Jurečka přiklepl disidentu Soukupovi vyšší důchod, Gruntorád ale drží hladovku dál

Disident Jiří Gruntorád pokračuje v protestní hladovce za odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Důvodem je problematika výše disidentských důchodů. Gruntoráda neobměkčilo ani rozhodnutí ministerstva, které již v prvním případě přiznalo odpůrci komunistického režimu průměrný starobní důchod. 

Gruntorád, signatář Charty 77, vydavatel samizdatové literatury a spisovatel, zahájil protestní hladovku v pátek 17. listopadu, tedy v den oslav výročí začátku sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Pro tento druh protestu se rozhodl kvůli nízké výši důchodu disidenta Karla Soukupa. 

Jurečka v pondělí rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Soukupovi. Ministerstvo zvolilo postup stanovený pro účastníky třetího odboje, zároveň mají být prošetřeny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

"Za mě i za celou vládu jasně deklarujeme, že jsme připraveni řešit celou situaci jak signatářů Charty 77, tak i osob, které byly perzekvovány komunistickým režimem a jsou dnes v situaci, kdy mají nízké a nedůstojné důchody," uvedl vicepremiér v tiskové zprávě ministerstva.

Standardně se zjišťuje, zda má daná osoba nárok na starobní důchod ze zahraničí, přičemž český stát jej následně dorovnává do průměrné výše. "V případě pana Soukupa dojde k pokrytí celého důchodu do doby, než se podaří dořešit situaci s jeho zahraničním starobním důchodem, tedy s australskou stranou. Zároveň nově přešetříme všechny žádostí, které se týkají zmírnění tvrdosti zákona u osob perzekvovaných komunistickým režimem a v současné době je ČSSZ eviduje," vysvětlil Jurečka.

Ministr na sociální síti X ozřejmil, že není možné žádat o celý důchod jen v jednom ze států. "Pan Soukup žil většinu svého pracovního života v Austrálii, proto mu od ní náleží i většina jeho důchodu. ČR pravidelně vyplácí poměrnou část důchodu. V tomto konkrétním případě je to výrazně nižší část. Problém je, že důchod ze zahraničí panu Soukupovi zřejmě nechodí. Zjišťuji, jak to je a proč," podotkl.

Ministerstvo deklarovalo, že je připraveno přijít se změnou zákona, která by reflektovala nejen osoby uznané jako účastníky třetího odboje, ale také osoby, které komunistický režim věznil či jinak perzekvoval. "V tomto ohledu budeme spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů, který může posoudit individuální případy a dopady perzekucí na konkrétní osoby a jejich rodiny. Jsme odhodláni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti," zmínil Jurečka.

Úřad připomněl, že loni byl přijat zákon, kterým došlo ke snížení důchodů komunistických prominentů, kteří perzekvovali ostatní občany, včetně signatářů Charty 77, například za to, že se komunistické totalitě aktivně stavěli na odpor.

Související

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

Více souvisejících

důchody disidenti Marian Jurečka (KDU-ČSL) Jiří Gruntorád Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy