Výhody pro očkované? Roušky a karanténa kvůli odmítačům vakcíny zůstanou, cestování je na pováženou

Vývoj pandemie nového typu koronaviru se posunul do další fáze. Počet nakažených sice v řadě zemí světa neklesá, naopak trhá nové rekordy, naděje na zlepšení situace je ale díky počínající vakcinaci blíže než kdy dřív. To bude ovšem platit za předpokladu, že se podaří naočkovat dostatečný počet lidí. A jednou z motivací by mohly být bonusy pro očkované.

Ačkoliv se ještě loni spekulovalo o představě, kdy se lidé nechají očkovat a následně vyjdou do ulic bez roušky a hrozby karantény, dnes už víme, že je to spíše utopie a realita bude na míle odlišná. Lze si naopak představit model, při kterém budou očkovaní lidé mít různé výhody v místech, kde se neočkovaní neobjeví.

Zásadní problém totiž spočívá v tom, že výrobci vakcín oficiálně neuvádí účinnost proti nakažení, nelze proto spoléhat, že očkování zabrání dalšímu šíření nemoci. Jak potvrzuje například server CNN a nedávný rozhovor pro EuroZprávy.cz, vakcíny zabrání tomu, aby lidé vážně onemocněli. To je jejich primární cíl, který se podle všeho zatím podařilo naplnit.

Velkou neznámou ale zůstává, jestli se očkovaní lidé mohou nakazit a jestli mohou nemoc šířit. Vakcína je proto doplňkem ke stávajícím opatřením, který zachraňuje životy. Roušky, dezinfekce a karantény ale nenahradí, pouze doplňuje.

"Vakcína je další nástroj, který máme, ty současné ale nebude nahrazovat," uvedl koncem loňského roku šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Ghebreyesus s tím, že sama vakcína pandemii koronaviru neukončí. Část lidí se totiž odmítá nechat očkovat, a reálně hrozí, že proočkovanost populace nebude dostatečná. 

Očkovaný a negativní jsou rozdílné pojmy. Míchat je nelze

Představme si modelovou situaci, kdy do letadla posadíme stovku pasažérů naočkovaných a stovku negativně testovaných. Následně letadlo pošleme na téměř dvouhodinový let z Prahy do Říma. Poté, co letadlo přistane, můžeme s jistotou říct několik věcí.

Tou nejvíce zjevnou je fakt, že ta část lidí, která byla očkována, neonemocní. Nebudou mít závažný průběh nemoci a neskončí v nemocnici. S jistotou ale také lze říct, že nikdo nemůže vyloučit, jestli se koronavirus v letadle neobjevil. Zatímco otestovaní lidé jej před odletem neměli, za letu se mohli nakazit právě od očkovaných jedinců.

Spolu s přibývajícím počtem očkovaných bude největší úskalí spočívat v tom, že očkovaní lidé mohou být nadále bezpříznakoví přenašeči. Vakcína sice ochrání jejich zdraví, nelze ale zatím potvrdit, jestli ochrání i okolí. 

V takovém případě by dávalo smysl buď vypravit letadlo plné pouze očkovaných pasažérů, nebo pouze otestovaných cestujících. Nespornou výhodou očkování je, že životy zachrání, dokud ale nebude zřejmé, jak účinně ochrání přes šířením nemoci, jsou debaty o bonusech pro očkované spíše diskuzemi o podpoře očkování.

Bonusy mají více motivační než preventivní smysl

Více než preventivní budou tedy různé výhody zřejmě mít smysl jako motivační. V ideálním případě by totiž mohly vakcíny nemoc zastavit, k tomu by ale bylo potřeba očkovat plošně. A ačkoliv lidstvo má s eradikacemi některých nemocí zkušenosti, z řady důvodů nejsou ani velké, ani rychlé. Vymýtit nemoc není otázkou jednoho, dvou let.

K celkovému ukončení pandemie ale musí být virus celosvětově potlačen, což je podle řady vědců téměř nemožné, vzhledem k jeho rozsáhlosti. Lidé by si museli vybudovat dostatečnou imunitu prostřednictvím infekcí nebo vakcín. Odhaduje se, že imunní musí být 55 až 80 % populace.

V Česku by se podle plánů mělo v ideálním případě nechat naočkovat 60 % lidí. Průzkumy ale ukazují, že tak velký počet lidí vakcínu zatím nepřijímá. A přesvědčit by je mohly právě bonusy. O kterých ale ani u nás, ani v zahraničí zatím nikdo nemá jasno.

Jde totiž o velmi citlivé téma, o to víc vzhledem k faktu, že dojde-li k míchání testovaných a očkovaných lidí, v zásadě se nic nevyřeší. Očkovaní lidé mohou mít jistotu, že sami vážně neonemocní, kvůli bezpečí neočkovaných je ale nelze míchat mezi sebou. Ne, dokud se nenaočkuje větší množství lidí.

Motivovat...ale jak?

Debaty o výhodách pro jedince s vakcínou by proto měly být koordinované, aby měly smysl a význam. Ačkoliv jsou různé bonusy sporné z hlediska etiky i práva, měly by primárně sloužit k tomu, aby se nechali očkovat i lidé, kteří nevidí jako prioritní potřebu chránit své zdraví.

Jak by však mohly vypadat zatím v zásadě nikdo neví. "Případná práva, která získají lidé, kteří podstoupí očkování proti onemocnění covid-19, jsou momentálně předmětem diskuze," řekla pro EuroZprávy.cz vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

I ona upozornila, že hlavním přínosem a výhodou očkování je především postupný spolehlivý návrat k běžnému životu. "Je to právě očkování, díky kterému můžeme efektivně ochránit sebe i své blízké, a zejména pak zranitelné skupiny obyvatel, před nepříjemnými dopady epidemie," dodala.

S tímto názorem ale nepanuje plošná shoda. Část lidí se očkování bojí, podléhají nedůvěře či dezinformacím, a právě kvůli nim bude i v budoucnu nutné navzdory očkování dodržovat opatření. Ti zodpovědní tak ponesou odpovědnost za ty nezodpovědné. A žádná země na světě zatím nehovoří o tom, že by očkování mohlo v nadcházejících měsících ulevit lidem v nošení roušek a dalších opatřeních.

Do letadla pouze s vakcínou? Nad cestováním visí velký otazník  

Chceme-li se vyhnout riziku, že vakcíny sice zmenší počet pacientů v nemocnicích, ale šíření viru nezpomalí, je potřeba vzhledem k rostoucímu počtu očkovaných lidí začít jednat. Jednou z možností jsou právě ony bonusy pro očkované, které se logicky nelíbí lidem odmítajícím vakcíny. 

Z morálního hlediska jde o dvousečnou zbraň. Jelikož je očkování dobrovolné, je zatím nezodpovězenou otázkou, proč by očkovaní lidé nemohli mít vzhledem ke své zodpovědnosti nějaké výhody. Odpověď ale leží na bedrech samotných podnikatelů a firem. Například na dopravcích. 

I ti se ale k otázce výhod a bonusů zatím staví rezervovaně. "Toto téma se stále diskutuje a existuje spousta nevyřešených otázek," uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. 

"Z našeho pohledu, a zkušenosti z minulých deseti měsíců to jasně potvrzují, je nutná koordinace na mezinárodní úrovni, a v tuto chvíli máme minimálně informace o debatě na toto téma na úrovni EU. Vyčkáme výsledků jednání a jsme přesvědčeni, že každé zjednodušení a sjednocení pravidel pomůže v obnovení důvěry v cestování a proto věříme, že k takové kroku dojde a budou jasně definovaná pravidla na mezinárodní úrovni," dodala.

Vakcína zachrání životy, nespasí populaci

"Obecně vzato musíme čelit skutečnosti, že vakcína proti covid-19, bez ohledu na to, jak úspěšná je, nebude stačit na vydláždění hrbolaté silnice ležící před námi. Přinejmenším pokud jde o cestování," píše na webu magazínu Forbes William A. Haseltine, vědec a bývalý profesor na Harvardu.

I on upozorňuje na riziko skryté ve falešném uchlácholení se představou, že očkování samotné situaci vyřeší. Podotýká rovněž, že chtě nechtě se budou muset nařízení přizpůsobit rostoucímu počtu očkovaných lidí.

"Ačkoli některá pravidla musí zůstat, jiná budou muset být přepracována, aby se přizpůsobila realitě hromadného očkování," míní lékařský odborník. 

Jaká pravidla je ale třeba změnit a jakým způsobem? To je další z dosud nezodpovězených otázek. A vzhledem k tomu, že ani rok po vypuknutí pandemie není zcela jasné, jak velký význam při zastavení šíření nemoci mají některá ze zavedených opatření, nelze očekávat, že bychom na tuto otázku dočkali v dohledné době přesvědčivou odpověď. 

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování letadla, letectví ministerstvo zdravotnictví lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

včera

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

včera

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

včera

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy