V Polsku oproti čtvrtku vzrostl počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem, nákaza se nově potvrdila u 248 lidí. Předchozí den to bylo 177. Slovensko dnes oznámilo, že se nákaza prokázala u dalších 35 lidí. Jedná se o výrazný pokles oproti 81 zjištěným infekcím o den dříve, kdy však země vykonala rekordní počet testů.
V Polsku s 38 miliony obyvatel je nyní 10.759 nakažených. V zemi zemřelo dalších devět lidí s nemocí covid-19, čímž celková bilance obětí vzrostla na 463.
Na Slovensku nově zemřeli dva pacienti s koronavirem, od počátku epidemie v zemi je zde celkem 17 obětí. Nejvíc nových případů infekce (11) přibylo v Trenčínském kraji. Dohromady je v pětimilionové zemi pod Tatrami 1360 infikovaných, 355 pacientů se dosud vyléčilo. S chorobou covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění bylo na Slovensku ve středu hospitalizováno 265 pacientů.
Někteří politici na Slovensku nosí roušky se státním znakem země nebo je přizpůsobují oděvu, lidé na nich mají i loga svých firem. Za měsíc od zavedení povinného zakrytí nosu a úst při pohybu na veřejnosti v době pandemie nemoci covid-19 se v zemi pod Tatrami stal z roušek i módní doplněk, vyplývá ze zjištění ČTK. Řada firem také začala nabízet roušky s potiskem podle přání zákazníků.
Slovenští hygienici vyhlásili povinnost nosit mimo domov roušku či jiným způsobem si zakrýt ústa a nos s platností od 25. března. Již předtím si ale Slováci začali na ně zvykat, byť jich byl v obchodech nedostatek a na internetu kolovaly návody, jak si zmíněnou ochranu vyrobit doma.
K používání roušek na Slovensku již krátce po potvrzení prvního infikovaného koronavirem na začátku března začali vybízet slovenští politici. Zatímco politici nejprve nosili běžné hygienické roušky, postupně je vyměnili za nápaditější kousky. Například premiér Igor Matovič, vicepremiérka Veronika Remišová či šéf parlamentu Boris Kollár sáhli po rouškách se státním znakem. Prezidentka Zuzana Čaputová zase vzbudila pozornost médií po té, co barvu roušky sladila se svými šaty.
Příležitosti se chopili i podnikatelé, kteří začali nabízet veřejnosti roušky s potiskem podle přání klientů. Zákazníci si také mohou zvolit barvu roušky, v nabídce jsou i zvláštní dětské motivy. Na zakázku vyrobené roušky ale nepatří mezi nejlevnější, kus přijde i na osm eur (220 korun).
Krátce před zavedením povinného nošení roušek na veřejnosti téměř všichni Slováci podle průzkumu veřejného mínění roušky používali. Dříve v tomto týdnu hlavní hygienik Slovenska zmíněné nařízení zmírnil. Nově se povinnost nosit roušku nebo jiným způsobem zakrýt nos a ústa již nevztahuje například na pohyb v přírodě při dodržení alespoň dvacetimetrového odstupu od cizích osob, dále na děti do dvou let a na autisty.
Související

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen
Slovensko , Polsko , Zuzana Čaputová , Igor Matovič (OLaNO) , Móda , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Důchody po roce 2023: Shrnutí návrhů změn za poslední dny. Řeší se věk i valorizace
Aktualizováno před 11 minutami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 5000 obětí, jejich počet bude dále stoupat
Aktualizováno před 13 minutami

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice
Aktualizováno před 19 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval
před 25 minutami

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí
před 48 minutami

Ukrajina i Rusko posílají do Turecka záchranáře na pomoc po zemětřesení
před 1 hodinou

Zemětřesení dnes? Další velké na stejném zlomu je méně pravděpodobné, tvrdí seismolog
před 1 hodinou

Češi se snadno nechají zmanipulovat sociálními sítěmi, myslí si studenti
před 1 hodinou

Vražda v Praze: Podezřelý je dál v pátrání, objevily se o něm nové skutečnosti
před 2 hodinami

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině
před 3 hodinami

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
včera

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
včera

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno včera

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
včera

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
včera

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno včera

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
včera

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
včera
Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.
Zdroj: ČTK