Výzva Bruselu: Státy EU mají přijmout opatření k diverzifikaci dodavatelů pro 5G

Evropská komise (EK) dnes vyzvala členské země Evropské unie, aby urychleně přijaly opatření k diverzifikaci dodavatelů zařízení pro telekomunikační sítě páté generace (5G). Výzva přichází v době tlaku ze strany Spojených států, aby se EU připojila k Británii a vyloučila z budování sítí 5G čínského dodavatele telekomunikačních zařízení Huawei.

EU se už dříve dohodla na strategii k omezení kybernetických hrozeb pro sítě nové generace, která zahrnuje snížení závislosti zemí a telekomunikačních operátorů na jediném dodavateli. "Je nutně zapotřebí zapracovat na tom, aby se zmírnilo nebezpečí závislosti na rizikových dodavatelích," uvedla komise v dnešní zprávě o pokroku při realizaci strategie.

"Včasné zavedení sítí 5G je pro všechny členské státy strategicky důležité, protože může otevřít nové příležitosti pro podniky, přeměnit kritická odvětví a přinést četné výhody evropským občanům. Naší společnou prioritou a odpovědností je zajistit, aby tyto sítě byly bezpečné. Ze zprávy podle Reuters vyplývá, že jsme udělali značný pokrok, ale i tak máme ještě hodně práce před sebou," upozornila místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová.

Spojené státy už delší dobu obviňují čínskou společnost Huawei z krádeže technologií a ze špionáže pro vládu v Pekingu, což firma popírá. Washington ji vyloučil z budování sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Britská vláda tento měsíc zakázala využívat technologie Huawei při výstavbě sítí 5G od příštího roku. Už použité komponenty čínského podniku musejí být do roku 2027 odstraněny.

Hodnotící zpráva Evropské komise je podle telekomunikačního experta serveru Lupa.cz Davida Slížka obecná a neříká nic o tom, jak na tom s přijímáním opatření jsou konkrétní členské státy. "Příslušné úřady v ČR bohužel o tématu zabezpečení 5G sítí moc nekomunikují ani s veřejností, ani s telekomunikačními firmami, což ministerstvu průmyslu, ČTÚ a NÚKIBu v červnu vytkl i poslanecký podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Ať už bude postoj ČR nakonec jakýkoli, bylo by - i vzhledem k chystané aukci 5G kmitočtů - dobré co nejdřív vědět, jaká pravidla mají v Česku platit," uvedl expert.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. Mezi jeho konkurenty patří evropské společnost Nokia a Ericsson.

Česká republika chystá aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by mohla začít letos na podzim. Mezi firmami, které by pro ně mohly dodat hardware i software, je také Huawei a další čínská společnost ZTE. Jejich technologie v roce 2018 označil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za bezpečností riziko.

Začátkem května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové 5G sítě, které "chrání před neautorizovaným přístupem" a "zajistí občanům soukromí".

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise 5G síť EU (Evropská unie) Huawei

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy