Jurečka přiklepl disidentu Soukupovi vyšší důchod, Gruntorád ale drží hladovku dál

Disident Jiří Gruntorád pokračuje v protestní hladovce za odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Důvodem je problematika výše disidentských důchodů. Gruntoráda neobměkčilo ani rozhodnutí ministerstva, které již v prvním případě přiznalo odpůrci komunistického režimu průměrný starobní důchod. 

Gruntorád, signatář Charty 77, vydavatel samizdatové literatury a spisovatel, zahájil protestní hladovku v pátek 17. listopadu, tedy v den oslav výročí začátku sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu. Pro tento druh protestu se rozhodl kvůli nízké výši důchodu disidenta Karla Soukupa. 

Jurečka v pondělí rozhodl o přiznání průměrného starobního důchodu panu Soukupovi. Ministerstvo zvolilo postup stanovený pro účastníky třetího odboje, zároveň mají být prošetřeny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona také u dalších disidentů.

"Za mě i za celou vládu jasně deklarujeme, že jsme připraveni řešit celou situaci jak signatářů Charty 77, tak i osob, které byly perzekvovány komunistickým režimem a jsou dnes v situaci, kdy mají nízké a nedůstojné důchody," uvedl vicepremiér v tiskové zprávě ministerstva.

Standardně se zjišťuje, zda má daná osoba nárok na starobní důchod ze zahraničí, přičemž český stát jej následně dorovnává do průměrné výše. "V případě pana Soukupa dojde k pokrytí celého důchodu do doby, než se podaří dořešit situaci s jeho zahraničním starobním důchodem, tedy s australskou stranou. Zároveň nově přešetříme všechny žádostí, které se týkají zmírnění tvrdosti zákona u osob perzekvovaných komunistickým režimem a v současné době je ČSSZ eviduje," vysvětlil Jurečka.

Ministr na sociální síti X ozřejmil, že není možné žádat o celý důchod jen v jednom ze států. "Pan Soukup žil většinu svého pracovního života v Austrálii, proto mu od ní náleží i většina jeho důchodu. ČR pravidelně vyplácí poměrnou část důchodu. V tomto konkrétním případě je to výrazně nižší část. Problém je, že důchod ze zahraničí panu Soukupovi zřejmě nechodí. Zjišťuji, jak to je a proč," podotkl.

Ministerstvo deklarovalo, že je připraveno přijít se změnou zákona, která by reflektovala nejen osoby uznané jako účastníky třetího odboje, ale také osoby, které komunistický režim věznil či jinak perzekvoval. "V tomto ohledu budeme spolupracovat s Ústavem pro studium totalitních režimů, který může posoudit individuální případy a dopady perzekucí na konkrétní osoby a jejich rodiny. Jsme odhodláni vyřešit 34 let trvající dluh vůči minulosti," zmínil Jurečka.

Úřad připomněl, že loni byl přijat zákon, kterým došlo ke snížení důchodů komunistických prominentů, kteří perzekvovali ostatní občany, včetně signatářů Charty 77, například za to, že se komunistické totalitě aktivně stavěli na odpor.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody po roce 2025: Zpoplatní se další věc, upozorňuje ČSSZ

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.

Více souvisejících

důchody disidenti Marian Jurečka (KDU-ČSL) Jiří Gruntorád Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

před 5 hodinami

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

před 10 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

před 11 hodinami

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?

Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy