Vražda Kuciaka: Začal soud, čtyřem obžalovaným hrozí doživotí

Čtením obžaloby dnes na Slovensku začala hlavní část líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka, která v roce 2018 vyvolala v zemi mohutné protivládní demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Před soudem stanuli všichni čtyři obžalovaní z Kuciakovy vraždy, při které byla zastřelena i reportérova přítelkyně Martina Kušnírová. V případě prokázání viny jim hrozí až doživotí. Obžalovaní i prokurátor odmítli možnost uzavřít dohodu o vině a trestu, která by umožnila uložit podezřelým výměnou za doznání nižší trest.

Případ za přísných bezpečnostních opatření projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se zabývá nejzávažnějšími kriminálními kauzami. Soudní líčení začalo za velkého zájmu slovenských i zahraničních médií v budově justiční akademie, která se nachází u zmíněného soudu a která na rozdíl od něj disponuje velkou jednací místnosti. Tu střeží maskovaní a ozbrojení členové bezpečnostních složek. Do soudní síně přišli i rodiče Kuciaka a Kušnírové, jež při čtení obžaloby sklonili hlavy a matka Kušnírové se neubránila slzám.

Vraždu si podle obžaloby objednal Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách Kuciak psal. Objednávku reportérovy vraždy předala Kočnerova známá Alena Zsuzsová podle prokurátora Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval s bývalým vojákem Miroslavem Marčekem. Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě ale přiznal Marček. Ten dříve v případu vystupoval jako vrahův řidič. Před soudem stanuli Kočner, Zsuzsová, Szabó a Marček.

Prvním pravomocně odsouzeným v kauze je Andruskó, který se k účasti na vraždě přiznal a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Původně navrhovaný desetiletý trest vězení soud označil za nespravedlivý, Andruskó nakonec přistoupil v prosinci k dohodě na odnětí svobody v délce 15 let.

Podle obžaloby Zsuzsová slíbila Andruskóovi za zprostředkování vraždy odpuštění dluhu ve výši 20.000 eur (505.000 Kč) a odměnu dalších 50.000 eur (1,26 milionu Kč), z níž Andruskó většinu použil na vyplacení nájemných vrahů. Prokurátor řekl, že Zsuzsová dodatečně vyplatila za vraždu další blíže neupřesněnou částku.

Kromě vraždy Kuciaka a Kušnírové se obžaloba týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016, z níž jsou podezřelí Szabó a Marček. Čtení celé obžaloby zabralo prokurátorovi zhruba půl hodiny. Čtveřice čelí obžalobě z trestného činu úkladné vraždy. Kromě toho byli Kočner, Szabó a Marček obžalováni z nedovoleného ozbrojování, Marček a Szabó také z porušování domovní svobody.

Slovenský list Sme označil líčení za nejsledovanější proces v novodobé historii Slovenska a za jeden z největších procesů z hlediska množství a rozsahu důkazů.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Martina Kušnírová soudy Slovensko Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Miroslav Marček Tomáš Szabó (kauza Kuciak) Zoltán Andruskó (kauza Kuciak)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 55 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder

Prezident ISA Donald Trump v sobotu večer vystoupil s mimořádným projevem k národu, během něhož označil americký útok na tři íránská jaderná zařízení za „spektakulární vojenský úspěch“ a současně varoval Teherán, že další údery jsou na stole, pokud se Írán nebude ochoten dohodnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy