V Rakousku dostalo vakcínu proti koronaviru již 6000 lidí, očkování ve Francii vázne

V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. Ve Švýcarsku lékový úřad Swissmedic prověřuje úmrtí člověka, který před několika dny dostal vakcínu Pfizer/BioNTech.

Rakousko začala stejně jako většina ostatních členských zemí Evropské unie očkovat vakcínou společností Pfizer a BioNTech v neděli. První osobou, která přípravek dostala, byla 84letá Theresia Hoferová.

Die erste zu impfende Person in Österreich: Theresia Hofer. #ZiBSpezial pic.twitter.com/JzLAZVIW3C

— Maximilian Werner (@MaxlWerner) December 27, 2020

Očkovat se začalo ve všech spolkových zemích najednou, i když podle agentury APA to bylo spíše symbolické, protože mnoha z nich bylo v neděli k dispozici jen několik málo dávek vakcíny.

Přesná čísla o počtu očkovaných nejsou zatím v Rakousku k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví je bude pravidelně zveřejňovat až po začátku plošné očkovací kampaně, který je plánován na 12. ledna. Nejprve se budou očkovat obyvatelé domovů pro seniory.

Rakousko v sobotu opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 2550 potvrzených případů nákazy. To je po čase opět více, než kolik lidí se za stejné období uzdravilo. S covidem-19 zemřelo dalších 90 lidí. Celkem se od počátku epidemie nakazilo více než 357.000 lidí, zemřelých s covidem-19 eviduje Rakousko 6149.

Na rozdíl od Rakouska, které opatření v závěru minulého týdne zpřísnilo, sousední Švýcarsko nyní nové restrikce nechystá. Částečnou uzávěru zavedla alpská země v polovině prosince. Dnes vláda oznámila, že epidemickou situaci znovu zhodnotí až 6. ledna.

Na švýcarských webech se objevily informace, že v kantonu Lucern několik dní po podání vakcíny zemřel očkovaný 91letý senior z domova důchodců. Informaci o úmrtí obdržel i švýcarský lékový ústav Swissmedic, který dnes uvedl, že je "silně nepravděpodobné", že by existovala spojitost mezi úmrtím seniora a podáním vakcíny Pfizer/BioNTech.

"Vyšetřování kantonálních lékařských úřadů a ústavu Swissmedic dospělo k závěru, že vzhledem k onemocněním, kterými osoba trpěla, a průběhu její nemoci neexistovala s největší pravděpodobností žádná souvislost mezi úmrtím a očkováním," uvedl ústav v tiskové zprávě. Dostupné komplexní informace podle zprávy ukazují, že přirozenou příčinou smrti byly nemoci, jimiž dotyčný senior trpěl.

Ve Švýcarsku se začalo očkovat už 23. prosince. Jedinou povolenou vakcínou je zatím stejně jako v EU přípravek společností Pfizer a BioNTech. Švýcarsko, které vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, zaznamenalo od počátku epidemie přes 440.000 potvrzených případů nákazy a téměř 7500 zemřelých s covidem-19. Švýcarsko má asi 8,5 milionu obyvatel, Lichtenštejnsko asi 38.000.

Politici ve Francii si stěžují na pomalé očkování

Francie má v tuto chvíli k dispozici přibližně 500.000 dávek vakcíny, očkování začalo v neděli, stejně jako ve většině evropských zemí. Národní strategie počítá s tím, že jako první látku dostanou pacienti domovů pro seniory. Zatím ji má k dispozici 23 zařízení ve čtyřech městech.

Podle průzkumu Ipsos nejsou Francouzi očkování příliš nakloněni, vakcínu by si nechalo aplikovat jen 40 procent z nich. Nechuť k očkování tak patří ve Francii mezi nejsilnější na světě, upozorňuje agentura AFP.

Francouzský šéf očkování, imunolog Alain Fischer dnes uvedl, že očkování bude postupně zrychlovat. Do února by podle něj mělo vakcínu dostat přibližně milion Francouzů v domovech seniorů. Pomalý postup vysvětlil obezřetností, vysokými nároky na skladování a přepravu přípravku, problémy se souhlasem s očkováním u nejstarších pacientů a celkovou vůlí jít přesně podle připraveného plánu, uvádí stanice France info, které Fischer poskytl rozhovor.

"Buď si myslíme, že vakcína má být distribuována, nebo si myslíme, že nemá." Ale ve chvíli, kdy byla schválena, "bychom možná mohli trochu zrychlit, a tím zachránit životy" a "vrátit se k normálnímu životu," uvedl Jean-Christophe Lagarde ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI). To je mírně pravicová strana.

"Německo již očkovalo více než 42.000 lidí, Spojené království 900.000 a Francie méně než 200! Po rouškách, testování a karanténě by další selhání bylo hrozné. Žádám vládu, aby zveřejnila plán očkování pro domovy s pečovatelskou službou podle departementů," napsal na twitteru pravicový senátor Bruno Retailleau. Poslanec Eric Ciotti kritizoval vládu za to, že dostatečně nepředvídá.

A gauche, le sénateur PS Rachid Temal estime qu'il s'agit d'un "triple échec du pouvoir en place: un gouvernement incapable de travailler dans la transparence, le retard français dans la vaccination est réel et impressionnant, le sentiment anti-vaccin ne faiblit pas" #AFP https://t.co/09S3bV9Mr2

— Agence France-Presse (@afpfr) December 30, 2020

Kritika vlády ale zaznívá i na levici. Socialistický senátor Rachid Temal na twitteru psal o "trojitém neúspěchu stávající vlády: vláda není schopna pracovat transparentně, zpoždění Francie v očkování je reálné a výrazné a nechuť vůči očkování nepolevuje."

Pomalý postup obhajuje ministr zdravotnictví Olivier Véran. "Neběžíme stovku, ale maraton."

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Rakousko Francie Švýcarsko Olivier Véran

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy