Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě části. Samostatné líčení plánuje s jedním ze čtyř obžalovaných Miroslavem Marčekem, který se minulý týden u soudu přiznal, že dvojici v únoru 2018 zastřelil. Oznámila to dnes předsedkyně senátu Ružena Sabová. Soud uznal zákonnost získané komunikace z mobilního telefonu jednoho z obžalovaných, které také znovu vyslýchal.
Bývalý voják Marček je v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách jediným ze čtveřice obžalovaných, který vinu přiznal. Kromě toho řekl, že před čtyřmi lety zastřelil podnikatele Petera Molnára; tato vražda je součástí procesu v Kuciakově případu.
"Soud zamýšlí vyloučit k samostatnému řízení obžalovaného Marčeka," uvedla Sabová.
Ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu zprostředkovatel Kuciakovy vraždy Zoltán Andruskó, který přistoupil na trest vězení 15 let. Andruskó ve stávajícím procesu vypovídal jako svědek.
Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Marian Kočner jako pomstu za to, že investigativní reportér poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle prokuratury Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Zsuzsová i Szabó svou vinu za vraždu před soudem odmítli.
Dnes dopoledne soud přistoupil k opětovným výslechům obžalovaných. Szabó vypovídat odmítl a soud proto přečetl jeho výpověď z policejního vyšetřování. Szabó dříve například tvrdil, že objednávka nebyla na vraždu, ale na zbití novináře. Marček v reakci označil verzi svého bratrance za lež a ještě minulý týden také řekl, že Szabó byl při vraždě Kuciaka a Kušnírové jeho řidičem.
Zsuzsová zase nařkla ze lži Andruskóa, který dříve u soudu řekl, že Kuciakovu vraždu zprostředkoval mezi Zsuzsovou a Szabóem na Kočnerův pokyn. Obžalovaná pak využila právo neodpovídat na dotazy soudu či prokurátora. Vinu popřela již během výslechu u policie, kdy podle přečteného zápisu také přiznala kontakty na vlivné lidi. Kvůli komunikaci se Zsuzsovou přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora. Zsuzsová byla v kontaktu také s někdejším místopředsedou slovenské sněmovny za vládní sociální demokraty (Směr-SD) Martinem Glváčem, který loni v listopadu rezignoval z funkce ve vedení parlamentu po zveřejnění informací o své komunikaci s Kočnerem.
Zsuzsová je v jiném případu spolu s dalšími podezřelá v případu vraždy někdejšího primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka před deseti lety.
Odpoledne před soudem odmítl vypovídat také Kočner, který podle prokurátora v případu Kuciakovy vraždy v zásadě nevypovídal ani před policejním vyšetřovatelem.
K soudu přišli také dva svědkové, kteří jsou spojováni se sledováním Kuciaka a dalších novinářů. Jeden z nich u soudu tvrdil, že byl přesvědčen o tom, že pracuje ve prospěch státu. Na práci ho najal bývalý šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth, který dříve u soudu přiznal, že sledování novinářů zorganizoval na objednávku Kočnera. Fotografie ze sledování Kuciaka byly podle prokuratury použity při zadání objednávky jeho vraždy.
Předsedkyně senátu rovněž oznámila, že soud považuje za zákonný důkaz zajištěnou komunikaci z Kočnerova mobilního telefonu. Podle uniknutých přepisů, které dříve zveřejnila slovenská média, Kočner například často komunikoval se Zsuzsovou a krátce před Kuciakovou vraždou jí poslal zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Podle médií Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50.000 eur (1,25 milionu korun), což byla součást odměny za vraždu.
Související

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech
vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Slovensko , soudy , Miroslav Marček , Marian Kočner , Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) , Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) , Ján Kuciak , Martina Kušnírová
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
před 1 hodinou

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
před 1 hodinou

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
před 2 hodinami

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
před 3 hodinami

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
před 3 hodinami

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
před 3 hodinami

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
před 4 hodinami

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
před 4 hodinami

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
před 4 hodinami

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
před 5 hodinami

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
před 6 hodinami

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
před 6 hodinami

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
před 7 hodinami

"Neexistuje větší špína než Trump." Íránci žádají tvrdou odvetu po amerických úderech
před 8 hodinami

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé
před 9 hodinami

Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, hrozí i supercely
včera

Pentagon mírní Trumpovo nadšení: Jestli jsme zničili íránský jaderný program nevíme
včera

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů
včera

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
včera
Íránská odveta na americký útok je tady. Zasáhněte, žádají USA Čínu
Spojené státy americké vyzvaly Čínu, aby využila svůj vliv na Írán a zabránila mu v uzavření strategického Hormuzského průlivu. Tato výzva přišla jen několik hodin poté, co Washington provedl mohutné letecké údery na íránská jaderná zařízení, čímž vyvolal další eskalaci napětí v regionu Blízkého východu.
Zdroj: Libor Novák