Agentura nelegálně odsouvá uprchlíky a nechává je na moři, zjistili novináři

Evropská pohraniční a pobřežní stráž, Frontex, se podle investigativních novinářů dopouští v Egejském moři nelegálního odsouvání a opouštění migrantů směřujících do Evropy. Řecká pobřežní stráž je z tohoto obviňována již dlouho, ale poprvé jsou důkazy o tom, že se na tom podílela i agentura Frontex. Ta má za úkol kontrolu Schengenského prostoru a její aktivity v Egejském moři se nazývají Operace Poseidon.

V roce 2004 byla založena Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž známá pod názvem Frontex. Zaměstnává 315 lidí a jejím posláním je ochrana a správa vnějších hranic zemí Schengenu. Právě plavidla této agentury se podílela na nelegálních „pushback“ operacích s cílem vyhnání uprchlíků a migrantů, kteří se pokoušejí dostat do EU přes řecké vody. Jejich činnost odhalilo společné vyšetřování novinářů ze serveru Bellingcat, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD a TV Asahi.

Frontex se měla přímo podílet na jednom incidentu vyhnání uprchlíků na Řecko-Turecké hranici. Dále měla být zapojena do podobného incidentu a být v blízkosti dalších čtyř od března tohoto roku. Řecká pobřežní stráž (HCG) je z takovýchto aktivit obviňována již dlouho.

Tak zvané „pushbacks“ akce popisuje Evropské středisko pro ústavní a lidská práva (ECCHR), jako případy, kdy jsou uprchlíci a migranti nuceni vrátit se přes hranice bez ohledu na individuální okolnosti a bez možnosti žádat o azyl nebo předložit argumenty proti přijatým opatřením.

„Incidenty uvedené v tomto vyšetřování jsou pravděpodobně nezákonné a porušují zákaz navracení a námořní právo,“ sdělila expertka na mezinárodní právo z Institutu Maxe Plancka Dana Schmalzová. Zákaz navracení odkazuje na pravidla zakazující násilný návrat uprchlíků nebo žadatelů o azyl a OSN jej označuje jako „mezinárodní obyčej“.

V Egejském moři dochází k násilným pushbacks zejména dvěma způsoby. Nejběžnější je první typ, kdy se člunům plujícím z Turecka do Řecka zabrání v přistání na řecké půdě. To znamená fyzické zablokování člunu, dokud mu nedojde palivo nebo vyřazení motoru. Následně je plavidlo odtaženo zpět do tureckých teritoriálních vod nebo je odneseno vlnami.

Druhý způsob se používá, jakmile se již podařilo uprchlíkům či migrantům přistát na souši. Tehdy jsou zadrženi, umístěni do záchranného člunu bez možnosti pohonu a zavlečeni do středu Egejského moře, kde jsou opuštěni.

K záběrům, které novináři zveřejnily, se Schmalzová vyjádřila tak, že pracovníci Frontexu jsou v takových případech povinni lidi na člunu okamžitě zachránit. „Pokud tak neučiní nebo dokonce začnou vytvářet vlny či odjedou a nechají dělat Řeky špinavou práci, jsou zapojeni do celého nelegálního jednání,“ dodala.

Mluvčí řeckého ministerstva námořnictva toto tvrzení i přes předložené důkazy popřel a označil práci novinářů za tendenční. Frontex uvedl, že poslední slovo mají vždy hostitelské státy, se kterými spolupracuje. Nicméně Frontex informoval HCG, kteří spustili interní vyšetřování, ale agentura Frontex neřekla, kdy HCG informovala ani kdy začalo vyšetřování.

Ředitel agentury Frontex Fabrice Leggeri řekl Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), že agentura zaznamenala pouze jeden incident, který by mohl být nelegální. Vyšetřování a důkazy investigativních novinářů ale dokazují, že Frontex byl přítomen u více takových incidentů.

Operace Poseidon

Frontex, agentura EU, kontroluje, monitoruje a chrání hranice Schengenského prostoru a její aktivity v Egejském moři jsou nazývány Operace Poseidon.

Účast Frontexu na nelegálních pushback akcích byla dokázaná zejména dvěma hlavními kroky. První byl proveden pomocí otevřených zdrojů. Novináři také podali dotaz v Evropském parlamentu a získali počet zaměstnanců a aktivit v operační oblasti.

Operace Poseidon má tedy 185 zaměstnanců, jedno hlídkové plavidlo (OPV), osm pobřežních hlídkových člunů (CPB), jedno pobřežní hlídkové plavidlo (CPV), čtyři termovizní vozidla (TVV) a tři hlídkové vozy. K dispozici je také „Rychlá pohraniční intervence“, která obsahuje další pracovníky a vybavení. Jde o 74 zaměstnanců, dva CPB, dvě CPV, jeden vrtulník a tři TVV.

Vyšetřování odhalilo celkem 22 strojů včetně plavidel, vrtulníků a letadel, která operovala v Egejském moři v průběhu roku 2020. Je to více než počet uvedený v odpovědi od EU, ale mnoho z nich rotovalo a obměňovalo se.

Podle úřadů je vše, jak má být

Novináři během jejich vyšetřování nashromáždili obrovské množství informací o činnostech agentury Frontex v Egejském moři. Každopádně většinu aktivit nebylo možné sledovat, protože informace o přesunech nebyly zaregistrovány, přístroje na sledování polohy byly vypnuty nebo byly stroje mimo dosah.

„Navzdory omezenému pohledu se nám podařilo identifikovat případy, kdy byla agentura Frontex přítomna při nelegálních pushback akcích nebo byla dostatečně blízko, aby pochopila, co se děje. V jednom případě se nepochybně plavidlo agentury účastnilo aktivně,“ píší novináři.

V reakci na toto vyšetřování uvedla agentura Frontex, že na své operace uplatňuje „nejvyšší standardy kontroly hranic,“ a že její pracovníci jsou vázaní kodexem chování. Mluvčí řeckého námořnictva sdělil, že akce důstojníků HCG byly „prováděny v plném souladu s mezinárodními závazky země, zejména úmluvou OSN o mořském právu, Mezinárodní úmluvou o bezpečnosti lidského života na moři a Mezinárodní úmluvou o námořním pátrání a záchraně“.

Následně mluvčí popřel, že by podobné kroky řecké orgány konaly.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.
Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Více souvisejících

uprchlíci Frontex EU hranice schengen

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

včera

Joe Biden

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie

Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii oznámil vznik nového fondu s 690 miliony dolarů (asi 15 miliardami korun) na podporu demokracie ve světě, konkrétně svobodných voleb, boje s korupcí nebo vývoje technologií, informovala agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

Papež František

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom dnes podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

včera

Belgická policie

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem

Belgické úřady obvinily sedm lidí kvůli "možným teroristickým útokům". Dnes to podle agentury Reuters oznámila federální prokuratura. V úterý informovala o zadržení osmi osob při raziích proti lidem podezřelým z plánování islamistického atentátu v Belgii.

Aktualizováno včera

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedly tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla přijatelná pro všechny strany.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery

Soud v Poznani dnes poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média

Velká porota dohlížející na vyšetřování kauzy kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa a údajného úplatku pornoherečce zřejmě do konce týdne nebude v této věci dál konat. S odvoláním na informované zdroje o tom v noci na dnešek informovala média včetně agentury AP, podle které to znamená odsun očekávaného hlasování o obvinění Trumpa nejméně na příští týden. 

včera

Krym, ilustrační fotografie.

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch

Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Aktualizováno včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. 

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

Aktualizováno včera

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno včera

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno včera

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

včera

včera

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy