Vrahovi slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové dnes soud uložil 23 let vězení. Odsouzený Miroslav Marček už v úvodu procesu na začátku letošního roku přiznal, že dvojici v jejím domě v únoru 2018 zastřelil. Dnešního líčení včetně vyhlášení rozsudku se Marček na vlastní žádost nezúčastnil. Verdikt není pravomocný.
Prokurátor, který žádal přísnější trest, oznámil odvolání k nejvyššímu soudu. Podle prokuratury Marček vraždil na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž svou vinu v případu odmítl.
Specializovaný trestní soud ve městě Pezinok u Bratislavy Marčekovi vyměřil mimořádně snížený trest, původně mu hrozilo 25 let vězení nebo doživotí. Mírnější trest soud první instance zdůvodnil tím, že obžalovaný se významnou mírou podílel na objasnění trestné činnosti. "Soud vyslal tímto trestem signál, že doznání má význam. Pomáhat orgánům činným v trestním řízení má smysl, a to nejen při těchto zvlášť závažných násilných trestných činech," řekla předsedkyně senátu Ružena Sabová.
Sedmatřicetiletý bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu, nad kým soud v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vynesl rozsudek. Už loni zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó v rámci řízení o uzavření dohody o vině a trestu přistoupil na trest 15 let vězení.
Soud Marčekovi kromě jiného také přikázal zaplatit nemajetkovou újmu rodičům Kuciaka v celkové výši 140.000 eur (3,85 milionu korun) a matce Kušnírové ve výši 70.000 eur (1,93 milionu Kč).
Vzhledem k tomu, že Marček přiznal vinu, soud jeho případ vyčlenil k samostatnému projednání a líčení omezil zejména na důkazy důležité pro stanovení výše trestu. Marček se u soudu letos v lednu přiznal nejen k vraždám Kuciaka a Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Tato vražda se stala součástí obžaloby v Kuciakově případu.
Prokurátor, podle kterého by bez doznání obžalovaného nebyla vyšetřena vražda Molnára, žádal pro Marčeka vězení v délce 25 let. Obhajoba naopak navrhovala mimořádné snížení trestu pod zmíněnou hranici. Právní zástupce matky Kušnírové se zase vyslovil pro to, aby soud Marčekovi uložil doživotí.
Slovenská média připomenula, že ve dřívější výpovědi Marčeka o průběhu Kuciakovy vraždy byly proti zajištěným důkazům rozpory. Policie jako vraha původně označila Marčekova bratrance a dalšího obviněného Tomáše Szabóa. Podle Marčeka mu bývalý policejní vyšetřovatel Szabó při vraždě Kuciaka dělal řidiče a byl s ním i při loupežné vraždě Molnára. Psycholog u soudu připustil možnost, že Marčekova povaha mohla ovlivnit jeho paměť.
Dnešní líčení s Marčekem se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření i kvůli pandemii choroby covid-19. Předsedkyně senátu umožnila vstup do budovy soudu jen zástupcům tří slovenských médií včetně veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska, který stejně jako portál Aktuality.sk přinesl na svém webu přímý zvukový přenos z líčení.
Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal Szabóa, jenž spolupracoval s Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli, proces s nimi by měl pokračovat příští týden.
Vražda investigativního novináře Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico. V čele kabinetu ho nahradil místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini, jehož vládu po porážce Ficovy strany v letošních parlamentních volbách vystřídala čtyřčlenná koalice pod vedením premiéra Igora Matoviče.
Související
Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu
Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech
vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Miroslav Marček , Slovensko , soudy , Marian Kočner , Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) , Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) , Martina Kušnírová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek