V Německu se protestovalo proti válce na Ukrajině, vystoupila i manželka Klička

Tisíce lidí v několika německých městech dnes opět protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. V Berlíně, kde se konalo hudební shromáždění na podporu Ukrajinců, bylo odpoledne na 15.000 protestujících, v Hamburku kolem 3000 a ve Frankfurtu nad Mohanem až 700. Uvedla to agentura DPA, podle které na koncertě v německé metropoli vystoupila i manželka kyjevského starosty a bývalého profesionálního boxera Vitalije Klička.

Solidaritu válkou zasažené zemi vyjádřili před Braniborskou bránou v Berlíně příznivci kultury. Organizátoři hudební akce Sound of Peace očekávali zhruba 20.000 účastníků. Podle policie bylo v odpoledne na místě asi 15.000 lidí. Mezi vystupujícími byli mimo jiné rocker Marius Müller-Westernhagen, houslista německo-amerického původu David Garrett, populární hudebník Peter Maffay nebo zpěvačka Sarah Connorová.

Na koncertě promluvila i zazpívala zpěvačka Natalija Kličková, která zde poděkovala za mezinárodní podporu. "To, co se nyní děje s mou zemí, je strašné. Je důležité, že se zde scházejí davy lidí. Je důležité vidět, že celý svět stojí za Ukrajinou," uvedla Kličková.

Dodala, že jí jde o co nejrychlejší ukončení války. "Když budeme soudržní a všichni se tomu postavíme, dosáhneme toho. Ukrajina v současnosti bojuje za všechny a za mír po celém světě," vzkázala účastníkům hudebního vystoupení. Kličková poté představila a zazpívala novou píseň, kterou složila pro Ukrajinu.

"Hudba překonává všechny hranice, spojuje lidi. Hudba dává naději, dává sílu proti těm, kteří přinášejí nenávist a násilí, vraždu a smrt," prohlásila na akci zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Rothová. Dodala, že pro ni bylo důležité, aby na akci vystoupili i ruští umělci.

Několik tisíc lidí dnes protestovalo také v Hamburku. Organizátoři odpoledne očekávali zhruba 5000 účastníků, policie na začátku uvedla, že na místě jsou asi 3000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se podle policistů sešlo asi 600 až 700 demonstrantů, což je výrazně méně, než se očekávalo.

V sobotu se konala hudební akce na podporu Ukrajiny i v sousedním Rakousku. V hlavním městě Vídni vystoupily bez nároku na honorář desítky hudebníků před zhruba 40.000 diváky. Vstupenky se prodávaly za symbolickou cenu 19,91 eur (496 Kč), což odkazovalo na rok 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Organizátorům se podařilo vybrat 810.000 eur (20,1 milionu korun) na pomoc Ukrajině.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen poděkoval všem za ochotu pomoci. "Společně vysíláme silný signál pro mír," řekl ve svém projevu. Obrátil se také přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož armáda vtrhla 24. února na Ukrajinu. "Prezidente Putine, zastavte tuto válku," vzkázal mu.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 26 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinci hlásí postup u Bachmutu. Rusové ústup popírají, wagnerovci už se stáhli

Zástupci ukrajinských ozbrojených sil i analytici z amerického ISW informují o postupu u Bachmutu. Okupanti však popírají, že by jejich jednotky opustily jednu z obcí v okolí někdejšího sedmdesátitisícového města, kde se bojuje už mnoho měsíců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy