Vrátí se "klimakancléřka"? V Německu demonstrují stovky tisíc lidí

Po celém Německu dnes demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80.000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku či Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

V Hamburku i Mnichově dnes policie napočítala 70.000 lidí, v Brémách se sešlo na 30.000 demonstrantů. Kolem 20.000 lidí protestuje v Kolíně nad Rýnem, Münsteru i Freiburgu. Také další města hlásí mnoho tisíc účastníků. Celkem se dnes ve spolkové republice má uskutečnit kolem 500 protestů. Podobné demonstrace, jejichž vliv na své rozhodování dnes připustili i někteří členové německé vlády, se konají také v dalších zemích po celém světě.

"Je velmi důležité, že tu dnes všichni jste, abychom jasně ukázali, co potřebujeme, a co chceme, a že jen dodržení klimatických cílů pro rok 2030 je málo," řekla na začátku berlínské demonstrace, kde se původně očekávalo jen kolem 10.000 lidí, jedna z řečnic k davu protestujících s mnoha barevnými transparenty.

Narážela tak na to, že Německo chce do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle některých odborníků, například profesora na univerzitě v nizozemském Wageningenu Niklase Höhneho, je to ale málo a Německo by mělo usilovat o redukci na úrovni 65 až 70 procent, aby se podařilo dodržet klimatickou dohodu z Paříže.

Jak toho chtějí dosáhnout, dnes demonstranti v Berlíně, mezi nimiž převažují mladí lidé, dávají jasně najevo. Řada z nich má na plakátech hesla požadující vyšší zdanění firem produkujících škodlivé emise, omezení automobilové dopravy nebo rozšíření ekologického zemědělství. "Německá vláda by měla silněji regulovat automobilový průmysl a investovat více do obnovitelných zdrojů," řekla dnes ČTK v podobném duchu jedna z protestujících.

zdroj: YouTube

Menší demonstrace se ráno nevyhnula ani berlínskému kancléřství, kde v té době šéfka vlády Angela Merkelová jednala s koaličními partnery o tom, jaká opatření přijmout. V bezprostřední blízkosti kancléřství také vyrostlo několik stanů aktivistů.

Německo bylo loni zodpovědné za přibližně 2,1 procenta světových emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2), čímž se zařadilo na šesté místo mezi největšími znečišťovateli. Každý Němec v průměru za rok podle organizace Global Carbon Project vyprodukuje 9,7 tuny CO2, což je téměř dvojnásobek světového průměru.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko kvůli koronaviru citelně omezuje volný pohyb

08.04.2020 05:17 Na Slovensku kvůli boji proti koronaviru začíná platit citelné omezení volného pohybu lidí,…

Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

07.04.2020 21:17 Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému…

Francie má přes 10 000 obětí koronaviru

07.04.2020 20:51 Ve Francii už mají přes 10.000 obětí koronaviru. Za uplynulý den zemřelo v nemocnicích a domovech…

Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

07.04.2020 18:42 Česko si i přes zvýšený počet testů, kterým zjišťuje nákazu novým typem koronaviru, za poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy