Ve Španělsku přibylo 400 mrtvých. Nejhorší vlna COVID-19 má teprve přijít

Španělská bilance počtu obětí nemoci COVID-19 narostla o dalších 394 mrtvých na celkových 1720 a opět se tak zvýšila o 30 procent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní aktualizované údaje španělského ministerstva zdravotnictví. Počet potvrzených případů za dobu šíření nákazy od soboty vzrostl z 24.926 na 28.572, přibylo jich tedy 3646. Vláda požádá parlament, aby schválil prodloužení stavu nouze o dalších 15 dní.

Informuje o tom list El Mundo. Více než 2500 lidí, kteří měli ve Španělsku pozitivní test na koronavirus, už úřady evidují jako uzdravené, dalších skoro 1800 ale dnes bylo ve vážném stavu v péči lékařů. Podle médií jsou jednotky intenzivní péče v některých nemocnicích zahlcené, především se to týká Madridu a jeho okolí.

Španělsko zvyšuje kapacity testování na koronavirus, počet nových pozitivních testů je dnes nicméně nižší než v sobotu. Přírůstek činí 15 procent původního čísla, zatímco skoro 5000 nových případů z předchozího dne znamenalo 25procentní růst. Oběti ale v posledních dnech přibývají stálým tempem: v pátek se počet mrtvých zvýšil o 30 procent, v sobotu o 32 procent a dnes znovu o 30 procent.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer podle Reuters varoval, že nejhorší fázi boje proti COVID-19 má země teprve před sebou. "Ještě jsme nepocítili dopad nejsilnější, nejničivější vlny, která prověří naši materiální a morální odolnost, jakož i charakter celé naší společnosti," řekl předseda vlády.

Cada contagio que no se produce rompe la cadena del #COVID19. Si evitamos el contagio, liberamos camas para quien lo necesita, ganamos tiempo. Lo seres humanos somos el tiempo que respiramos. Quedándonos en casa lograremos que muchos sigan respirando.#EsteVirusLoParamosUnidos pic.twitter.com/jPcrQYSJYK

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) March 21, 2020

Sánchez prohlásil, že kabinet pro zmírnění krize udělá vše, co bude třeba. Už minulý víkend kvůli ní vyhlásil 15denní stav nouze, o jehož prodloužení nyní bude žádat parlament. Tento souhlas má zaručený, píše agentura Reuters, protože podporu uvedenému kurzu už vyjádřilo hlavní opoziční uskupení, tedy Lidová strana (PP).

Španělský premiér dnes také vyzval Evropskou unii, aby vzhledem k předpokládaným obřím ekonomickým škodám začala jednat a vypracovala investiční plán, který by členským zemím pomohl těžké období překonat. Podle Sáncheze by mělo jít o projekt podobný Marshallovu plánu, kterým Spojené státy po druhé světové válce pomohly Evropě obnovit hospodářství, a unie by měla přijít například s emisemi dluhopisů. "Evropa může a musí udělat víc, a my po ní žádáme, aby v tuto kritickou chvíli více udělala," řekl premiér.

V souvislosti s pandemií COVID-19 je v Evropě hůře zasažená pouze Itálie, kde tato nemoc zabila už skoro 5000 lidí. Premiér Sánchez nově oznámil, že v zájmu potlačení nákazy se bude stát podílet na výrobě životně důležitých chirurgických roušek, plicních ventilátorů i testovacích souprav.

Kvůli enormnímu tlaku na nemocnice v zemi přibývají alternativní prostory pro péči o nemocné. V ubytovny pro infikované bez vážnějších problémů se mění některé hotely, zatímco armáda budovala polní nemocnici s 5500 lůžky na výstavišti v centru Madridu. Dnes do ní byli přesouváni první pacienti.

Španělské zdravotnictví podle jeho pracovníků v těchto dnech poznává limity svých možností, napsal deník The Guardian. V některých nemocnicích je údajně personál nucen používat místo ochranných pomůcek pytle na odpadky. "Jsme ve válce," citoval britský list nejmenovaného lékaře z madridské fakultní nemocnice La Paz.

Podobným způsobem jako ve Španělsku a Itálii se situace vyvíjí ve Francii, odkud bylo v sobotu hlášeno na 14.500 potvrzených případů nákazy, přes 6000 hospitalizovaných a 562 úmrtí na COVID-19. Nemoc už si zde podle AFP vyžádala první oběť mezi zdravotníky. O smrti nemocničního lékaře, který měl pozitivní test na koronavirus, informoval bez větších podrobností francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy