Ve Vídni útočil Makedonec, už byl kvůli terorismu odsouzen. Zpřísňuje se ochrana hranic

Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti a několik vážně zraněných, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Měl pas této země i rakouský pas. Potvrdil agentuře APA ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž byl loni odsouzen ke 22 měsícům vězení kvůli teroristickému spolčení. V prosinci byl ale podmínečně propuštěn.

Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny.

Ministr Nehammer uvedl, že atentátníkem, jehož v pondělí večer policie zastřelila, byl Kujtim Fejzulai, který byl příznivcem teroristické organizace Islámský stát (IS). Kvůli tomu se snažil vycestoval do Sýrie a loni 25. dubna byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení. Podmínečně propuštěn byl 5. prosince s tím, že vzhledem k nízkému věku spadal pod jurisdikci pro mladistvé.

Útočníka policie v pondělí večer zastřelila. Vyšetřovatelé zároveň pracují s verzí, že pachatelů mohlo být více, maximálně čtyři.

Ministr dnes částečně potvrdil informace, které dopoledne na twitteru zveřejnil bez uvedení zdroje šéfredaktor rakouského týdeníku Falter Florian Klenk. Napsal, že útočníkem byl zřejmě dvacetiletý Kurtin S., vídeňský rodák, jehož rodiče se narodili v Severní Makedonii. Podle Klenka měla útočníka v hledáčku rakouská policie, protože byl mezi 90 rakouskými islamisty, kteří chtěli vycestovat do Sýrie.

2/2 Er war am Radar des Verfassungsschutzes, weil er einer von rund 90 österreichischen Islamisten war, die nach Syrien ausreisen wollten. Im Juli wurde er daran gehindert. Dass er in Wien einen Terroranschlag plant, hatte ihm die Polizei nicht zugetraut.

— Florian Klenk (@florianklenk) November 3, 2020

Ministr Nehammer také uvedl, že zadrženo bylo kvůli útoku několik lidí a policie provedla domovní prohlídky na 15 místech. Podle deníku Kurier provedla policie prohlídky i na několika místech ve městě Sankt Pölten, kde zadržela dva podezřelé. Sankt Pölten je metropolí spolkové země Dolní Rakousy, která sousedí s Českem.

Pondělní útok ve Vídni byl beze vší pochybnosti islamistickým činem z nenávisti vůči rakouskému způsobu života. V dnešním projevu to prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz. 

"Obracím se na vás v této těžké hodině naší republiky," prohlásil Kurz na úvod vystoupení, ve kterém pondělní útok označil za brutální. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil statečnost policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen. "Dále bylo zraněno 14 lidí, někteří vážně a někteří bojují o život," uvedl.

"Je potvrzené, že včerejší útok byl islamistický," řekl kancléř. "Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni," řekl. Pondělní útok podle kancléře vejde do rakouské historie jako brutální čin spáchaný na rakouské svobodné společnosti. 

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen útok v "srdci republiky" označil za ten nejhorší v novodobé historii. "Máme za sebou temnou a strašlivou noc," uvedl v projevu k národu. "Naše slzy patří těm, co přišli o své milované," řekl Van der Bellen, který ocenil práci bezpečnostních složek a záchranářů.

Erklärung von Bundespräsident Alexander Van der Bellen anlässlich des Terroranschlags in #Wien. pic.twitter.com/F4D12hri4b

— A. Van der Bellen (@vanderbellen) November 3, 2020

Rakušanům prezident přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. "Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa," dodal.

Okolní státy zpřísnily ostrahu hranic s Rakouskem

Německá spolková policie sdělila, že její příslušníci nyní bedlivěji sledují dění na hranicích a všímají si případného nestandardního chování na německo-rakouském pomezí. Kontroly pak policie označila ze takticky důležité.

Itálie k ostraze hranic vedle policistů povolala podle médií i vojáky. Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová mezitím svolala bezpečnostní radu státu, která bude jednat nejen o událostech ve Vídni, ale také o nedávném útoku v jihofrancouzském Nice. Média očekávají, že rada rozhodne o zvýšení policejní přítomnosti v celé zemi.

Slovensko podle tamního ministerstva vnitra zavedlo kontroly na silničních i železničních hraničních přechodech s Rakouskem, ale také na cyklotrasách v Bratislavském kraji, který sousedí s Rakouskem. Kromě toho policie na blíže neupřesněná riziková místa vyslala policejní hlídky. Slovenská metropole je od centra Vídně vzdálena zhruba hodinu jízdy autem.

Útočník v pondělí v centru Vídně poblíž synagogy a na dalších místech zabil čtyři lidi, policie ho následně zastřelila. Policie nadále vychází z toho, že mohl mít komplice.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Kujtim Fejzulai (terorista) Terorismus Vídeň, Rakousko Islámský stát (IS) Rakousko Sebastian Kurz Alexander Van der Bellen hranice Německo Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 4 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy