Vrátí se "klimakancléřka"? V Německu demonstrují stovky tisíc lidí

Po celém Německu dnes demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80.000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku či Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

V Hamburku i Mnichově dnes policie napočítala 70.000 lidí, v Brémách se sešlo na 30.000 demonstrantů. Kolem 20.000 lidí protestuje v Kolíně nad Rýnem, Münsteru i Freiburgu. Také další města hlásí mnoho tisíc účastníků. Celkem se dnes ve spolkové republice má uskutečnit kolem 500 protestů. Podobné demonstrace, jejichž vliv na své rozhodování dnes připustili i někteří členové německé vlády, se konají také v dalších zemích po celém světě.

"Je velmi důležité, že tu dnes všichni jste, abychom jasně ukázali, co potřebujeme, a co chceme, a že jen dodržení klimatických cílů pro rok 2030 je málo," řekla na začátku berlínské demonstrace, kde se původně očekávalo jen kolem 10.000 lidí, jedna z řečnic k davu protestujících s mnoha barevnými transparenty.

Narážela tak na to, že Německo chce do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Podle některých odborníků, například profesora na univerzitě v nizozemském Wageningenu Niklase Höhneho, je to ale málo a Německo by mělo usilovat o redukci na úrovni 65 až 70 procent, aby se podařilo dodržet klimatickou dohodu z Paříže.

Jak toho chtějí dosáhnout, dnes demonstranti v Berlíně, mezi nimiž převažují mladí lidé, dávají jasně najevo. Řada z nich má na plakátech hesla požadující vyšší zdanění firem produkujících škodlivé emise, omezení automobilové dopravy nebo rozšíření ekologického zemědělství. "Německá vláda by měla silněji regulovat automobilový průmysl a investovat více do obnovitelných zdrojů," řekla dnes ČTK v podobném duchu jedna z protestujících.

zdroj: YouTube

Menší demonstrace se ráno nevyhnula ani berlínskému kancléřství, kde v té době šéfka vlády Angela Merkelová jednala s koaličními partnery o tom, jaká opatření přijmout. V bezprostřední blízkosti kancléřství také vyrostlo několik stanů aktivistů.

Německo bylo loni zodpovědné za přibližně 2,1 procenta světových emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2), čímž se zařadilo na šesté místo mezi největšími znečišťovateli. Každý Němec v průměru za rok podle organizace Global Carbon Project vyprodukuje 9,7 tuny CO2, což je téměř dvojnásobek světového průměru.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Brexitová dohoda se znovu odkládá, EU ale víru neztrácí

16.10.2019 22:11 Aktualizováno Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se dnes nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou…

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama