Vražda Kuciaka: Doznání Marčeka mění situaci, proces se zřejmě rozdělí

Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě části. Samostatné líčení plánuje s jedním ze čtyř obžalovaných Miroslavem Marčekem, který se minulý týden u soudu přiznal, že dvojici v únoru 2018 zastřelil. Oznámila to dnes předsedkyně senátu Ružena Sabová. Soud uznal zákonnost získané komunikace z mobilního telefonu jednoho z obžalovaných, které také znovu vyslýchal.

Bývalý voják Marček je v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách jediným ze čtveřice obžalovaných, který vinu přiznal. Kromě toho řekl, že před čtyřmi lety zastřelil podnikatele Petera Molnára; tato vražda je součástí procesu v Kuciakově případu.

"Soud zamýšlí vyloučit k samostatnému řízení obžalovaného Marčeka," uvedla Sabová.

Ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó, který přistoupil na trest vězení 15 let. Andruskó ve stávajícím procesu vypovídal jako svědek.

Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Marian Kočner jako pomstu za to, že investigativní reportér poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle prokuratury Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Zsuzsová i Szabó svou vinu za vraždu před soudem odmítli.

Dnes dopoledne soud přistoupil k opětovným výslechům obžalovaných. Szabó vypovídat odmítl a soud proto přečetl jeho výpověď z policejního vyšetřování. Szabó dříve například tvrdil, že objednávka nebyla na vraždu, ale na zbití novináře. Marček v reakci označil verzi svého bratrance za lež a ještě minulý týden také řekl, že Szabó byl při vraždě Kuciaka a Kušnírové jeho řidičem.

Zsuzsová zase nařkla ze lži Andruskóa, který dříve u soudu řekl, že Kuciakovu vraždu zprostředkoval mezi Zsuzsovou a Szabóem na Kočnerův pokyn. Obžalovaná pak využila právo neodpovídat na dotazy soudu či prokurátora. Vinu popřela již během výslechu u policie, kdy podle přečteného zápisu také přiznala kontakty na vlivné lidi. Kvůli komunikaci se Zsuzsovou přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora. Zsuzsová byla v kontaktu také s někdejším místopředsedou slovenské sněmovny za vládní sociální demokraty (Směr-SD) Martinem Glváčem, který loni v listopadu rezignoval z funkce ve vedení parlamentu po zveřejnění informací o své komunikaci s Kočnerem.

Zsuzsová je v jiném případu spolu s dalšími podezřelá v případu vraždy někdejšího primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka před deseti lety.

Odpoledne před soudem odmítl vypovídat také Kočner, který podle prokurátora v případu Kuciakovy vraždy v zásadě nevypovídal ani před policejním vyšetřovatelem.

K soudu přišli také dva svědkové, kteří jsou spojováni se sledováním Kuciaka a dalších novinářů. Jeden z nich u soudu tvrdil, že byl přesvědčen o tom, že pracuje ve prospěch státu. Na práci ho najal bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth, který dříve u soudu přiznal, že sledování novinářů zorganizoval na objednávku Kočnera. Fotografie ze sledování Kuciaka byly podle prokuratury použity při zadání objednávky jeho vraždy.

Předsedkyně senátu rovněž oznámila, že soud považuje za zákonný důkaz zajištěnou komunikaci z Kočnerova mobilního telefonu. Podle uniknutých přepisů, které dříve zveřejnila slovenská média, Kočner například často komunikoval se Zsuzsovou a krátce před Kuciakovou vraždou jí poslal zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Podle médií Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,25 milionu korun), což byla součást odměny za vraždu.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko soudy Miroslav Marček Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) Ján Kuciak Martina Kušnírová

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy