinu. "Prezidente Putine, zastavte tuto válku," vzkázal mu.

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Více souvisejících

Německo demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy