Volby ve Francii: Macron v prvním kole porazil Le Penovou

Předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii večer potvrzovaly předpoklady o tom, že v kole druhém se 24. dubna zopakuje duel mezi centristou Emmanuelem Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou. Jak současný prezident, tak jeho rivalka se v projevech po oznámení volebních projekcí snažili promlouvat k široké škále voličů a slibovali budování jednoty ve francouzské společnosti. Průzkumy pro druhé kolo stále ukazují mírný náskok Macrona, řada neúspěšných kandidátů se vymezila proti Le Penové.

Průběžně aktualizované odhady předních francouzských agentur pro výzkum veřejného mínění přisuzovaly Macronovi vítězství asi o pět procentních bodů se ziskem okolo 28 procent odevzdaných hlasů. Macron se krátce před jedenáctou večer dostal také do vedení v oficiálním sčítání hlasů, když Le Penová spadla pod hranici 27 procent. Za ní byl v odhadech zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, jehož zisk během večera narůstal a dostával se blízko ke druhému místu.

Všichni tři politici mířili za vylepšením výsledků z roku 2017, kdy Macron zvítězil se 24 procenty následován Le Penovou s 21,3 procenta, Mélenchona tehdy volilo 19,6 procenta hlasujících. V dnešním hlasování naopak propadli zástupci tradičních francouzských stran. Kandidátka Republikánů Valérie Pécresseová pravděpodobně nedosáhla ani na pět procent hlasů, ještě hůře dopadla socialistka Anne Hidalgová.

Tyto dvě kandidátky, jakož i zástupce Zelených Yannick Jadot a především Mélenchon večer vyjádřili podporu Macronovi nebo vyzvali své příznivce, aby ve druhém kole nehlasovali pro Le Penovou. Ta sice za poslední roky změnila svou rétoriku i program, kritici včetně Macrona ji však stále vydávají za nebezpečnou extremistku. Le Penovou z předních kandidátů podpořil pouze další zástupce krajní pravice Éric Zemmour, který v posledních týdnech v průzkumech výrazně ztratil a zřejmě jej volilo jen sedm procent hlasujících.

Dnešek přinesl i nové průzkumy týkající se očekávaného duelu mezi Macronem a Le Penovou, přičemž podobně jako odhady z minulých dní nasvědčovaly jistému varování jejich šancí. Podle agentury Ipsos hodlá prezidenta volit 54 procent Francouzů, zatímco Le Penovou 46 procent, agentura Ifop dokonce odhaduje podporu Macrona pro druhé kolo na 51 procent.

"Nenechme se mýlit, nic není rozhodnuté a debaty, které v následujících dvou týdnech povedeme, jsou rozhodující pro naši zemi a pro Evropu," řekl šéf Elysejského paláce ve večerním projevu. Macron čelí kritice, že kampani nevěnoval dostatečnou pozornost a upřednostňoval zahraniční politiku, kterou využíval ve snaze vyhnout se přímé konfrontaci se soupeři. Dnes prohlásil, že se bude během zbytku kampaně obracet na všechny voličské skupiny, včetně stoupenců Le Penové, "s cílem shromáždit různá přesvědčení a různé priority".

Le Penová ve svém štábu voličům opět slibovala zejména bezpečnost a sociální jistoty a vyzvala Francouze "všech původů", aby ji volili a pomohli Francii ke změně. "Vidím naději, že rostou síly pro obnovu země. Všichni, kdo dnes nehlasovali pro Emmanuela Macrona, připojte se k nám," řekla politička, která byla při své třetí kandidatuře podle všeho nejblíže úspěchu.

Odevzdat svůj hlas mohlo ve Francii a jejích zámořských územích skoro 50 milionů voličů, k volbám nakonec podle posledních čísel přišlo asi 36 milionů z nich. Byť byla účast nižší než při předchozích třech volbách, nepotvrzovaly se obavy z překonání rekordně nízkého zájmu z roku 2002, kdy volby vynechalo 28,4 procenta právoplatných voličů.

Několik kandidátů včetně Mélenchona se po prvním kole postavilo proti Le Penové

Několik kandidátů, kteří podle projekcí výsledků prvního kola francouzských voleb nepostupují dál, dnes večer vystoupilo proti krajněpravicové političce Marine Le Penové, která míří do druhého kola společně s obhajujícím prezidentem Emmanuelem Macronem. Zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon, kterého zřejmě volila pětina hlasujících, prohlásil, že Le Penová by 24. dubna neměla dostat jediný hlas. Macrona nicméně výslovně nepodpořil.

Mélenchon byl z hlediska podpory pro postupující kandidáty zásadním hráčem, neboť podle všeho skončil v prvním kole na třetím místě s výrazným náskokem na další poražené uchazeče. Podle reportérů, kteří sledovali jeho projev po uzavření volebních místností, hned několikrát vyhlásil, že jeho voliči by neměli podpořit Le Penovou.

"Le Penové se nemůže dát ani jeden hlas," řekl ve svém štábu. "Chápu váš vztek, ale nepodléhejte mu. Nedopusťte, aby vás vztek dohnal k rozhodnutím, která by byla nenapravitelná," vzkázal svým příznivcům.

V projevu podle deníku Le Monde hovořil o "nouzovém stavu" francouzské politiky a o tom, že "boj pokračuje". Také řekl, že Francie je po pěti letech prezidentství Macrona v "zoufalém stavu".

Mélenchon promluvil poté, co už na podporu Macrona vystoupili další jeho soupeři. Kandidátka francouzských Republikánů Valérie Pécresseová po slabém zisku v předběžných výsledcích řekla, že ve druhém kole bude volit stávající hlavu státu. Chce prý zabránit nástupu krajněpravicové političky Marine Le Penové k moci a následnému "chaosu".

"Mám hluboké starosti o budoucnost naší země, jelikož krajní pravice nikdy nebyla tak blízko tomu ji ovládnout," citoval Pécresseovou deník Le Monde. Kandidátka gaullistických Republikánů podle projekcí zveřejněných po konci dnešního hlasování získala asi pět procent hlasů a nemá šanci na postup. Ještě v pátek naznačovala, že v případě neúspěchu nebude Francouzům doporučovat, koho volit ve druhém kole.

"Kvůli svědomí budu volit Emmanuela Macrona, abych zabránila Marine Le Penové v nástupu k moci a chaosu, který by následoval," řekla dnes večer v projevu, v němž přijala zodpovědnost za historický neúspěch tradiční francouzské pravice.

Propadla i tradiční levice v podobě socialistů, které zastupovala starostka Paříže Hidalgová. "Aby Francie nebyla uvržena do nenávisti všech proti všem, s úctou vás vyzývám, abyste 24. dubna volili proti krajní pravici Marine Le Penové," řekla večer Hidalgová. Podobně se vyjádřil zelený kandidát Jadot, kterému projekce rovněž přisuzovaly kolem pěti procent hlasů, nebo kandidát komunistů Fabien Roussel.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie volby ve Francii Emmanuel Macron Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy