Předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii večer potvrzovaly předpoklady o tom, že v kole druhém se 24. dubna zopakuje duel mezi centristou Emmanuelem Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou. Jak současný prezident, tak jeho rivalka se v projevech po oznámení volebních projekcí snažili promlouvat k široké škále voličů a slibovali budování jednoty ve francouzské společnosti. Průzkumy pro druhé kolo stále ukazují mírný náskok Macrona, řada neúspěšných kandidátů se vymezila proti Le Penové.
Průběžně aktualizované odhady předních francouzských agentur pro výzkum veřejného mínění přisuzovaly Macronovi vítězství asi o pět procentních bodů se ziskem okolo 28 procent odevzdaných hlasů. Macron se krátce před jedenáctou večer dostal také do vedení v oficiálním sčítání hlasů, když Le Penová spadla pod hranici 27 procent. Za ní byl v odhadech zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jehož zisk během večera narůstal a dostával se blízko ke druhému místu.
Všichni tři politici mířili za vylepšením výsledků z roku 2017, kdy Macron zvítězil se 24 procenty následován Le Penovou s 21,3 procenta, Mélenchona tehdy volilo 19,6 procenta hlasujících. V dnešním hlasování naopak propadli zástupci tradičních francouzských stran. Kandidátka Republikánů Valérie Pécresseová pravděpodobně nedosáhla ani na pět procent hlasů, ještě hůře dopadla socialistka Anne Hidalgová.
Tyto dvě kandidátky, jakož i zástupce Zelených Yannick Jadot a především Mélenchon večer vyjádřili podporu Macronovi nebo vyzvali své příznivce, aby ve druhém kole nehlasovali pro Le Penovou. Ta sice za poslední roky změnila svou rétoriku i program, kritici včetně Macrona ji však stále vydávají za nebezpečnou extremistku. Le Penovou z předních kandidátů podpořil pouze další zástupce krajní pravice Éric Zemmour, který v posledních týdnech v průzkumech výrazně ztratil a zřejmě jej volilo jen sedm procent hlasujících.
Dnešek přinesl i nové průzkumy týkající se očekávaného duelu mezi Macronem a Le Penovou, přičemž podobně jako odhady z minulých dní nasvědčovaly jistému varování jejich šancí. Podle agentury Ipsos hodlá prezidenta volit 54 procent Francouzů, zatímco Le Penovou 46 procent, agentura Ifop dokonce odhaduje podporu Macrona pro druhé kolo na 51 procent.
"Nenechme se mýlit, nic není rozhodnuté a debaty, které v následujících dvou týdnech povedeme, jsou rozhodující pro naši zemi a pro Evropu," řekl šéf Elysejského paláce ve večerním projevu. Macron čelí kritice, že kampani nevěnoval dostatečnou pozornost a upřednostňoval zahraniční politiku, kterou využíval ve snaze vyhnout se přímé konfrontaci se soupeři. Dnes prohlásil, že se bude během zbytku kampaně obracet na všechny voličské skupiny, včetně stoupenců Le Penové, "s cílem shromáždit různá přesvědčení a různé priority".
Le Penová ve svém štábu voličům opět slibovala zejména bezpečnost a sociální jistoty a vyzvala Francouze "všech původů", aby ji volili a pomohli Francii ke změně. "Vidím naději, že rostou síly pro obnovu země. Všichni, kdo dnes nehlasovali pro Emmanuela Macrona, připojte se k nám," řekla politička, která byla při své třetí kandidatuře podle všeho nejblíže úspěchu.
Odevzdat svůj hlas mohlo ve Francii a jejích zámořských územích skoro 50 milionů voličů, k volbám nakonec podle posledních čísel přišlo asi 36 milionů z nich. Byť byla účast nižší než při předchozích třech volbách, nepotvrzovaly se obavy z překonání rekordně nízkého zájmu z roku 2002, kdy volby vynechalo 28,4 procenta právoplatných voličů.
Několik kandidátů včetně Mélenchona se po prvním kole postavilo proti Le Penové
Několik kandidátů, kteří podle projekcí výsledků prvního kola francouzských voleb nepostupují dál, dnes večer vystoupilo proti krajněpravicové političce Marine Le Penové, která míří do druhého kola společně s obhajujícím prezidentem Emmanuelem Macronem. Zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, kterého zřejmě volila pětina hlasujících, prohlásil, že Le Penová by 24. dubna neměla dostat jediný hlas. Macrona nicméně výslovně nepodpořil.
Mélenchon byl z hlediska podpory pro postupující kandidáty zásadním hráčem, neboť podle všeho skončil v prvním kole na třetím místě s výrazným náskokem na další poražené uchazeče. Podle reportérů, kteří sledovali jeho projev po uzavření volebních místností, hned několikrát vyhlásil, že jeho voliči by neměli podpořit Le Penovou.
"Le Penové se nemůže dát ani jeden hlas," řekl ve svém štábu. "Chápu váš vztek, ale nepodléhejte mu. Nedopusťte, aby vás vztek dohnal k rozhodnutím, která by byla nenapravitelná," vzkázal svým příznivcům.
V projevu podle deníku Le Monde hovořil o "nouzovém stavu" francouzské politiky a o tom, že "boj pokračuje". Také řekl, že Francie je po pěti letech prezidentství Macrona v "zoufalém stavu".
Mélenchon promluvil poté, co už na podporu Macrona vystoupili další jeho soupeři. Kandidátka francouzských Republikánů Valérie Pécresseová po slabém zisku v předběžných výsledcích řekla, že ve druhém kole bude volit stávající hlavu státu. Chce prý zabránit nástupu krajněpravicové političky Marine Le Penové k moci a následnému "chaosu".
"Mám hluboké starosti o budoucnost naší země, jelikož krajní pravice nikdy nebyla tak blízko tomu ji ovládnout," citoval Pécresseovou deník Le Monde. Kandidátka gaullistických Republikánů podle projekcí zveřejněných po konci dnešního hlasování získala asi pět procent hlasů a nemá šanci na postup. Ještě v pátek naznačovala, že v případě neúspěchu nebude Francouzům doporučovat, koho volit ve druhém kole.
"Kvůli svědomí budu volit Emmanuela Macrona, abych zabránila Marine Le Penové v nástupu k moci a chaosu, který by následoval," řekla dnes večer v projevu, v němž přijala zodpovědnost za historický neúspěch tradiční francouzské pravice.
Propadla i tradiční levice v podobě socialistů, které zastupovala starostka Paříže Hidalgová. "Aby Francie nebyla uvržena do nenávisti všech proti všem, s úctou vás vyzývám, abyste 24. dubna volili proti krajní pravici Marine Le Penové," řekla večer Hidalgová. Podobně se vyjádřil zelený kandidát Jadot, kterému projekce rovněž přisuzovaly kolem pěti procent hlasů, nebo kandidát komunistů Fabien Roussel.
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Francie , volby ve Francii , Emmanuel Macron , Marine Le Pen
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák