Velvyslanci ČR a Francie v Německu uspořádali snídani pro disent

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka dnes společně se svou francouzskou kolegyní Anne-Marie Descôtesovou uspořádali virtuální snídani s představiteli běloruského exilu. Setkání, které se muselo kvůli pandemii nemoci covid-19 odehrát přes internet, se uskutečnilo u příležitosti dnešního Mezinárodního dne lidských práv.

"Navázali jsme tak jak na tradici snídaně Mitterranda s Havlem před 32 lety, tak jsme se zařadili i mezi letošní aktivity českého ministerstva zahraničí," řekl Kafka. Velvyslanec takto připomněl snídani na francouzském velvyslanectví v Praze, na kterou 9. prosince 1988 někdejší francouzský prezident François Mitterrand pozval československé disidenty v čele s Václavem Havlem. Snídaně byla tehdy pro opozici jedinečným projevem podpory, informoval o ní následující den i komunistický list Rudé právo.

Česká republika s Francií se ke snídaním s disidenty společně vrátily v roce 2018, kdy na různých místech světa uspořádaly setkání s místními bojovníky za lidská práva a demokracii. Obě země tak chtěly připomenout 30. výročí Mitterrandova gesta.

Vzhledem ke stále se zhoršující koronavirové situaci nebylo dnes možné se s představiteli běloruského exilu sejít osobně, proto Kafka s Descôtesovou jednali z českého velvyslanectví s opozičníky přes internet. "Nicméně snídani jsme rozvezli ráno analogovou," poznamenal Kafka s tím, že digitální schůzka byla doplněna o opravdové občerstvení.

Pozvánku dostali mimo jiné Kristina Smolijaninovaitéová z Fóra občanské společnosti EU-Rusko nebo Ina Rumjancevová z běloruské opoziční organizace Razam (Společně), podle které Bělorusové potřebují evropskou solidaritu a podporu. Kafka uvedl, že to nebylo poslední setkání. "Shodli jsme se, že jde o začátek krásného přátelství, abych citoval (film) Casablanku," dodal velvyslanec.

Běloruskem zmítá hluboká politická krize od srpnových prezidentských voleb. Za jejich vítěze totiž úřady vyhlásily dosavadního prezidenta Alexandra Lukašenka, ale opozice zformovaná kolem jeho protikandidátky Svjatlany Cichanouské považuje výsledky za zfalšované. Evropská unie včetně Česka Lukašenkovo zvolení neuznává a tamní režimní činitele se rozhodla potrestat sankcemi. Na černou listinu začátkem listopadu zapsala i Lukašenka.

Související

Dana Němcová.

S Petrem Uhlem jsem se kvůli jeho levicovým postojům nehádala, v disentu nás pojila společná řeka myšlenek, říká Němcová

Do poslední chvíle ladila smuteční projev, aby se dnes co nejdůstojněji rozloučila s disidentem Petrem Uhlem, který zemřel ve středu 1. prosince. Jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová sice nerozuměla jeho silně levicovým postojům, ale ctila jej jako nesmírně statečného člověka, který pro své přesvědčení ohledně boje za lidská práva strávil v komunistických vězeních devět let. „Petr byl výjimečně vyhraněnou osobností, která ze svých zásad nikdy neustoupila. Je symbolické, že bude pochován právě dnes, kdy je Den lidských práv. Bude mně moc chybět,“ říká pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, která s ostatními chartisty dá Petru Uhlovi sbohem v pražském strašnickém krematoriu od 15 hodin.

Více souvisejících

disidenti Tomáš Kafka (diplomat) Berlín Německo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé. Naměříme až 27 stupňů

O víkendu nás čeká teplé počasí. Místy rtuť teploměru vyšplhá až na 27 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy