Jurečka přiklepl disidentu Soukupovi vyšší důchod, Gruntorád ale drží hladovku dál

Disident Jiří Gruntorád pokračuje v protestní hladovce za odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Důvodem je problematika výše disidentských důchodů. Gruntoráda neobměkčilo ani rozhodnutí ministerstva, které již v prvním případě přiznalo odpůrci komunistického režimu průměrný starobní důchod. 

Gruntorád, signatář Charty 77, vydavatel samizdatové literatury a spisovatel, zahájil protestní hladovku v pátek 17. listopadu, tedy v den oslav výročí začátku sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Pro tento druh protestu se rozhodl kvůli nízké výši důchodu disidenta Karla Soukupa. 

Jurečka v pondělí rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Soukupovi. Ministerstvo zvolilo postup stanovený pro účastníky třetího odboje, zároveň mají být prošetřeny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

"Za mě i za celou vládu jasně deklarujeme, že jsme připraveni řešit celou situaci jak signatářů Charty 77, tak i osob, které byly perzekvovány komunistickým režimem a jsou dnes v situaci, kdy mají nízké a nedůstojné důchody," uvedl vicepremiér v tiskové zprávě ministerstva.

Standardně se zjišťuje, zda má daná osoba nárok na starobní důchod ze zahraničí, přičemž český stát jej následně dorovnává do průměrné výše. "V případě pana Soukupa dojde k pokrytí celého důchodu do doby, než se podaří dořešit situaci s jeho zahraničním starobním důchodem, tedy s australskou stranou. Zároveň nově přešetříme všechny žádostí, které se týkají zmírnění tvrdosti zákona u osob perzekvovaných komunistickým režimem a v současné době je ČSSZ eviduje," vysvětlil Jurečka.

Ministr na sociální síti X ozřejmil, že není možné žádat o celý důchod jen v jednom ze států. "Pan Soukup žil většinu svého pracovního života v Austrálii, proto mu od ní náleží i většina jeho důchodu. ČR pravidelně vyplácí poměrnou část důchodu. V tomto konkrétním případě je to výrazně nižší část. Problém je, že důchod ze zahraničí panu Soukupovi zřejmě nechodí. Zjišťuji, jak to je a proč," podotkl.

Ministerstvo deklarovalo, že je připraveno přijít se změnou zákona, která by reflektovala nejen osoby uznané jako účastníky třetího odboje, ale také osoby, které komunistický režim věznil či jinak perzekvoval. "V tomto ohledu budeme spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů, který může posoudit individuální případy a dopady perzekucí na konkrétní osoby a jejich rodiny. Jsme odhodláni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti," zmínil Jurečka.

Úřad připomněl, že loni byl přijat zákon, kterým došlo ke snížení důchodů komunistických prominentů, kteří perzekvovali ostatní občany, včetně signatářů Charty 77, například za to, že se komunistické totalitě aktivně stavěli na odpor.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Více souvisejících

důchody disidenti Marian Jurečka (KDU-ČSL) Jiří Gruntorád Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy