Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už 13.716 lidí, 558 zemřelo

Počet nakažených novým koronavirem se ve Španělsku od úterý zvýšil o 2538 případů na celkových 13.716 potvrzených od února. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle něj už v zemi zemřelo 558 nakažených a zhruba osm procent se už uzdravilo. Španělsko nadále zůstává čtvrtou zemí na světě nejhůře postiženou koronavirem, který se koncem loňského roku začal šířit z Číny. Premiér Pedro Sánchez varoval, že se epidemie projeví na smrštění španělské ekonomiky.

"Osm procent z dosud diagnostikovaných případů se už uzdravilo. V Madridu je tento počet vyšší, 17 procent, protože tam epidemie trvá déle," řekl dnes novinářům Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví, jehož citoval deník El País. Z celkových 13.716 případů nákazy v zemi jich bylo dosud evidováno nejvíce právě v madridském regionu, kde se od vypuknutí nákazy potvrdilo přes pět a půl tisíce případů a na 390 úmrtí.

Simón dnes také uvedl, že počty případů nákazy v zemi oproti úterý vzrostly o 18 procent, což je podle něj méně než v minulém týdnu. Deník El País dnes ale napsal, že nynější počty nakažených neodrážejí zcela realitu, protože lidem s mírnými příznaky, kteří zůstali v domácí karanténě, se v posledních dnech testy nedělaly. Simón k tomu podle deníku El Periódico řekl, že za "dva až tři dny by se měly opět začít dělat" testy všem pacientům s příznaky po několika dnech, kdy se to kvůli nedostatku materiálu a personálu nedělalo.

Simón také přiznal, že v mnoha nemocnicích měli problémy s ochranným vybavením proti nákaze, ale že v příštích dnech by se situace měla zlepšit.

Premiér Sánchez v parlamentu hovořil v souladu s ochrannými opatřeními pouze před 28 poslanci a pěti ministry své vlády. "Nikdy jsme nic podobného neprožívali. Naše společnost se nyní nachází ve válce, v níž musí bránit to, co jsme dosud pokládali za samozřejmé. Je jisté, že roční hrubý domácí produkt se sníží, jak už upozornila Evropská komise. Rok 2020 nebude mít 12, ale deset nebo dokonce jen devět měsíců," řekl Sánchez. V parlamentu, kdy za běžných časů zasedá 350 lidí, bylo nyní prázdno a úklidová četa po každém řečníkovi umyla pult, zábradlí a mikrofon.

Premiér dodal, že podaří-li se po dobu krize uchránit zaměstnanost a strukturu výroby před nenapravitelnou škodou, pak se po krizi dá očekávat rychlé ozdravení ekonomiky a zřejmě i urychlení hospodářské aktivity.

Španělsko vyhlásilo o víkendu kvůli šíření nákazy koronaviru nouzový stav na dva týdny, podobně jako například v Itálii či Česku mají lidé omezen pohyb na veřejnosti jen kvůli nejnutnějším důvodům. Španělská policie dnes informovala, že eviduje 73 případů, kdy byla vládou nařízená pravidla porušena. Na hranicích, které Španělsko tento týden též uzavřelo, odmítli policisté zatím vstup 834 lidem a zkontrolovali přes 1500 vozů.

Podle jedné nevládní organizace zahájili v madridském středisku pro uprchlíky lidé hladovku na protest proti tomu, že se nepodařilo zvládnout šíření koronaviru. V písemné stížnosti tvrdí, že pravidla o izolaci nejsou dodržována, i když mnoho lidí v centru má symptomy nákazy.

Madridská prokuratura dnes také oznámila, že zahájila vyšetřování jednoho domova pro seniory na předměstí Madridu, kde už zemřely podle místních médií téměř dvě desítky důchodců nakažených novým koronavirem a přibližně 70 z asi dvou stovek klientů tohoto soukromého zařízení je nakažených. Někteří příbuzní zemřelých seniorů si tento týden v místních médiích stěžovali na zanedbání péče o jejich rodinné příslušníky a nedodržování preventivních opatření ze strany zaměstnanců domova.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 33 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy